• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kenan Evrenden sonra ilk ziyaret olacak
20 Kasım 2011 Pazar 15:40

Kenan Evren'den sonra ilk ziyaret olacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltereye gitti... Hareketinden önce soruları yanıtlayan Gül, ''Üzülerek görüyorum ki, işler Suriye'de çıkmaz bir sokağa girmiştir dedi.
 
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İngiltere’ye gitti…
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Londra'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.Bir gazetecinin, ''Dersim olayları konusunda Anamuhalefet partisi ile yaşanan bir tartışma var. Bununla ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu olayın Meclis gündemine getirilip bir komisyon kurulabileceğini söyledi. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, Gül, Türkiye'de her şeyin tartışılabildiğini söyledi.Gül, ''Böyle bir tartışma ortamı var. Türkiye'de tabular da yok artık. Dolayısıyla herkes, her şeyi tartışabilir. Yeter ki ölçüsü iyi bilinsin, istismar edilmesin, ölçüler iyi bilinsin'' dedi.
 
"Esad Çıkmaz Sokağa Girmiştir"
Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'ye ilişkin iç savaş endişesi olup olmadığının sorulması üzerine, konuyla ilgili hükümetin çeşitli açıklamalarda bulunduğunu ve konunun yakından takip edildiğini söyledi. Gül, şöyle devam etti:''Üzülerek görüyorum ki, işler Suriye'de çıkmaz bir sokağa girmiştir ve maalesef Suriye için hiç de parlak gözükmemektedir. Biz bu günlere Suriye'nin gelmesini hiç bir zaman arzu etmedik. Onun için en samimi niyetlerle, her seviyede görüşlerimizi, gerek açık gerekse kapalı kapılar arkasında, Suriye'li dostlarımızla hep paylaştık. Ama görünen şu ki, Suriye olup bitenleri iyi analiz edemedi ve gerçekçi bir politika güdemedi ve bugün gördüğünüz gibi çok büyük olaylar olmaktadır. Türkiye olarak biz daima Türkiye dışından gelen baskılara karşı hep direndik ve Suriye ile hep iyi, dostane ilişkiler içerisinde olmayı tercih ettik. Suriye izolasyona uğrarken, biz tam tersini yaptık. Ama şimdi baskı Suriye halkından geliyor. Suriye halkı, doğrusu onlar da özgürlükleri, hürriyeti, serbestliği hak ediyorlar ve bu baskılara karşı onlar ayaklanıyorlar. Dolayısıyla yapılacak şey gayet açık. Onun için Arap Birliği'nin aldığı kararları biz de güçlü bir şekilde destekliyoruz.''Gül, bir gazetecinin, ''Almanya'da 2000 yılından bu yana bir neo-nazi çetesinin, aralarında 8 Türk'ün de bulunduğu cinayetleri işlediği ortaya çıktı. Bu cinayetleri Alman devletinin de bildiği ve desteklediği iddiaları var. Berlin hükümeti olayı araştırdığını açıkladı. Sizin değerlendirmeniz nedir?'' sorusu üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuyla ilgili hükümetin fikirlerini çok açık ortaya koyduğunu belirterek, ''Almanya bir hukuk devleti, bir hukuk devletine yakışır şekilde gayet açık, şeffaf ve en dürüst şekilde geçmişi araştıracaklarına ve gerçekleri ortaya çıkaracaklarına inanıyorum'' diye konuştu.
 
Bedelli Askerlik Konusu
Cumhurbaşkanı Gül, ''Bedelli askerlik konusundaki düzenlemeye sizin bakışınız nedir?'' sorusuna karşılık da ''Çıksın bakalım, nasıl düzenleniyor, şartlar nedir... Eminim ki dengeli bir düzenleme yapılacaktır, bir taraftan da kamu vicdanının kabul edeceği şekilde, duyduğum kadarıyla bu yönde çalışmalar yapılıyor'' dedi.
 
İngiltere Ziyarete Hazır
Diğer taraftan İngiltere'nin başkenti Londra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 22-24 Kasım'da yapacağı resmi ziyarete hazırlanıyor. Ziyaret nedeniyle, başkent Londra'da Buckingham Sarayının önündeki ana cadde olan Mall Caddesi, Türk ve İngiliz bayraklarıyla donatıldı.Resmi geçit törenlerinin yapıldığı geniş ve uzun caddeye karşılıklı olarak çok sayıda Türk bayrağı asıldı. Gül çifti, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in davetlisi olarak resmi ziyaretlerine Salı günü başlayacak ve Buckingham Sarayında misafir edilecek. Resmi geçit töreniyle, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip tarafından karşılanacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe'nin onurlarına vereceği öğle ve akşam yemeklerine katılacak.Gül temasları çerçevesinde ayrıca, İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Dışişleri Bakanı William Hague ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile görüşecek. Abdullah Gül işadamlarından oluşan İngiliz Endüstrisi Konfederasyonu (CBI) isimli organizasyonun yıllık konferansında, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Wilton Park'ta ve İngiliz Parlamentosunda konuşmalar yapacak. Gül ayrıca, 2012 Olimpiyat oyunlarının yapılacağı Londra'daki Olimpik Parkı ve Portsmouth'taki Türk şehitliğini ziyaret edecek.
 
-23 yıl aradan sonra ilk kez-
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyareti, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in 1988 yılında gerçekleştirdiği ziyaretten 23 yıl sonra Türkiye'den İngiltere'ye Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk resmi ziyaret olacak. Gül'ün ziyareti, Kraliçe 2. Elizabeth'in 13-16 Mayıs 2008 tarihlerinde Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaretin iadesi niteliğini taşıyor.
 
-İngiltere'de resmi ziyaretlerin önemi-
İngiltere'ye her yıl en fazla iki kez devlet başkanı düzeyinde resmi ziyaret yapılıyor. Bu ziyaretlerle, ağırlanan Cumhurbaşkanının ülkesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor. Kraliyetin resmi ziyaret davetini hangi ülkenin devlet başkanına yapacağı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın tavsiyesiyle oluyor. Resmi ziyaretler çerçevesinde atlı resmi geçit düzenleniyor ve Kraliçe konuk devlet başkanı onuruna resmi akşam yemeği veriyor. Kraliçe'nin ev sahipliğinde yapılan ziyaretlerde konuk devlet başkanı ve eşi Buckingham Sarayı'nda ağırlanıyor. İngiltere'ye devlet başkanı düzeyinde son resmi ziyareti, ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama 24-26 Mayıs 2011 tarihlerinde yapmıştı...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA