• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıp çocuklar için bu numarayı mutlaka arayın!
02 Mayıs 2014 Cuma 14:00

Kayıp çocuklar için bu numarayı mutlaka arayın!

Emniyet Genel Müdürlüğü, son zamanlarda sık yaşanan kayıp çocuk olaylarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, kaybolan çocuklar için 24 saat beklemek gerektiği bilgisinin yanlış olduğunu, çocuğun kaybolduğuna dair en küçük bir şüphede önce 155 ihbar hattına, sonra da en yakın karakola başvurulması gerektiğini açıkladı.

YAPILACAK İLK İŞ POLİSİ ARAMAK

Emniyet Asayiş Daire Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, çocuğun kaybolduğu kanısı oluştuğu ilk andan itibaren aile ve yakınların aramaya başlamadan önce polise başvurulması, çocuğun bulunmasında büyük önem taşıyor.

ARACIN PLAKA VE MODELİNİ POLİSE VERİN

Özellikle 0-6 yaş aralığındaki çocuklarla ilgili kayıp olaylarında, mümkün olduğunca hızlı şekilde polise çocuğun eşgalinin, eğer bir araca bindirildiği görüldüyse aracın modeli ve plaka bilgisinin verilmesi gerekiyor.

Kayıplarda ön yüzden çekilmiş son fotoğrafın ekiplere ulaştırılması önemli olurken, 155'e ilk ihbarın gelmesiyle kayıp çocukla ilgili polis telsizine anons geçiliyor, böylece bölgedeki en yakın devriye polis ekibi çalışmalara en hızlı bir şekilde başlıyor.

KAYIPLARIN YÜZDE 98'İ BULUNDU

Türkiye'deki tüm şehirlerde çocuk şube müdürlükleri kapsamında yaklaşık 5 bin personelin görev yaptığı, polis bölgesindeki kayıpların yüzde 98'inin bulunduğu belirtiliyor.

Bölgedeki ekiplerin yeterli olmadığı durumlarda Emniyet Genel Müdürlüğü'nden özel ekip gönderiliyor, çalışmalarda insanı kokusundan takip edebilen, iz takip köpekleri de görev alıyor. Polislere, her yıl konuyla ilgili uzman akademisyenlerce hizmet içi eğitim veriliyor.

ALINACAK HAYATİ ÖNLEMLER

Emniyete göre, "kayıp çocuk", hangi ortamdan kaybolursa kaybolsun, nerede olduğu ebeveynleri tarafından veya yasal temsilcileri tarafından bilinmeyen ve hakkında kayıp ihbarı yapılmış çocuk" olarak tanımlanıyor. Kaybolduğu yer ve saati, kaybolmadan önce yaptıkları, görüştüğü kişiler, yaşadığı tartışma, kavga ilk etapta önem arz ediyor. Çocuğun en son nerede ve ne zaman kiminle birlikte ne yaparken görüldüğünün de belirlenmesi gerekiyor.

Çocuğun önceden yüz yüze, internet, telefon ile yaptığı görüşmeler, yakın ve uzak kişiler, onların suç işleme potansiyeli, daha önce yanlarında yatıya kaldığı, sık sık görüştüğü, aşırı bağlı olduğu akrabaları gibi kişilerin ve bunların adres ve irtibat bilgilerinin de bilinmesi tavsiye ediliyor.

GEREKİRSE UZMAN DESTEĞİ ALIN!

Anne ve babaların çocuk davranışı hakkında eğitim, gerekiyorsa uzman desteği almasını öneren emniyet yetkilileri, çocuklara anne babasının isminin, basit ev adresinin, telefon numaralarının öğretilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca çocukların yabancılara mesafe koymasını bilmesi gerektiği de vurgulanıyor.

Çocuklara karşı işlenen suçlarda cezanın ağırlaştırılarak verildiğini belirten emniyet yetkilileri, basının da çocuk haberlerini sunarken önleyici bir dil kullanmasının önemine işaret ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den Almanya'ya büyük darbe geliyor
  • Yeni milli enerji politikasını bugün açıklanacak
  • NEÜ’de 53. Kütüphane Haftası etkinlikle kutlandı
  • Meram’da Halk Toplantıları sürüyor
  • Türkiye'nin yeni nesil dizel motoru üretildi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA