• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDV oranları yüzde 1e inmelidir
03 Nisan 2011 Pazar 13:22

'KDV oranları yüzde 1'e inmelidir'

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, leasingde uygulanan KDV oranlarının yüzde 18'den tekrar yüzde 1'e çekilmesinin..
     Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, leasingde uygulanan KDV oranlarının yüzde 18'den tekrar yüzde 1'e çekilmesinin verimliliğe, karlılığa ve istihdama doğrudan yansıyacağını bildirdi.
     Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce leasingde yüzde 1 olan KDV oranının yüzde 18'e çıkarılmasının sanayide yatırımı, üretimi ve ihracatı olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in geçtiğimiz günlerde ''Leasing KDV oranlarında yeniden düzenleme yapılabilir'' şeklinde açıklama yaptığını anımsatan Büyükhelvacıgil, KOBİ'lerin en önemli finansman araçlarından biri olan leasinglerde yapılan KDV artışının etkilerinin olumsuz yönde görülmeye devam ettiğini, yapılacak düzenlemelerin KOBİ'lerin üretimine ve satışına son derece olumlu yansıyacağını kaydetti.
     Bir finansal kiralama yöntemi olan Leasingle sanayicilerin üretimde ve diğer ihtiyaçlarda kullanabilecekleri sermayelerini makineye yatırmaktan kurtulacaklarını, makineleri kiralayabileceklerini ifade eden Büyükhelvacıgil, leasingde uygulanan KDV oranlarının yüzde 18'den tekrar yüzde 1'e çekilmesinin verimliliğe, karlılığa ve istihdama doğrudan yansıyacağını vurguladı.
     Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:
     ''Yatırım malları tedarikinde son derece önemli bir finansman yöntemi olan leasinge uygulanan KDV oranı, 31 Aralık 2007 tarihinde yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmıştır. Bu uygulama ile leasing sanayicilerimiz açısından cazibesini yitirmiştir. Ancak, ülkemiz için en stratejik sektör olan makine imalat sanayinin gelişimi ve sektöre yeni pazarlar yaratılması büyük önem arz etmektedir. Sektör ulaştığı kapasite ve uyguladığı rekabetçi fiyatlar ile yerli üretime destek olmaktadır. Leasingde alınan KDV artışı kararı, sektörün gelişmesinin önünde ciddi engeller teşkil etmektedir. Bu yüzden yatırımcı için bir teşvik aracı olan Leasingde, KDV oranlarının yeniden yüzde 1'e düşürülmesi gerekmektedir. Ancak leasing cazip hale getirilirken, yalnızca yatırım malları için geçerli olmalı, ikinci el makineleri kapsamamalıdır. Ayrıca leasing kullanırken yerli makine teşvik edilmelidir.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA