• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katsayı sorunu için iki aşamalı By-Pass
28 Kasım 2009 Cumartesi 09:35

Katsayı sorunu için iki aşamalı By-Pass

Danıştayın katsayı eşitsizliğini kaldıran kararı iptaliyle başlayan krize Hükümet ve YÖK el koydu
Danıştay’ın ‘katsayı uygulamasında yürütmeyi durdurma’ kararı ve ÖSYM’nin 20 Aralık’a kadar hukuki sürecin sonuçlandırılma uyarısı üzerine ‘sınavlar ertelenebilir mi’ tartışması yaşandı ancak YÖK’ten alınan bilgilere göre, böyle bir risk yok ve önceden hazırlanan alternatif planın devreye sokulmasıyla öğrenciler bu yıl da mağdur olmadan sınava girebilecek. Alternatif olarak, Hükümetin 45 madde değişikliği hazır bekletiliyor.

MASADA İKİ SEÇENEK VAR

YÖK’ün yapacağı yeni bir düzenlemeyle, katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıracağı ve katsayıyı fiilen devre dışı bırakmaya hazırlandığı öğrenildi. Hukukçular, bu noktada yapılması gereken iki yol olduğu görüşünde: Önce YÖK, katsayı oranlarıyla ilgili bir daraltma planını yürürlüğe koyacak, buna da engel çıkarılırsa TBMM YÖK Kanunu’nun 45’inci maddesini değiştirecek veya kaldıracak .

MAĞDUR OLMAYACAKLAR

Danıştay kararının ardından, YÖK’ün bu yılda katsayısız sınav uygulaması için düzenleme yapma fikrinin ağır bastığı öğrenildi. Üniversiteye giriş kılavuzları için son tarih olan 20 Aralık’tan önce mevcut yasal boşluğu doldurmak zorunda olan ve 1 Aralık’a kadar Danıştay’a itiraz etme süresi bulunan YÖK’ün, mahkeme yürütmesini durdurduğu katsayı uygulamasını kaldıran düzenlemeyi tamamen iptal etse dahi katsayı uygulmasını fiilen devre dışı bırakmaya hazıranıyor.

Puan ayarlamaları hazırlanıyor

Pek çok öğrencinin katsayı engelinin kaldırılmasıyla birlikte dershaneler gitmeye başladıklarının ve hayatlarını üniversiteye girme umuduyla şekillendirmeye başladıklarını belirten YÖK Genel Kurul üyeleri, “Bu kadar öğrencimiz mağdur durumdayken, elbette ki bizde en kısa zamanda bu konuya çözüm olacak bir öneri oluşturmak için çalışacağız. Şuan bu konu birincil aciliyetimiz”dedi. Genel Kurul’dan yapılan açıklamaya göre, bu konuyla ilgili mevcut katsayı aralığının daraltılması ilk anda akla gelen ve mümkün olabilecek en etkili çözüm. Kendi alanlarını seçen öğrenciler ile alan dışı tercih yapan öğrenciler arasındaki katsayı farkı yok denecek kadar az bir orana getirilecek. Şuan yüzde 3 ile yüzde 8 olan bu fark, YÖK’ün alacağı kararla çok daha aşağıya çekilerek, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı iptal olmuş olacak. Buna ek olarak hazır tutulan bir planda Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı’nın sınavdaki etkisinin azaltılması. Bu etki azaltılarak da öğrenciler arasındaki eşitsiz durum ortadan kaldırılabilmiş olacak.

Sınav takvimi değişmeyecek

Öğrencileri katsayı mağduriyetinden kurtaracak önerileri bayramdan sonra ilk uygun zamanda görüşeceklerini belirten YÖK Genel Kurul üyeleri, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin hedeflerinden vazgeçmeyerek, çalışmalarını sürdürmelerini önerdi. Bu işi olabildiğince ivedilikle sonuca ulaştıracaklarını belirten YÖK üyeleri, üniversiteye giriş sınavlarının tarihinin değişmeyeceğini, 20 Aralık’a kadar gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirttiler.
YORUMLAR
bu kadarı fazla
seda saruhan
arkadaşlar bende katsayı kalktı diye dersaneye başladım ve şu an çok kötü bi durumdayım biraz insaf edip kaldırsınlar şu katsayıyı bu kadar haksızlık ve adaletsizlik olmaz madem laik bir ülkedeyiz madem herkes eşittir diye bir ilke var o zaman her konuda da eşit olmalıyız meslek lisesi okuduk diye hayatımızı sadece o mesleğe hapsetmesinler herkese verilen hakkı bize de versinler
81.6.93.58
el vicdan
erdal terim
bence öğrenciler bu kadar da yerlerde süründürülmemeli bu kadar çalışma boşamı gitsin yani sonuçta öğrenci de bir insan sırf kendi siyasi amaçları için öğrencilere yapılan bu haksızlıklar gerçekten de vicdani deil.......
85.106.220.77
katsayı sorunu
ece arslan
sayın danıştay ın yaptığı kesinlikle siyaset içeriklidir. imam hatip lisesi mezunundan doktor mu olunurmuş diyen saçma insanlara seslemiyorum bu ülkede demokrasi var orta çağ avrupası nda yaşamıyoruz düz lise yada anadolu lisesi mezunu doktor yada mühendislerinin hepsi işini gerçekten düzgün yapıyormu kesinlikle hayır . katsayı eşitliği eşitsizliktir düşüncesi demaokrasiye aykırıdır. meslek liselerine adeletsizlik büyük oranda sanayiyi etkileyecektir. sayın yök başkanı ve sayın başbakan gerekn açıklamayı yapsınlar lütfen.
193.243.207.122
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA