• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendi uçağımız; Hürkuş
07 Ekim 2010 Perşembe 22:21

Kendi uçağımız; 'Hürkuş'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk yapımı ilk uçak olan ve 'Hürkuş' adı verilen uçağın bu günlerde hangardan çıkmak üzere olduğunu söyledi.
İzmir'in Gaziemir ilçesindeki Ege Serbest Bölge'de (ESBAŞ) düzenlenen 2. Küresel Havacılık Konferansı'na katılan Bakan Gönül, bugün Türk uçak sanayisinde dışarıdan gönderilen F-16 parçalarının montajının değil, ilki ABD'de yapılan Avacs'ların tamamı, yeni F16 glasların üretimi, daha önemlisi 46 motorunun TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.'de (TAI) yapılacağını ifade etti. Bakan Gönül, "TAI, iki sene evvel jet motoru yaptı.

Belki teknik olarak yaptığımız en önemli şey, TUSAŞ'la ASELSAN'ın birleşerek 'helicopter fising computer', yani uçakların kullandığı bilgisayarları yapmasıdır. Bunun yanında ilk Türk uçağı bugünlerde hangardan çıkmak üzeredir. En büyük stratejik insansız uçak da hangardan çıkmıştır ve uçuş denemelerine başlamıştır" dedi.

Ofsetin (anlaşmalarda yerli üretim şartı) savunma sanayisinin alt yapısının gelişmesine katkıda bulunan en güçlü araçlardan biri olduğunu aktaran Gönül, 2009 yılı sonu itibariyle Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 12 milyar doların üzerinde taahhüt aldığını, bunun 4,5 milyar dolarlık kısmını gerçekleştirdiğini söyledi. Gönül, savunla sanayinin önümüzdeki 10 yıl içinde yapılacak havacılık ve diğer ileri teknoloji alanlarında 8 milyar dolarlık ofset taahhüdünden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yararlanacağını kaydetti. 2009 savunma sanayisi verilerine göre toplam cironun 2,3 milyar dolara çıktığını, toplam ihracatın 800 milyon doları aştığını belirten Milli Savunma Bakanı Gönül, "TSK ihtiyacının yurt içinden karşılanma oranı yüzde 45'e ulaşmış olup, 2011 yılında yüzde 50'ye ulaşması hedeflenmektedir. Fiziki ulaşma ise çok daha yüksek. Vaktiyle hazır silah ve araç ithal eden Türkiye, bugün bunu yüzde 10'a düşürmüştür" şeklinde konuştu.

Bakan Gönül, dünyada iki sanayinin, petrol ve savunmanın fevkalade önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında, Türkiye'nin havacılık sektörüne Avrupa'daki birçok ülkeden önce girdiğini, Birinci Dünya Savaşı'nda Suriye'de şehit düşen Türk pilotları olduğunu hatırlattı. Gönül, cumhuriyetle beraber uçak fabrikası da kurulduğunu, birkaç yıl sonra 27 uçak siparişi aldığı halde motorlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle ruhsatının iptal edildiğini ve kapatıldığını dile getirdi. Bakan Gönül, göreve geldiğinde benzer bir durumla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Ben göreve başladığım zaman da durum pek farklı değildi. En önemli uçak fabrikalarımız TAI ve TUSAŞ'ta F-16 üretimleri tamamlanmış, Casa uçaklarından son bir sipariş alınmıştı ve hangarlar bomboştu. Bunun nasıl olduğunu öğrenmek için bir generalin başkanlığında heyet gönderdim. İçeriye almadılar, özel sektör diye. Halbuki savunma bakanları, TSK Vakfı'nın mütevelli heyeti başkanıdır ve bu fabrikalar da TSK'nındır. Sonradan teftiş edildi ve neden böyle bir çekince içinde oldukları anlaşılarak, kadro değiştirildi. Diğer kadro da başarılı olamayınca bugünkü kadro geldi. Bugünkülere başarılarından dolayı teşekkür borçluyuz. Bunun yanında eğitim uçaklarının modernizasyonu, 217 tane F-16 uçağımızın modernizasyonu, hepsi savunma sanayimizde gerçekleştirilmiştir.

Eğer prensip uygulanmazsa, yurt dışında orijinal fabrikalarda yapılması söz konusu. Bu alandaki mücadele o kadar büyük ki müesseseleşmesi, belli kadrolarla kaim olmaması gerekir. Müesseseleşmenin yolu da yaptığımız toplantı gibi sanayinin benimsenmesi ve kitlelere mal olmasından geçer."

Gönül, ofsetin ABD'nin gelişmesine katkı yaptığını, "By Amerika" kanunu sebebiyle yurt dışında tamamlanmış bir malzemenin hiçbir otorite tarafından ülkeye alınmasının mümkün olmadığını söyledi. Avrupa'da da benzer kurallar olduğunu anlatan Bakan Gönül, sanayisi emekleme dönemindeki Türkiye'nin sadece ofset değil, bütün alanlarda aynı şekilde konuya yaklaşması gerektiğini söyledi.

Konferans çıkışında gazetecilere açıklama yapan Gönül, toplantıda bahsettiği ilk Türk yapımı uçak hakkında detaylı bilgiler verdi. Bakan Gönül, şunları söyledi:

"Dizaynı tamamen TUSAŞ tarafından yapıldı. İsmini de ilk pilot şehitlerimizden Vecihi Hürkuş'un adını verdiğimiz 'Hürkuş' isimli uçak aşağı yukarı tamamlandı ve hangardan çıkmak üzere. Bu bir eğitim uçağı fakat önemli olan bu teknolojinin Türkiye'ye kazanılmasıdır. Değişik yerlerde de kullanılması mümkündür."

Milli tankın da yapımının hazırlık aşamasına geldiğini bildiren Gönül, "Milli tankın projesi tamamlandı. Prototip çalışmalarına başlandı. Biliyorsunuz Otokar'ın aldığı bir ihaledir. Kara Kuvvetleri ile beraber çalışıyor. Yeni tip yeni nesil bir üretimdir" dedi.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA