• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemik Okulu Projesi başladı
27 Ocak 2011 Perşembe 16:12

'Kemik Okulu Projesi' başladı

Meram Belediyesi ve Özel Akademi Hastanesi işbirliğiyle organize edilen Kemik Okulu Projesinin ilk eğitimi bugün gerçekleştirildi. 6 ay sürecek proje ile Konyadaki 5 bin kadına hem eğitilecek..
Konevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programın başında bir konuşma yapan Meram Belediyesi Başkan Vekili Übeyit Aça, böylesine önemli bir organizasyonun içinde bulunmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu proje kapsamında, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada her 3 kadından birinin korkulu rüyası olan kemik erimesi hastalığı ile ilgili 5 bin kadınımız detaylı olarak bilgilendirilecek ve uzman doktorlar tarafından da kemik ölçümleri yapılacak. Sessiz Hırsız olarak tanımlanan bu sinsi hastalıkla ilgili bilgilendirme ve kemik ölçüm programları 6 ay boyunca her Perşembe günü saat 14’de Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan hastanelerimizin yöneticilerine, doktorlarımıza ve sponsor firmalarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Kemik Okulu Projesi’nin koordinatörü Uzm. Dr. Mehmet Portakal, bu projenin önemine dikkat çekerek, “Türkiye’de böylesine geniş çaplı çalışmalar ne yazık ki çok az oluyor. Ülkemizde kemik sağlığı ile ilgili taramalar yapılıyor fakat sonuçları değerlendirilirken Avrupa ve Amerika toplumuna göre belirlenen kriterler esas alınıyor. Türk insanının etnik yapısı ve beslenme alışkanlıkları batılı toplumlardan çok farklı olduğu için kemik sağlığı ile ilgili taramaları değerlendirirken kendi kriterlerimizi oluşturmalıyız. Bu nedenle böyle bir projeyi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.
 
HAREKETSİZ YAŞAM KEMİK ERİMESİ RİSKİNİ ARTTIRIYOR
Yaşam kalitesinin gün geçtikçe öneminin daha fazla arttığına işaret eden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Mehmet Portakal, “Günlük hayatımızdaki küçük alışkanlıklar kemik sağlığımızı tehdit ediyor. Hareketsiz yaşam tarzı, katkı maddeli yiyeceklerin artması, kendimize yeterli vakit ayırıp egzersiz yapmamamız kemik erimesi riskini arttıran faktörlerdir. Amacımız korunulabilir ve önlenilebilir bir rahatsızlık olan kemik erimesini günlük hayatımızdan tamamen çıkarmaktır” dedi.
 
Özel Akademi Hastanesi Diyetisyeni Gonca Uzuner ise kemik erimesi ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi anlatarak özellikle süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerin yeterli bir seviyede tüketiminin önemine dikkat çekti.
 
Eğitimden sonra katılımcıların ücretsiz olarak kemik ölçümleri yapıldı ve sertifika verildi.
“5 Bin Kadına Kemik Okulu Projesi” 6 ay boyunca Perşembe günleri saat 14.00’da Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA