• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıp kaçak bedeli gizleniyor
19 Nisan 2012 Perşembe 09:41

Kayıp kaçak bedeli gizleniyor

Kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini gizlemeye başladı.
Kamuya bağlı elektrik dağıtım şirketleri elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedelini gizlemeye başladı.

Elektrik faturalarında yer alan ve fatura bedeline yansıtılan kayıp kaçak miktarı  (K/K bedeli) artık yok. Tüketicilerin yoğun tepkisine yol açan elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedelleri gizleniyor. Vatandaşlar nisan ayı faturalarında kayıp kaçak bölümü boş olarak gördü.
 
Tüketicilerin açtığı davalar, Enerji Bakanlığı, TBMM, EPDK gibi kurumlara yaptığı, şikayet ve tepkilerin ardından harekete geçen Enerji Bakanlığı, EPDK'dan kayıp kaçak bedelinin gizlenmesini talep etmiş konu basına yansıyınca Türkiye Büyük Millet Meclisi de harekete geçerek 'Şeffaflık ilkesinden ödün verilemez' demişti. Ancak vatandaşların şikayetlerini yargıya taşımaları ve açtıkları davaları kazanmalarının ardından beklenen karar geldi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu mart ayında kayıp kaçak bedellerini faturada ayrı bir kalem halinde göstermeyi dağıtım şirketlerinin inisiyatifine bırakma kararı aldı. Bu kararın ardından ilk olarak harekete kamuya bağlı olan dağıtım şirketleri geçti ve  faturalarda kayıp kaçak bedelleri gizlenmeye başlandı.

Örneğin Türkiye'nin en büyük iki dağıtım şirketi olan İstanbul'un Anadolu yakası dağıtımı yapan Ayedaş ve Avrupa yakasının dağıtım şirketi Bedaş'ın faturalarında bu bölüm boş. Kamuya ait bir dağıtım şirketinin yöneticisi 'Bu bizim aldığımız bir karar değil, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından faturaların yeni biçimi düzenlendi ve kayıp kaçak bölümü boş bırakıldı. Ancak kayıp kaçak bedeli fatura tutarı içerisinde yer alıyor' dedi.
 
AKŞAM DUYURMUŞTU

AKŞAM Gazetesi'nin 20 Aralık 2011 tarihinde gündeme getirdiği 'Kayıp kaçak gizlenecek mi?' haberinin ardından konu kamuoyunda tartışılmaya başlanmıştı. Haberde 'EPDK, elektrik faturalarında perakende satış hizmet bedeli, TRT payı, KDV, enerji fonu, belediye tüketim vergisi, kayıp kaçak bedelini tek bir kalemde toplayarak 'vergi ve fonlar' adını verecek. Konu, bugün toplanacak kurulda ele alınacak' denilmişti.
 
ÖZELDE DE GİZLEYENLER VAR

KAMU ile birlikte bazı özel dağıtım şirketleri de harekete geçti. Denizli-Aydın-Muğla bölgesinin elektrik dağıtımını yapan AYDEM Elektrik bu ay kayıp kaçak bedelini faturalarda göstermemeye başladı. Elektrik Dağıtıcıları Derneği Başkanı Ceyhan Saldanlı 'EPDK geçen ay kayıp kaçağı şirketlere bıraktı. Bazı şirketler bu kalemi kaldırdı, bazıları da göstermeye devam ediyor. Her iki durumda da bedeller fatura tutarına yansıtılıyor. Biz EPDK'nın belirlediği bedeller üzerinden faturaları oluşturuyoruz' dedi.
 
TBMM: ŞEFFAFLIĞA AYKIRI

AKŞAM'ın haberinin ardından konu TBMM Dilekçe Komisyonu'na da yansıdı. Alt komisyon toplantılarında ilgili kurumlara '2003 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Tüketici Hakları Beyannamesi'nin 3. maddesinde elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin belirtilmemesinin evrensel tüketici haklarından biri olan tüketicinin bilgilendirilmesi ilkesine aykırı olduğundan böyle bir uygulamanın gerçekleştirilmemesi' yazılı olarak istenmişti.
 
TÜKETİCİLER BİNLERCE DAVA AÇIP KAZANDI

BİNLERCE abone konuyu yargıya taşıdı. Dağıtım şirketleri lehine olan kararlar son aylarda birçok ilde tüketiciler lehine değişti ve mahkemeler dağıtım şirketlerinin açıklamalarını ikna edici bulmayarak paraların iadesini istedi.  Dağıtım şirketleri 'Eğer davalar artar ve kaybetmeyi sürdürürsek, kar etmemiz mümkün değil. Eğer tarife kaleminde yer alan kayıp kaçak bedellerinin tüketiciye iadesi istenirse faaliyetlerimizi sürdüremez duruma geliriz' diyerek EPDK'ya başvuruda
bulundu. Şirketler 'Kayıp enerji bedellerinin tüketiciye ödenmesi durumunda, bu bedellerin tarifeye yansıtılma usulünün saptanması gerekiyor talebinde bulunmuştu.
AKŞAM
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA