• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KDV oranları değişecek mi?
08 Kasım 2012 Perşembe 13:34

KDV oranları değişecek mi?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin altında beyanda bulunan meslek gruplarını uyararak, ağır sonuçlarla karşılaşmamaları için dürüst davranmaya çağırdı.
Swiss Otel'de Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen bir toplantıya katılan Bakan Şimşek, çıkışta bir gazetecinin, ''Serbest meslek erbabına yönelik vergi denetimleri başlayacağını söylemiştiniz, bu denetimler hangi meslek gruplarını kapsayacak?'' şeklindeki sorusu üzerine, herkesten kazandığı oranda vergi toplamanın asli fonksiyonları olduğunu, dolayısıyla herhangi bir kesimi ön plana çıkarmak istemediklerini söyledi.
Vergi kaçıran, kayıtdışı çalışan kim olursa olsun zaten gerekli takibi yapmaları gerektiğini ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
''Özellikle esnafımız halkımızdan KDV'yi alıyor, kimin için alıyor 75 milyon için alıyor ama onu cebine atıyor. Bu, 75 milyon kişiden hırsızlıktır, bunların cezaları ağırdır. Bunların yapıldığını biliyoruz, bunların takipçisi olacağız.''
KDV oranları değişecek mi?
Bir basın mensubunun, ''KDV'deki oranların yüzde 19'a çıkarılacağına yönelik duyumlar var, böyle bir çalışma söz konusu mu?'' şeklindeki soru üzerine Şimşek, genel gelir vergisi oranlarında, genel kurumlar vergisi oranlarında ve genel KDV oranlarında bir çalışmalarının olmadığını vurguladı.
Çalışanların yüzde 47'si asgari ücretten gösteriliyor
Konuyla ilgili bir soru üzerine Türkiye'de çalışanların yüzde 47'sinin asgari ücretten gösterildiğine işaret eden Şimşek, bu konuda hem kurumlar hem de mükellefler nezdinde çalışmaları olacağını bildirdi.
Şimşek, ''Ama sadece bu değil, serbest meslek erbaplarının ortalama asgari ücretten daha az bir beyannamede bulunduklarını da görüyoruz. Bunları da uyarıyorum, yani sonradan ağır sonuçlarla karşılaşmamaları için bir an önce dürüst bir şekilde 75 milyonun hakkını iade etsinler'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA