• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazakistanın tercihi Türkiye
08 Ekim 2011 Cumartesi 09:47

Kazakistan'ın tercihi Türkiye

Türkiyeyi kendi vatanından ayrı tutmadığını sık sık ifade eden Kazak yatırımcı :Bir tane iğne dahi olsa Türkiyeden gelir alır ve bundan da gurur duyarım dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Kazakistanlı iş adamı Altay Kukayev ve beraberindeki heyet, Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneğinin(AKTİSAD) davetlisi olarak Konya’ya geldiler.

Türkiye’yi kendi vatanından ayrı tutmadığını sık sık ifade eden Kazak yatırımcı :’’Bir tane iğne dahi olsa Türkiye’den gelir alır ve bundan da gurur duyarım’’ dedi.

Kazakistan’da büyük çaplı PVC işi yaptığını, ortağının da Türkiye’den birisi olduğunu belirten Kukayev, İşleri genişletmek istediğini, bu yüzden de Türkiye’ye geldiğini söyledi.
İkamet ettikleri şehirde ekmek fırını ve kesimhane düşündüğünü sözlerine ekleyen Kukayev, Konyalı firmalarla bağlantı kurduğunu ve iş görüşmesi yaptığını dile getirdi.
İlerleyen zaman içeresinde buğday alım ve satım işine de gireceğini vurgulayan Kazakistanlı işadamı, kendisine bu konuda her türlü yardımı sağlayan Konyalı işadamlarına minnettar olduğunu söyledi.

Türkiye için Kazakistan çok önemli bir pazar diyen Kukayev :’’  Yatırım sahası çok geniş olan bir ülkemiz var. Türkiye’den gelen işadamları kendi ülkelerindeymiş gibi rahat bir şekilde istedikleri yatırımı yapabiliyorlar. Bizim yaşadığımız şehir kuzeyde ve birazda yüksekte kalıyor yüzden kışları sert geçiyor. Konya Türkiye için neyse bizim şehirde Kazakistan için öyledir. Yani tahıl ambarı olarak bilinir. Dünyanın en kaliteli buğdayını üretiyoruz. Bizim orada buğday zararlısı, süne böceğini bilmezler mesela. Yine buğday pası neredeyse çok az görülür. Buğdayımız serttir ve protein oranı çok yüksektir.
Bu yılki ülke genelindeki rekolte 25 milyon ton civarındaydı. Yani küçümsenmeyecek bir rakam bu. Bu zenginliği kendi çapımızda kullanmak, Türkiye’ye buğday satmak istiyoruz. Dilerim bunda başarılı olur ve ticari ilişkilerimiz daha iyi bir seviyeye gelir.
Ekmek fırını açıp ekmek satmak istiyorum. Türk ekmeği Kazakistan’da çok satılan ekmekler arasında.
Konya’da fırın imalatı yapan firmalarla ikili iş görüşmesi yaptık. Çok faydalı geçtiğine inanıyorum. Uygun maliyete mal edebileceğimi gördüm. Buda bizi çok sevindirdi tabi.
Yine kesimhane açıp bağlı bulunduğumuz bölgelere uygun fiyatlarda et ve et ürünleri satmak istiyoruz.

Konya’da bu işi profesyonel manada yapan bir kesimhaneyi gezme fırsatım oldu. Çok beğendim. Çaplı bir iş ama başarabileceğimize inanıyoruz.
Bursa’da okudum ama Türkiye’nin her tarafı bana Bursa sayılır. Burada bulunmaktan, Türkiyeli kardeşlerle iş yapmaktan son derece haz alıyorum.

Sıfırdan başladığımız ticaret hayatının her karesinde Türkiye’den bir iz ve hikâye var.
İki ülke arasındaki gerek ticari, gerekse diğer konulardaki samimi ilişkiler bizleri çok mutlu ediyor.
Türkiye’den gelen yatırımcılara her türlü konuda yardımcı olmaya hazırız. Yeter ki yatırım yapmak istesinler .’’dedi.

YORUMLAR
kazakıstanda çalışmak isterim
birol gençal
ben pastacılık sektöründe çalışmaktayım meslek tecrübem 30yıl kazakıstana nasıl gelebilirim bilgilendirirseniz sevinirim pastane veya unlu maül üreten yerlerde çalışırım nereye baş vurmam lazım imeilime gönderirseniz mutlu olurum teşekürler
46.196.247.225
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA