• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katsayı kararı içimize sinmedi
19 Aralık 2009 Cumartesi 09:44

Katsayı kararı içimize sinmedi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay'ın 'ölçülülük' ilkesini gündeme getirmesinin ardından farklı katsayı uygulamasına yeniden döndü.
Son düzenlemeye göre üniversite sınavında alanı dışında bir programı seçecek öğrencilerin ortaöğretim başarı puanları 0,13, alanında tercihte bulunacak adayların puanı ise 0,15 katsayısı ile çarpılacak. Meslek lisesi öğrencileri, aradaki 10 puanlık farkı kapatabilmek için 7-8 soru fazladan çözmek zorunda kalacak. Yeni düzenleme, eğitim camiasını pek memnun etmezken kararı alan YÖK üyeleri de huzursuz. Hazırlanan alternatifleri YÖK Genel Kurulu'na sunan Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Zor bir karardı." diyerek, farklı katsayıyı, içlerine sinmeyerek getirdiklerini vurguladı.

YÖK Yürütme Kurulu üyesi Saraç, kararın genel kurulda uzun tartışmalar sonucu alındığına dikkat çekerek, iki puanlık farkın 'sembolik' olarak değerlendirilemeyeceğinin altını çizdi. Saraç, "Sembolik bir kararın 10 puanlık gibi bir fark oluşturması mümkün değil. Bundan dolayı bu farkın oluşturduğu geniş aralık, bazı üyelerimiz tarafından kabul edilemez bulundu. Yargı kararında yer alan ölçülülük ilkesi benimsendiği için bu aralık kabul edilebildi." dedi. YÖK üyesi, 10 puanlık farkın meslek liselileri için dezavantaj olacağını şu sözlerle anlattı: "Eşit katsayı istiyorduk. Kararın kişisel başarıyı tek kriter kabul eden Kurul'un içine sinmiş olduğunu söylemek doğru olmaz. 10 puanlık fark için meslek lisesi öğrencilerinin yaklaşık 8 net fazla cevabı olması gerekiyor. Aynı soru sayısı ile yarışan adaylar için puan aralıklarındaki yığılmalar da göz önünde tutulursa bu farkın bazı programlar için pratikte aşılması çok zor."

İLK BİNDEN ANADOLU VE FEN YARARLANACAK

Yekta Saraç, sınavda ilk bine giren öğrencilerin katsayılarının 0,15'ten hesaplanması yönündeki kararlarını ise şöyle açıkladı: "İlk bine girenler, lise mezunları arasında en başarılı olan adaylar. Bu adaylara ülkenin milli serveti olarak da bakılabilir. Dolayısıyla onların katsayı farklılığı ile mağdur edilmesi aslında ülkemizin bir kaybı olacak. İlk binlik dilimde meslek liselilerin oranının fazla olması beklenmemeli. En başta Anadolu ve fen liselerinin bundan yararlanabileceği söylenebilir. YÖK'ün bu kararı, katsayıya sadece meslek lisesi bağlamında bakmadığını da gösteriyor."

Bu arada genel kurul toplantısında YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın farklı katsayı konulmaması, konulacaksa da 5 puandan fazla olmamasını istediği öğrenildi. Ancak 'kurumlararası çatışma görüntüsünün kaldırılması' için 10 puanlık katsayıya razı olduğu kaydedildi.

İlk binde 9 İHL'li, 13 askerî lise öğrencisi var

Yeni sistemde sınavda ilk bine giren öğrencilere, hangi liseden geldiğine bakılmaksızın 0,15 katsayısı uygulanacak. ÖSYM verilerine göre ilk bine en fazla Anadolu lisesi öğrencileri giriyor. 2009 ÖSS'de Anadolu lisesinden bin 764, fen 700, Anadolu öğretmen 508, yabancı dille öğretim yapan özel liselerden 609, özel fen lisesinden 259, özel liseden 43, normal liselerden ise 228 öğrenci ilk bine girmiş. Sosyal bilimler lisesinden 30, askeri liselerden 13 öğrenci ilk binde yer alırken, imam hatip liselerinden sadece 9 öğrenci bu başarıyı göstermiş. Anadolu ticaret meslek lisesinden 2, özel ticaretten ise ancak 1 öğrenci sıralamaya girmiş. 2009-ÖSYS Söz-1, Say-1, EA-1, Dil, Söz-2, Say-2, EA-2 puan türlerinde (toplam 7 puan türünde) ilk binde toplam 4 bin 268 öğrenci yer almayı başarmış.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA