• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıp kaçak bedeli için acele edin!
16 Şubat 2015 Pazartesi 11:37

Kayıp kaçak bedeli için acele edin!

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER

Yargıtay’ın kayıp kaçak bedellerinin tüketicinin lehine ödenmesi yönünde verdiği karardan sonra Meclise sunulan tasarı yasalaşırsa tüketicinin ödediği bedeli geri alması zora girecek. Tüketicilerin bir an önce davalarını açmalarını gerektiğini belirten Mustafa Dinç, kanun çıktıktan sonra bu bedellerin alınmasının hayal olabileceğini ifade etti.

 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK), ‘Elektrik faturalarından alınan kayıp-kaçak parasının iptaline ve geçmiş 10 yıllık tahsilâtın abonelere iadesine’ karar verdi. Bu karardan sonra Elektrik Dağıtım Firmalarından Paralarını almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Fakat Meclis'e sunulan Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, dava açanlara ödenen kayıp-kaçak bedeli faturalandırılarak tüketiciden geri alınacak. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, tüketicilerin kanun çıkmadan önce davalarını açıp yürürlüğe koymaları gerektiğini söyledi. Yoksa tüketicinin bu bedeli alması, kanunun çıkmasından sonra hayal olabilir.

BİR AN ÖNCE DAVA AÇIN!

Elektrikte uzun dönemdir gündemi meşgul eden kayıp kaçak bedeli ve diğer bedeller konusu Yargıtay tarafından alınan bir kararla tüketici lehine sonuçlandığını ifade eden Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bu bedellerin dava açan kişilere bu karar emsal gösterilerek iade edildiğini söyledi. Ciddi rakamlar söz konusu olduğunu belirten Dinç, 10 yıllık kayıp kaçak bedelinin alınabilmesi mümkün. Burada halkın uyanıp dava açmaması için Bakanlık şu anda ciddi bir çalışma yürütüyor. Meclise gelecek kanun tasarısıyla bu bedellerin ismi değiştirilerek tek bir bedel altında Elektrik Tüketim Vergisi (ETV) gibi yada Dağıtım Tüketim Vergisi (DTV) gibi isimlerle kanuni hale getirilmeye çalışılıyor. Şu anda bunlar tamamen EPDK’nın almış olduğu idari kararlardı. EPDK kayıp kaçak uygulanacak yüzde 15. Dağıtım bedeli uygulanacak yüzde 7 gibi kendisi idari kararlar alıp uyguluyordu. Buna da dava yolu açık olduğu için dava açıp kazandılar. Yine bu şekilde diğer hukuksuz şekilde alınan bedelleri almak isteyen tüketicilerin kanun çıkmadan önce davalarını açıp yürürlüğe koymaları gerekiyor. Aksi takdirde önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kanunlaşacak ve bu bedellerin alınması hayal olacak” diye konuştu.

BEDELLER GERİ ALINACAK

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun 17 Aralık 2014'te elektrik faturalarına yansıtılan kayıp-kaçak bedelinin tüketiciden tahsil edilmesinin yasal olmadığı yönünde verdiği kararından sonra Elektrik kayıp kaçak bedelini İcra yoluyla alınabiliyor.  Fakat Meclis'e sunulan Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, dava açanlara ödenen kayıp-kaçak bedeli faturalandırılarak geri alınacak.  Elektrik Piyasası Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören 15 maddelik tasarı hükümet tarafından TBMM’ye sunuldu. Tasarıda, elektrikte kayıp Kaçak bedellerine yönelik açılacak davaların önüne geçmek için ilginç bir hüküm de yer aldı. Geçici bir madde ile kayıp kaçak konusunda bugüne kadar açılan davalar sonucunda yapılan ödemeler ile mahkeme masraflarının, bundan sonraki dönemlerde hazırlanacak yeni faturalara eklenerek tüm tüketicilerden tahsilinin önü açılıyor. Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı, TBMM Genel Kurulu’na sunuldu.

TASARI DAVALARIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Tasarı elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedellerine itiraza yönelik dava açılmasının önüne geçiyor. Ancak, tasarı ile Elektrik Piyasası Kanunu’na ilginç bir geçici madde ekleniyor. Buna göre, elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedellerine itiraz edip dava açarak bu paraları geri alan tüketicilere ödenen tüm bedellerin yeniden müşteriden tahsilinin önü açılıyor. Yasaya eklenen geçici 19’uncu madde ile ‘mahkeme ve tüketici hakem heyeti kararına istinaden dağıtım şirketi ya da tedarikçi tarafından yapılan iadeler ve mahkeme kararlarına yer alan giderler dağıtım tarifeleri yoluyla karşılanır’ hükmü yasaya eklendi. Bu hüküm, tüketicilere bugüne kadar ödenen tüm bedeller ile yapılan mahkeme masraflarının dava açsın açmasın tüm tüketicilerden tahsil edilmesinin önünü açıyor.

KAYIP-KAÇAK BEDELİ YERİNE DAĞITIM BEDELİ

Elektrik faturalarında 'Kayıp-Kaçak Bedeli' hanesi yer almayacak. Konu hakkında yapılan düzenlemenin ardından kayıp-kaçak bedeli gibi maliyetten ilgili başlıklar 'Dağıtım Bedeli' başlığında olacak. Kayıp kaçak bedeli konusunda vatandaşları gelişmeleri vatandaşlar yakından takip ediyor. Bu güne kadar faturalarda kayıp kaçak bedeli adı altında alınan bedel konusunda hararetli tartışmalar yaşanmış, bazı tüketiciler bu bedeli dava yoluyla geri almıştı. Hükümetin bu konuda çalışmaları devam ederken, kayıp kaçak elektrik kullanım bedeli konusunda yeni bir düzenleme yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) görüşe açtığı Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği Taslağı’na göre artık kayıp kaçak bedeli faturalarda yer alamayacak ancak vatandaşlardan alınmaya devam edilecek. Kayıp kaçak bedeli gibi maliyetle ilgili başlıkların tamamı "Dağıtım Bedeli" hanesinin altında birleştirilecek. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA