• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazım Karabekir Paşa konuşuldu
10 Nisan 2013 Çarşamba 16:06

'Kazım Karabekir Paşa' konuşuldu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde öğrenci toplulukları etkinlikleri kapsamında organize edilen Kazım Karabekir Paşa konulu konferans, MTF Morfoloji Binası Konferans Salonunda...

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde öğrenci toplulukları etkinlikleri kapsamında organize edilen “Kazım Karabekir Paşa” konulu konferans,  MTF Morfoloji Binası Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Meram Tıp Fakültesi Atasagun Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen ve Kazım Karabekir Paşanın Kızı Timsal Karabekir’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksel, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, Kazım Karabekir Belediyesinden yetkililer, Kombassan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Şahin çok sayıda akademisyen ve öğrencileri ile bazı sivil toplum kuruluşundan yetkililer katıldı.
Size Kazım Karabekir Paşa’yı anlatırken aynı zamanda bu ülkenin nasıl zorlu bir mücadele ile kurulduğunu da anlatacağım diyen Timsal Karabekir, ne yazık ki size gül bahçesi sunamıyorum dedi.
Timsal Karabekir, “Kazım Karabekir yıllarca mücadele ile yaşamış. Atatürk’ü İstanbul’da ziyaret ettiğinde kurtuluşun doğudan başlayacağını söylemiş. Kendisinin emrindeki komutanlarla Atatürk’ün emrinde olacağını belirtmiş. Atatürk Erzurum’a geldiğinde de Atatürk’ün yanında yer almış” şeklinde konuştu.
 Kazım Karabekir Paşa Vakfı kurucularından olan Timsal Karabekir, Kazım Karabekir Paşa’nın arşivinden fotoğraflar ile gerçekleştirdiği sunumunda, Kurtuluş Savaşı yıllarında birçok zorluğun yaşandığını, Ermenilerin değil, Türklerin kendi öz vatanında soykırım ve esaret yaşadığını dile getirdi.
Kazım Karabekir Paşa’nın 17 Ekim 1915’te Çanakkale Kerevizdere’den Kurban Bayramı için yazdığı mektubu da katılımcılara göstererek “Çanakkale’de destan yazılmış diyen Karabekir, babası Kâzım Karabekir’in “Dünya tarihini araştırdığımızda Çanakkale’nin bir benzeri olmadığını görüyoruz. Ülkemiz gerçekten eşsiz, ülkemizin değerini bilmeliyiz” dedi.
Konferans sonrasında Meram Tıp Fakültesi Atasagun Öğrenci Topluluğu tarafından Timsal Karabekir’e günün anısına çeşitli hediyeler takdim edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA