• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kavgalıymışım gibi gösteriyorlar
22 Mayıs 2013 Çarşamba 18:38

'Kavgalıymışım gibi gösteriyorlar'

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, "AK Parti ile benim hiçbir kavgam yok, ancak varmış gibi göstermeye çalışanlar var" dedi.

 KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gerek siyasi hayatı boyunca gerek Ulusal Birlik Partisi (UBP) liderliği döneminde, Türkiye ile ilişkilerin en sıcak seviyeye çıkarılması yönünde bir tavır ortaya koyduğunu dile getiren Eroğlu, "Anavatansız KKTC olamaz" dedi. 

Eroğlu, AK Parti ile hiçbir kavgası olmadığını, ancak öyleymiş gibi göstermeye çalışan bir ekip olduğunu ifade etti. Eroğlu, "Ankara ile Eroğlu'nun arasını açmanın bazı kişilerin işine geldiğini" belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Beni Ankara 40 senede tanımadıysa, bundan sonra tanıması zaten mümkün değil. Ama ben eminim Ankara benim ne olduğumu, ne olmadığı, belki de burada yaşayanlardan daha iyi bilmektedir" dedi.

"Başbakan Küçük ile ne yarış ne de savaş içindeyim"

Eroğlu, UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile ne savaş ne de yarış içinde olduğunu, "Küçük'ün kendisiyle olan kavgasına anlam veremediğini" söyledi. UBP'de ismini silmek ve sildirmek için uğraşanlar bulunduğunu kaydeden Eroğlu, "İnsanoğlu sevdiğinden (Ahmet ya da Mehmet bu adamdan vazgeç) dedi diye vazgeçmez. Benim gibi halkın içinden gelen biri, (Eroğlu'nu defterden sildim) denilerek silinmez" ifadelerini kullandı.

Erken seçim kararı

Cumhurbaşkanı Eroğlu, erken genel seçimin temmuz ayında yapılacak olmasına ilişkin, "Benden çok meclisin vereceği karar önemlidir. Ama bu tarih, taktiksel olarak belirlenmiştir" dedi.

İki ay içinde seçime gitmenin hiç hoş olmayacağını kaydeden Eroğlu, seçim tarihinin ramazan ayı ve yaz tatillerine çıkılan bir döneme rastlamasının katılımı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Anastasiadis ile yemeğe tabi ki katılacağız

Eroğlu, bir gazetecinin "Rum Lider Anastasiadis ile 29 Mayıs'taki yemeğe katılacak mısınız?" şeklindeki sorusu üzerine, "Yemeğe tabii ki katılacağız çünkü yemek önerisi benim önerimdi" yanıtını verdi.

Yemek tarihinin, tarafların hassasiyetleri göz önüne alınarak belirlendiğine işaret eden Eroğlu, "Sadece oturup yemek yiyecek değiliz. Kıbrıs sorununa çözüm bulmak gibi bir görevimiz var. Elbette bu konuya da gireceğiz. Çözümü orada bulacak değiliz ama yol haritasını konuşacağız" diye konuştu.

Türkiye müzakere masasına müdahale etmiyor

Eroğlu, Türkiye hükümetleriyle sürekli istişare içinde olduklarını, ancak Kıbrıs konusunda bir anlaşma olacaksa, kararı Kıbrıs Türk halkının referandumda vereceğini unutmamak gerektiğini söyledi.

Rumların da Yunanistan ile sürekli istişare içinde olduğuna dikkat çeken Eroğlu, "Ancak şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, Türkiye müzakere masasına müdahale etmiyor. Biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Ondan sonra da onların düşüncesini sorarız. Neticede bir davayı beraber götürüyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA