• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Keller polis olamayacak
29 Ekim 2010 Cuma 18:23

Keller polis olamayacak

Polis adaylarında aranacak fiziksel özelliklere yeni kriterler getirildi. IQ'sü 70'den düşük olanların yanında bundan sonra başının üst kısmının yarısı ile tepesi kel olanlar polisliğe alınmayacak
Kellerin dışında çenesi 7 mm ileride olanlar, dövmesi bulunanlar ve yarık damaklılar da mülakatta elenecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, saç şekilleriyle ilgili sınıflandırmayı resimli örneklerle sınav komisyonlarına bildirdi. 
 
Emniyet Genel Müdürlüğü, polis alımlarında adaylarda aranacak fiziksel özellikleri yeniden belirledi. Başının üst kısmının yarısı ile tepesi kel olanlar polisliğe alınmayacak. Polis adaylarına çene, dudak ve diş ayarı da geldi. Çenesi 7 mm ileride olanlar mülakatta elenecek.

Polis adaylarında aranan yeni standartlar mülakat yapılacak birimlere gönderildi. Sınav komisyonu üyeleri, hafta sonu yapılacak mülakat öncesinde 25 maddeden oluşan yeni standartlar üzerinde çalışıyor. Yeni standartlarda en dikkat çekeni kellik maddesi. Emniyet Genel Müdürlüğü, saçında kellik olanların teşkilata kabulünün önünü kapadı. Ayrıca yüzde, 5 metreden bakıldığında eşkal belirleyici nitelikte iz olanlar da polisliğe kabul edilmeyecek, aynı şekilde yarık damak, dudak ameliyatlılar da mülakatta elenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, polis adaylarında arayacağı saç standardında Hamilton saç dökülmesi sınıflamasına gitti. Buna göre başının üst kısmının tamamı ile yarısında ve tepesinde saç olmayanlar Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) kabul edilmeyecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü, saç dökülmesi yaşayan adaylardan hangilerinin alınıp hangilerinin alınmayacağına ilişkin sınıflandırmayı da resimli örneklerle sınav komisyonlarına bildirdi.

Göğüs ya da sırtta kendine zarar vermesi sonucu, isim ya da şekil çizmek yoluyla oluşan izi bulunanlar elenecek. Kol, bacak, ayak ve ellerde benzeri zararlar görülen adaylar da PMYO'lara alınmayacak. Vücudun herhangi bir yerinde cilt üstü veya altında metal cisim taşıyanlar (piercing veya ortopedi operasyonu sonrasında konulmuş çivi ve benzeri metal) elenecek. Vücudun neresinde olursa olsun her türlü kalıcı dövme ve benzeri kalıcı uygulama olanların ise hiçbir şansı yok. Beden kitle endeksi 15'in altında ise ya da 30'un üstü olan adaylar yine mesleğe kabul edilmeyecek.

Gözde ishihara kitabı ile renk körlüğünün muayene edilip kısmi veya tam renk körlüğü bulunan adayların da polis olma şansı bulunmuyor. Göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, irislerde renk farklılığı, göz kapağına ait ameliyat bulgusu olan adaylar ile kulakta şekil bozukluğu bulunanlar lacivert üniformayı giyemeyecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü, polis adaylarının dişlerine büyük önem veriyor.
 
Alt çene geriliği 3, ileriliği 6 mm'den fazla olan adaylar, çene açıp-kapama 5 mm'den fazla olanlar Emniyet'in standartları dışında tutuldu. Adaylardan ortodonti tedavisi görenler Emniyetçe sakıncalı bulunmadı. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA