• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazım Karabekir Konyada Anıldı
19 Şubat 2009 Perşembe 12:14

Kazım Karabekir Konya'da Anıldı

90. Yılında Kuvay-ı Milliye ve Milli Mücadele Kahramanı Kazım Karabekir Paşa konulu bir anma programı ile Kazım Karabekir Paşa anıldı.
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezinde Selçuklu Belediyesi ve Konya Aydınlar Ocağı tarafından organize edilen, “90. Yılında Kuvay-ı Milliye ve Milli Mücadele Kahramanı Kazım Karabekir Paşa” konulu bir anma programı ile Kazım Karabekir Paşa anıldı.
 
Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir’in ve Prof. Dr. Nuri Köstüklü’nün konuşmacı olarak katıldığı program, vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gördü.
Programda konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen, Kâzım Karabekir Paşa’nın askerlik yaşamı boyunca önemli başarılar kazanmış bir Türk komutanı olduğunu söyledi.
 
Adem Esen, “Kazım Karabekir Paşa’yı daha yakından tanımak ve Milli Mücadele sürecinde yaşanan olaylara ışık tutmak amacıyla böyle bir program gerçekleştirdik. Milli Mücadele sürecinde ülkemizin ve milletimizin kurtuluşunda Mustafa Kemal Atatürk ile başrol oynayan Kazım Karabekir Paşa’nın hemşerimiz olmasından da gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Kazım Karabekir Paşa'nın kızı Timsal Karabekir ise, slâyt gösterileri eşliğinde babası Kazım Karabekir’in nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu ve katıldığı savaşlarda verdiği mücadeleleri anlattı.

Çanakkale Savaşı’ndan Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar geçen dönemde Türk askerinin göstermiş oldukları kahramanlıkları ve yaşadığı sıkıntıları anlatan Timsal Karabekir, “Çanakkale’de Türkiye’nin dört bir yanından askerimizi şehit verdik. Daha yirmili yaşlarında gencecik fidanlar vatanları için ölmeye gitti. Bu kadar zorlu dönemi M. Kemal Atatürk, Mareşal Kazım Karabekir Paşa ve silah arkadaşları büyük bir ustalıkla atlattı. Çanakkale’nin geçilmez olduğunu dünyaya defalarca haykırdık ve bunu da başardık” şeklinde konuştu.
 
Kazım Karabekir Paşa’nın eğitim, kültür ve sanat yönüne değinen Prof. Dr. Nuri Köstüklü’de, Karabekir Paşa’nın Kurtuluş Savaşı’nda en fazla yazılı eser bırakan komutanı olduğunu söyledi.

Köstüklü,”Kazım Karabekir Paşa Askeri kişiliğinin yanında, şair ve yetim Babası kimliğiyle de önemli bir şahsiyettir. Hayatı boyunca yurt ve millet sevgisini her şeyin üstünde tutmuş, kişisel ihtirastan uzak kalmış, vatanı sadece düşmanlardan temizlemek değil iyi eğitilmiş gençlerle kalkındırmayı da hedef edinmiş çok yönlü bir kişidir. “Şark Fatihi” ve “Yetimler Babası” olarak anılması, askeri yöndeki başarısının yanı sıra şehit çocuklarını himaye etmesinden ileri gelmektedir” diye konuştu.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA