• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayacan "Güvenli İnternet" hakkında ne dedi?
01 Haziran 2011 Çarşamba 13:28

Kayacan "Güvenli İnternet" hakkında ne dedi?

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, internet sağlayıcılarına sınırsız erişimin özellikle çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu belirterek..
     Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, internet sağlayıcılarına sınırsız erişimin özellikle çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu belirterek, ''Güvenli İnternet'' kullanımına desteklediklerini bildirdi.
     Baro Başkanı Kayacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iletişim özgürlüğünün kişinin temel hürriyetlerinden olduğunu ifade ederek, ''Herkes iletişim ve kişi özgürlüğüne sahiptir. Bu özgürlüğü güvence altına almak, korumak hukuk devletinin asli görevlerindendir'' dedi.
     İnternet erişiminin çağın önemli iletişim araçlarından biri olduğuna dikkati çeken Kayacan, ''İnternet, sosyal yaşantımızın adeta ayrılmaz bir parçası olmuştur. Sağladığı olanaklarla her alanda hayatımızı kolaylaştırmıştır'' diye konuştu.
     Ancak her hak ve özgürlük gibi iletişim özgürlüğünün de sınırları olması gerektiğini savunan Kayacan, sözlerine şöyle devam etti:
     ''İnternet sağlayıcılarına sınırsız erişim özellikle çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkiler oluşturmakta, kötü yönlendirmelere neden olabilmektedir. Gerçekten son dönemlerde çocuk ve gençlerimizin kumar, fuhuş ve uyuşturucu alışkanlıklarına yönelmelerinde internetin etkisi inkar edilemez.''
     Devletin iletişim özgürlüğünü sağlama görevinin yanı sıra iletişim güvenliğini ve bireyleri tehlikelere karşı uyarma, tehlikelerden koruma vazifesinin de bulunduğunu aktaran Kayacan, bu çerçevede Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan yönetmeliğe dikkati çekti.
     Söz konusu Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin ''İnternetin Güvenli Kullanımı'' başlıklı 10'uncu maddesi uyarınca işletmecilere, internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirdiğini anımsatan Kayacan, ''Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun, yasa ve yönetmeliğin kendisine yüklediği bu görev çerçevesinde hazırlamış olduğu 'Güvenli İnternet' paketleri, vatandaşlara alternatif hizmetler sunmasından dolayı yerinde ve olması gereken bir çalışmadır'' şeklinde konuştu.
    
     -''BİR SANSÜRDEN BAHSEDİLEMEYECEĞİ TARTIŞMASIZDIR''-
    
     Yaptıkları inceleme sonucunda ''Güvenli İnternet'' paketlerinde, standart profil, çocuk profili, aile profili ve yurt içi profili adlarını taşıyan 4 ayrı uygulama bulunduğunu aktaran Kayacan, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Standart profilde, halen mevcut ve kullanılan internet erişim paketi aynen hizmet vermeye devam edecektir. İsteyenler ise tamamen kendi tercihleri doğrultusunda, bazı filtrelemelerin olduğu diğer paketleri tercih edebileceklerdir. Profiller arasında geçiş her an mümkün olup, herhangi bir ücrete de tabi değildir. Bu durumda kamuoyunda bazı çevrelerce dile getirildiği gibi bir sansürden bahsedilemeyeceği tartışmasızdır.
     Elbette iletişim hak ve özgürlüğü asıl olup, sansür niteliğindeki müdahaleler tasvip edilmez. Ancak tüketici konumunda bulunan bireylere farklı alternatifler sunulması ve bireylerin bu alternatiflerden birini seçmesi asla sansür olarak adlandırılmaz. Ülkenin geleceği olan çocuklarımız ve gençlerimiz bazı olumsuzluklardan korumak amacıyla seçenek sunulmasının kimi çevrelerce sansür olarak değerlendirilmesi manidardır. Tüm bu anlatımlar karşısında yapılan çalışmaların yerinde olduğunu, 'internetime dokunma' kampanyalarının işin özünden çok siyasi saiklere matuf olduğunu, insanların yanlış yönlendirilmeye çalışıldığını özellikle vurgulamak isterim.''
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA