• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıtlarda yer almayan 578 Konyalı şehit
21 Ocak 2010 Perşembe 15:38

Kayıtlarda yer almayan 578 Konyalı şehit

''Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'ye şehit olan Konyalılar'' konulu çalışmada, şehit olan Konyalıların sayısı belirlendi.
Selçuk Üniversitesinde (SÜ) yaklaşık 5 yıldır sürdürülen ''Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'ye şehit  olan Konyalılar'' konulu çalışmada, şehit olan Konyalıların sayısı belirlendi. Çalışmada, 4 yaşındaki Emine İsmet adlı kız çocuğunun babasıyla birlikte şehit edildiği de ortaya çıktı.
     Konya Yöresi Tarih Araştırmaları Merkezinin (KONTAM) öncülük ettiği, Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı ve KONTAM Müdürü Prof. Dr. Nuri Köstüklü'nün yürüttüğü, ''Balkan Savaşları'ndan Milli Mücadele'ye şehit olan Konyalılar'' başlıklı yüksek lisans tezi çalışması tamamlandı.
     Prof. Dr. Nuri Köstüklü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihte vatan savunması adına yapılan birçok savaşta, genç, yaşlı, kadın ve çocuk çok sayıda şehit verildiğini söyledi.
     Bir milletin vatan savunmasında hayatlarını feda edenlere sahip çıkması gerektiğini ifade eden Köstüklü, ''Batıda bu alandaki sosyal tarih araştırmaları çok yaygın. İngilizler, İngiliz menfaatleri için savaşta ölen insanların hatıralarını hep canlı tutmuşlardır. Mesela Manchester'in şehir merkezinde ''Güney Afrika Savaşı'nda İngiliz menfaatleri için ölen Manchesterliler'' diye abideler bulunmakta. Benzer şeyleri Almanya ve Fransa'da da görmek mümkün'' diye konuştu.
    
     -VEFAYATA MAHSUS VUKUAT DEFTERLERİ TARANDI-
    
     Köstüklü, bu ülkelerin emperyalist emelleri için kaybettiği insanlara bile sahip çıkarken, ülkemizin vatan savunmasında verdiği şehitlerinin şu ana kadar sağlıklı bir şekilde sayılarının bile tespit edilemediğini belirterek, şunları kaydetti:
     ''Türk milletinin var olma mücadelesi verdiği 1912-1922 yılları arasındaki Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı'nda çok sayıda vatan evladı şehit olmuştur. Milli Savunma Bakanlığının 1998 yılında emek vererek, göz nuru dökerek hazırlanan 'Şehitlerimiz' adlı 5 ciltlik dokümanter yayınında bu şehitlerin isimleri yer alıyor. Ancak bu yayında bazı eksikler ve yanlış okumalar dikkat çekiyor. Fakat başlangıç olması açısından önemlidir. Biz de şehitler üzerine yapılacak araştırmalarda önemli kaynak olan ve bütün Nüfus Müdürlüklerinde bulunan Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'nden yola çıkıp Milli Savunma Bakanlığının kayıtları ile karşılaştırarak şehitlerimizin sayısı konusunda güncelleme yapmak amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. KONTAM'ın gerekli izinleri aldığı, değerli öğrencim Gülseren Çınar'ın üzerinde çalıştığı bizim de öncülük ettiğimiz çalışma, 2004 yılında başladı ve yaklaşık 5 yılın ardından tamamlandı. Çalışmada, Konya Nüfus Müdürlüğünde yer alan 8 adet Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'nde Konya merkez ve o zamanki idari yapılanmaya göre köy ve nahiye olan yerleri tarayarak, şehitleri doğruya en yakın biçimde tespit etmeye çalıştık. Şehitlerin sayısının tespitiyle ilgili ilk çalışmamıza 1993 yılında Çanakkale şehitleri ile başlamıştık.''
    
     -KAYITLARDA YER ALMAYAN 578 KONYALI ŞEHİT-
    
     Çalışmanın hiç bir zaman mutlak manada kesin şehit sayılarını ifade etmeyeceğini vurgulayan Köstüklü, ''Çünkü biz kayıtlardan ve verilerden hareketle bu sonuçlara ulaşıyoruz. Ama kayıtlara girmemiş veya girdiği halde bize ulaşmamışlar da var'' dedi.
     Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri kayıtlarına göre, 1912-1922 yılları arasında Konya merkez ve merkeze bağlı köy ve nahiyelerde Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı'nda Konyalı 2 bin 130 şehit tespit ettiklerini kaydeden Köstüklü, şöyle devam etti:
     ''Bu şehitlerin dökümünü yaptığımızda, Balkan Savaşı'nda Konya 69 şehit vermiştir. Bunların 60'ının tespitini sadece Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'nden yaptık. 4 şehit Milli Savunma Bakanlığının 'Şehitlerimiz' adlı yayınında, diğer 5 şehit ise her ikisinde de yer almaktadır. 1. Dünya Savaşı'nda ise en önemli cephe Çanakkale cephesidir. Çanakkale'de verilen şehitlerle ilgili ileri sürülen rakamlar maalesef, hiçbir araştırmaya ve sağlıklı verilere dayanmayan genel ifadeleri kapsamaktadır. Çanakkale'de Konya'dan bin 156 şehit verilmiştir. Bu şehitlerden 286'sı sadece Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri kayıtlarında yer alıyor. 610 şehit 'Şehitlerimiz' kitabında, 260 şehit ise her ikisinde de geçmektedir. İstiklal Savaşı'nda ise 312 şehit tespiti yapılmış bunun 65'i sadece Vefayata Mahsus Vukuat Defterleri'nde, 208'i sadece 'Şehitlerimiz' adlı yayında yer alırken, 39'u her ikisinde de yer almaktadır. Çalışmada 578 yeni şehit tespit ettik. 'Şehitlerimiz' adlı yayında bin 552 olan şehit sayısı bu çalışmayla 2 bin 130 olarak belirledik. Üzerine basa basa söylüyorum bu rakamlar hiçbir zaman kesin sayıyı ifade etmez. Bunlar kayıtlarla bize ulaşanlar.'' 
    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA