• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazalarda masraflar devletten
11 Kasım 2010 Perşembe 16:34

Kazalarda masraflar devletten

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, trafik kazaları ve masrafların ödenmesi konusundaki kafa karışıklığına son verdi.
Bakan Dinçer, yeni düzenlemeyle kazada kusurlu olan ve sigortası olmayan da dahil herkesin kaza masraflarını Sosyal Güvenlik Kurumu'nunödeyeceğini açıkladı.
 
Dinçer, bunun için özel sigortaşirketlerinde global bütçe adı altında kaynak alacaklarınısöyledi.Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında çalışma hayatı vesosyal güvenlik sistemindeki yenilikleri anlatan Ömer Dinçer, trafikkazalarındaki bütün sağlık giderlerinin sosyal güvenlik sistemindenkarşılanacağını kaydetti.

Masraflar, özel sigorta şirketlerinden yıllık global bütçe üzerindentahsil edilecek. Trafik kazalarında sosyal güvenlik sisteminin yükünühafifleteceklerini aktaran Dinçer, mevcut durumda kusurlu olanlarınmasraflarının devlet tarafından karşılanmadığını bundan böyle kusurlu ve sigortasız olanların da masraflarının SGK'ca karşılanacağına işaretetti.Sistemdeki yenilikleri anlatırken, 10 yılı tamamlayan Bağ-Kur'luyasağlık hizmetinden yararlanma hakkı getirildiğini söyleyen Dinçer,vatandaşların Bağ-Kurluluktan SSK'lıya, SSK'dan Emekli Sandığına kolayca geçebileceği sisteme geçildiğini aktardı. Yurt dışındakilerin ve evhanımlarının da borçlanmasının sağlanacağını dile getirdi.Dinçer,kamuoyunda tartışılan yeşil kartlıların durumu ile ilgili olarak; yeşilkartı sahiplerinin çalışmaları durumumda yeşil kart iptal edilmeyeceğini ancak askıya alınacağını belirtti. Çalışma bittiğinde yenidenbaşvurması halinde yeşil kartın aktif hale geleceğini söyleyen ÇalışmaBakanı, işverenlere verilen idari para cezasının 10'da 1 oranındaazaltıldığını kaydetti.Tarım işçilerinin bakmakla yükümlü olduklarıkişilere de sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini kaydedenDinçer, gezici tarım işçisi kavramını yapılacak mesleki eğitimlerleortadan kaldırmak istediklerine işaret etti.

KIDEM TAZMİNATI FONU KURULMASINI ÖNEMSİYORUZ


Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Ömer Dinçer, "Kıdemtazminatının fona dönüştürülmesi olacak mı?" sorusuna, "Türkiye'ninçalışma hayatının esnekleştirilmesine ihtiyacımız var. Ekonomik büyümeistediğimiz oranda istihdam sağlamaya müsait görülmüyor. İşe girişçıkışları kolaylaştırırsak yüzde 1 büyüme yaklaşık 140 ile 150 bin kişiistihdam olarak yansıyacak. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasınıönemsiyoruz." cevabını verdi. Paketin maliyetinin sorulması üzerine depaketten 443 bin kişinin yararlanacağını 1 milyar 163 milyon liralıkkaynak kullanılacağını belirtti. Dinçer, yasanın yeniden yapılandırmayla ilgili bölümlerinin bayramdan önce Arefe günü açıklanacağını, torbakanun olarak bütçeyle çıkarmak istediklerini dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA