• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaza olmayan işyeri ödüllendirilecek
12 Eylül 2014 Cuma 18:05

"Kaza olmayan işyeri ödüllendirilecek"

Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra yaptırımları artıracağız. Ödül de artacak Kaza olmayan işyerinden işveren kesintileri alınmayacak" dedi.
Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları: İş kazalarının olmaması için alınacak tedbirler çerçevesinde 4 ana plana dikkat çekmek istiyorum. Asansörlerin denetimi bir bakanlığımızda inşaatların denetimleri bir başka bakanlığımızda. Ayrıca asansörlerin denetimlerde belediyelerinde rolü var. İşveren ve işçilerin iş güvenliğini ortak bir değer olarak görmeleri çok önemlidir. Bir çıkar çatışması alanı gibi görülmemelidir.
 
MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU 2015'TE HAZIR OLACAK
 
Kriz yönetimi bağlamında bile işveren, işçi ve sendikalar bir araya gelip konuşmalıdır. Bir haftaya yakın yaptığım istişarelerden sonuca vardığım şudur ki insan faktörü ve mesleki yeterlilik kurumunun geliştirilmesidir.
 
2014 sonu itibariyle 1 Ocak 2015'te mesleki yeterlilik kurumu tüm hazırlıklarını tamamlayarak, sertifika verir hale gelecek. Yine eğitim bağlamında Milli Eğitim Bakanı'mızla da görüşeceğiz.
 
İŞVERENLERE ÇAĞRI
 
Vasıfsız işçi kavramı kalmayacak. Hiç bir eğitimden geçmeyen kişilerin çalıştırılmasına izin verilmemelidir. Sosyal duyarlılığı kazadan sonra fark ediyoruz ama kazalar olmadan önce bunlar saptanmalıdır. Bazı toplum kesimlerimize çağrıda bulunmak istiyoruz. Bundan sonra yaptırımları artıracağız ama ödül de vereceğiz. Bir ödül mekanizması kuracağız. Eğer bir işverenin iş yerinde hiç kaza olmamışsa onlar için ödül sistemi oluşturacağız.
 
O HABER YALAN
 
Çok üzüldüğüm bir olayı zikretmek isterim. Emekçilerimizin babalarını ve ailelerini aradım, hepsi çok güzel tepkiler verdiler. Bir babayla da bu meseleyi birlikte takip edelim diye konuştuk. Akşam internet sayfalarında gördüm, acılı baba sözde beni mahkemeye verecekmiş fakat hemen haberi yalanladık. Çünkü böyle bir diyalog geçmedi baba ile aramızda. Olmayan konu üzerinden insanlarımız sokağa dökülse, kargaşa çıksa kime ne faydası var?
 
TÜM EKSİKLER BULUNACAK
 
Başbakanlık Teftiş Kurulu'na talimat verdim, 2012'de çıkan yasayı inceleyin ve o günden bu yana oluşan kazaları göz önünde bulundurun ve eksiği ortaya çıkarın. Taşeronluk konusunda yeniden düzenlemesi gereken konular varsa, yaparız.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA