• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katliamın durması için bütün imkanlar kullanılmalı
13 Temmuz 2009 Pazartesi 15:10

'Katliamın durması için bütün imkanlar kullanılmalı'

Doğu Türkistanda cereyan eden Çin zulmü ve katliamına karşı bir tepki de Türkiye Yazarlar Birliğinden geldi.
Doğu Türkistan’da cereyan eden Çin zulmü ve katliamına karşı bir tepki de Türkiye Yazarlar Birliği’nden geldi.  TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Çin katliamını durdurmak için BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere tüm imkânların kullanılmasını istendi.
 
TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, yazılı bir açıklamayla Çin’in Urumçi’deki katliamlarını kınadı. Köseoğlu, “Kızıl Çin’de uzun yıllardır sürmekte olan baskı ve katliamlara bugünlerde bir yenisi daha eklenmiştir. Doğu Türkistan’ın merkezi durumundaki Urumçi’de gerçekleştirilen son katliam görülmemiş bir hunharlık örneğidir. Kan dökücü Çin yetkilileri yıllardır eğitim, sağlık, kendini ifade gibi birçok insan hakkını ihlâl edip durmaktadır. Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu son katliam, Doğu Türkistan’da Çin zulmünün zirveye ulaştığının bariz bir göstergesidir.  Bütün dünyanın bildiği ve tarihte sık sık tekerrür eden bir gerçektir ki; zulüm en üst noktasına ulaştığında ters teper ve zalimleri de kendi açtıkları kan gölünde boğar. Bu durum Çin için de geçerlidir. Çin yetkilileri başvurdukları bu yıldırma, yok etme ve soykırım metotlarıyla açıkça zavallılıklarını ilân etmiş olmaktadır. Çünkü bütün dünya kamuoyuna Urumçi katliamı vesilesiyle barbar yüzlerini bir kez daha sergilemektedirler” ifadelerine yer verdi.
 
Doğu Türkistan’daki katliamın insan olan herkesin vicdanını rahatsız ettiğini belirten Köseoğlu şöyle devam etti: “O bölgedeki insanlarla sadece kan bağımız dolayısıyla değil, insan olmak hasebiyle hissediyoruz. Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilgili makamları olmak üzere ülkemizdeki ve bütün dünyadaki insan hakları konusunda hassas çevreleri bu vicdani isyana ortak olmaya çağırıyoruz. Hatırlatmak isteriz ki Çin Devleti zulümde bu derece üst noktalara varmakla kendi kuyusunu kazmaktadır. Urumçi Katliamından sonra rahatlıkla diyebiliriz ki Doğu Türkistan’ı zulüm altında tutan Çin’in zevali yakındır. Dünya ülkeleri arasında kan dökücü Çin’in yeri yoktur. Katliamcı Çin’in yer almadığı bir dünya için el ele vermenin zamanı gelmiştir. Bütün ülke ve dünya kamuoyunu bu konuda hassas olmaya çağırıyor, Urumçi Katliamını telin ediyoruz.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA