• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıt parası alan yandı !
31 Temmuz 2012 Salı 18:29

Kayıt parası alan yandı !

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullara kayıtlar sırasında yaşanabilecek sorunlar için okul idarelerine önemli uyarılarda bulundu.
Seçmeli dersler için okul müdürlerine “siz sınırlandırma yapmayın öğrenciler istedikleri dersleri seçsinler” diyen Dinçer, kayıt paralarına ilişkin de geçtiğimiz yıl pek çok okul müdürünün cezalandırıldığı bilgisini verdi ve “Kayıt zamanı para almanızı istemiyorum” diyerek açık bir şekilde ikaz etti.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bağcılar Belediyesi Ramazan Çadırı İrfan Sofrası’nda yeni eğitim sistemini anlattı. Daha çok 4+4+4 eğitim sistemi olarak bilinen Zorunlu Eğitimin 12 Yıla Çıkarılmasına Dair Kanun, Fatih Projesi ve Okullar Hayat Olsun Projesine ilişkin bilgiler veren Bakan Dinçer, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Bakan Dinçer konuşmasında, her eğitim öğretim yılı başında yaşanan, okullara kayıt parasına ilişkin özellikle okul müdürlerine yönelik açık uyarılarda bulundu. “Kayıt zamanında sizin bağış adı altında para almanıza gerek yok” diyen Dinçer, “Kayıt zamanı okul aile birliğinin ve okul idarecisinin zorunlu olarak bağış almasını yasakladım. Kayıt zamanı bağış alan okul müdürlerine geçen yıl soruşturma açtım bunu bilmenizi istiyorum. Yaklaşık 3 bin 196 okul müdürüne ceza verdim. Eğer bilmiyorsanız lütfen buna kulak kesiliniz. Kayıt parası aldı diye soruşturması tamamlanan 3 bin 196 okul müdürüne kınama, ihtar, aylıktan kesme, okuldan uzaklaştırma, görevden alma, kademe ilerlemesini durdurma gibi cezalar verdim. Halen de 2 binden fazla okulun soruşturması devam ediyor. Eylül ayına kadar onları da bitireceğim. Neymiş? Kayıt sırası kayıt parası alınmayacakmış” dedi.
ÜLKE GERÇEĞİNİ BURADA AÇIKLIYORUM
Türkiye’de yaklaşık 42 bin 500 okulunun bulunduğunu hatırlatan Dinçer, “Başka bir ülke gerçeğinden bahsedeyim. Hani ‘okullarımızın geliri yok’ diyorlar ya. Türkiye’de yaklaşık 42 bin 500 okulumuz var. Bu okullarımızdan sadece 3 bin 500 tane okul bağış alıyor, geri kalan okullarımızın hiç biri bağış almıyor veya alamıyor. Bu 3 bin 500 okulun zaten yüzde 80’inin başka gelirleri de var. Servisten, kantinden, okul bahçesini otopark yaptırmış, spor salonlarını kiralamış oradan gelirleri var. Yani gelirleri olanlar bağış talep ediyor büyük oranda. Okul bahçelerinin park yapılmasını yasakladım. Bunu fark edersem hemen müfettiş gönderiyorum. Spor salonlarını kiralayanı da cezalandırıyorum. Okul bahçesi otopark olacak yer değildir. Ben kayıt zamanı para almanızı istemiyorum. Kayıt zamanı dışı, okullar açılır, sizin gerçekten paraya ihtiyacınız vardır, toplarsınız okul aile birliğini, velilere bir çay ikram eder, derdinizi anlatır, gönüllü bağış alabilirsiniz. Buna bir itirazım yok benim. Aslında bu paraların daha serbest kullanılabilen paralar olması sebebiyle tercih edildiğini düşünüyorum, bunun haksız bir şekilde harcanmasının önüne geçilmek için tedbirleri alacağımı da doğrusu bilmenizi istiyorum. Biz kamunun ve vatandaşın parasını en etkin bir şekilde kullanmakla görevli olan kişileriz ve bunun için ben elimden geleni yapacağım. Kusura bakmayın” diye konuştu.
OKUMA YAZMA ÖĞRENMEDE ERTELEME
4+4+4 Eğitim sisteminin kademeleri hakkında da bilgiler veren Bakan Dinçer, bunun daha demokratik ve daha esnek bir sistem olduğunu ifade etti. Çocukların artık ilköğretime daha erken yaşta başlayacaklarını anlatan Dinçer, “İlk dört yılda, çocuklarımıza öğrenmeyi ve okulu sevdirmeyi amaçlıyoruz. Eskiden birinci sınıftan itibaren 720 saat ders alıyordu çocuklarımız ve dört yıl boyunca da böyle devam ediyordu. Şimdi birinci sınıfta 638 saat ders ile başlanacak ve bu artarak devam edecek. Yine birinci sınıftan itibaren müfredatı çok hafiflettik, eskiden olmayan bir ders koyduk. Haftanın her günü mutlaka birer saat çocuklarımız öğretmenleri ile birlikte oyunlar ve fiziksel etkinlikler diye bir ders yapacaklar. Bu ders oyun oynama dersi olacak, oynayarak öğrenecekleri bir ders olacak” şeklinde konuştu.
Önceki eğitim sisteminde ilköğretime başlayan öğrencilerin Kasım-Aralık aylarında okuma yazma öğrenebildiklerini hatırlatan Bakan Dinçer, öğretmenlere ve velilere de önemli uyarılarda bulundu. Velilere, “Çocuklarınız Kasım-Aralık ayında okuma yazmayı öğrenmemişse telaşa kapılmayınız, öğretmenlere lütfen sitem etmeyiniz” diyen Dinçer, öğretmenlere de okuma yazmayı daha erken öğretmek için birbirleriyle yarışmamalarını söyledi ve “Yeni müfredatla çocukların okuma-yazma öğrenmeleri Nisan-Mayıs ayına tehir edildi” dedi.
SEÇME HAKKINI KİMSE SINIRLANDIRAMAZ
Özellikle, seçmeli derslerin olacağı ikinci dört yıllık eğitim süreci için okul idarelerine önemli uyarılarda bulunan Bakan Ömer Dinçer, “Burada okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz var. Seçimlik derslerle ilgili uygulamaya çok dikkat etmenizi istiyorum. Bunun demokratik bir şekilde uygulanmasını ben çok önemsiyorum. Çok değerli müdür arkadaşlarım, çok değerli öğretmenlerimiz, seçimlik derslerle ilgili olarak, lütfen önceden hangi dersleri açacağınızı, hangi dersleri açmayacağınızı belirlemeyin. Böyle bir belirleme yaparsanız şayet çocukların seçeceği dersleri sınırlamış olursunuz. Bizim koyduğumuz çizelge çok uzun çalışmalarla oluşturulmuş bir yelpazedir. Bu açıdan önce çocuklarımız, velilerle birlikte dersleri belirlesinler. 10-12-15 kişiye kadar tercihli dersleri alınız çünkü orada çocukların tercihleri önemli. Bunu tespit ettikten sonra da öğretmen karşılama imkanına bakalım. Öğretmenlerimizden bunu verebilecek olanlar varsa onlardan bunu karşılayalım, yoksa ücretli öğretmen bulma yoluna bakalım. Şayet yine de öğretmen bulma zorluğu yaşıyorsak o zaman çocuklarımızın farklı dersleri seçmesini tavsiye edebiliriz. Ama sizin asla çocukların tercihlerini sınırlandırma ve yönlendirme hakkınız yok” şeklinde konuştu.
TEK MÜFREDAT UYGULANACAK
Önceki yıllarda imam hatip okullarında ve meslek liselerinde farklı müfredatların uygulandığını hatırlatan Bakan Dinçer, yeni eğitim sistemi ile tüm okullarda tek müfredatın uygulanacağı bilgisini de verdi. İmam hatip okulunu tercih eden öğrencilerin zorunlu olarak Kuran-ı Kerim, Siyer ve Temel Dini Bilgiler derslerini tercih etmiş olduklarını kabul ederek, diğer okullarda seçmeli olan bu derslerin zorunlu olacağını vurgulayan Dinçer, meslek liseleri için de meslek derslerinin zorunlu olacağını söyledi. Dinçer, diğer derslerin tüm okullarda aynı olacağını ve ders saatlerinin de bir olacağını ifade etti. Programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk, Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Bağcılar Müftüsü Mustafa Derin ile okul müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program sonunda Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bakan Dinçer’e teşekkür ederek bir plaket verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA