• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katliamda ilk ifadeler
07 Mayıs 2009 Perşembe 16:54

Katliamda ilk ifadeler

44 kişiyi öldürdükleri iddiasıyla tutuklanan 8 kişinin ilk ifadesi ortaya çıktı. Kimi keçi güdüyormu, kimi namaz kılıyormuş... İşte ilk ifadeler;

3 gün önce Mardin'in Mazıdağı ilçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamı gerçekleştirdikleri iddiasıyla tutuklanan 8 kişi ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi.

Tutuklanan 8 sanığın ifadeleri şöyle:

BEN KEÇİ GÜDÜYORDUM

Mehmet Şirin Çelebi: Ben Olay akşamı 19.30 civarında keçi gütmektten geldim. Yanımda küçük kardeşim Barış da vardı. Bu sırada Babam Mehmet Çelebi de evde bulunmaktaydı. Annem ve kardeşlerim de evdeydi. Ben silah seslerini duymadım. Annem bana köye jandarmaların geldiğini ve ellerinde fenerlerle çevreyi aradıklarını söyledi. Benim nufus kayıtlarında ismim Mehmet Şirin Çelebidir. Ancak herkes beni Servet Çelebi olarak bilir. Niye beni olay yerinde gördüklerini söylediklerini anlamadım. Çünkü ben keçi gütmeye gitmiştim..

BEN YATSI NAMAZINI KILIYORDUM

Abdulkadir Çelebi: Olay anında silahların patladığında ben evimde yatsı namazı kılıyordum. Benim evimle nişan evi arasında bir ev vardır. Koruyucu olmamam ve silahımın olmaması nedeniyle dışarı çıkmadım. Evde bekledim. Sonrasında dışardaki ağlamaları ve yardım çağrılarını duydum, dışarı çıktım. Yeğenim ferhat'ın evine doğru gittim. Ferhat bana olayı anlattı. Akabinde yaralıları arabaya taşımaya başladık. Benim bildiklerim bunlardan ibarettir. Üzerimdeki suçlamayı kabul etmiyorum.

TERÖRİST BASKINI SANDIK

Mehmet Çelebi: Olay akşamı silah sesleri geldiğinde evdeydim. Saat 21:30'a gelmişti. Yatsı namazı kıldım. O esnadı silah sesleri geldi. Ben de hemen evden dışarı çıktım. Çıktığımda Abdulvahapoğlu Sait Çelebi'yi gördüm. Sait bana teröristlerin köyü bastığını söyledi. Ben de havaya yaklaşık 10 el ateş ettim. Ömer, Mehmet Sait, Abdulhakim, Süleyman ve ben duvar dibine mevzilendik. Bu sırada havadan mermiler yağıyordu. Biz terörist baskını sandık. Silah sesleri kesildiğinde olay yerine yardıma gittik. Ölü ve yaralıları Abdudlrahman Çelebi, Ali Çelebi ve Cemil Çelebi'nin pikabına taşıdık. Üzerime atılı suçu kabul etmemiyorum.
BÖLÜK KOMUTANINI BEN ARADIM

Abdulhakim Çelebi: Olay akşamı Ömer Çelebi'nin evinde yemek yedik. Yemekte Sait Çelebi, Süleyman ve Abdulhakim Çelebi vardı. Mehmet, Halim ve Abdulrahman şahittir. Biz yemek yediğimiz esnada 3-4 el ateş edildiğini gördük ve dışarıya koştuk. Sait Çelebi'yi gördüm. Ona Kürtçe teröristlerin köyü bastığını söyledim ve teröristlerin geldiği tarafa doğru bir jarjör boşalttım. Bizim hemen yanımızdakilerle su deposunun olduğu yere gittik ve mevzilendik. Su deposunun önünde bölük komutanını aradık. Kimse mevziyi terk etmesin diye bize bölük komutanı talimat verdi. Daha sonra Ayhan Başçavuş panzerle gelerek bize olay yerini sordu. Ömer Çelebi panzerin üzerine binerek bize yol gösterdi. Biz Mehmet Sait ve Sülayman Çelebi'yle mevzide kaldık. Son olarak Ahmet üstteğmen gelerek bizleri toparladı ve götürdü. Bu nedenle üzerime atılan atılı suçu kabul etmiyorum.

ÜSTTEĞMENİ ARADIĞIMDA ATEŞ SÜRÜYORDU

Mehmet Sait Çelebi: Ben korucuyum. Aynı zamanda istihbarat sağlarım. Olay günü saat 17.00 sıralarında Ahmet üsteğmen arayarak yanına gitmemi istedi. Ben saat 17.00 ile 19.00 arasında Ahmet üstteğmenin yanındaydım. Saat 19.00'da ayrılarak Mazıdağı'na geri geldim. Daha sonra köye gittim. Ömer, Abdulhakim, Sülaymen ile birlikte yemek yedik. Ezan okunmuştu ki 4-5 el ateş edildi. Ben hemen dışarı çıktım. Evdekileri de aradım. Daha sonra gittik mevzi su deposunun oradadır. Orada bekledik ve Ahmet üsteğmeni aradım. Ahmet üsteğmeni aradığım sırada olayın tam ortasıydı. Ben ateş etmedim.

HEMEN 156'YI ARADIM

Ömer Çelebi: Olay akşamı Mehmet Sait Çelebi, Ömer, Abdulhakim yemek yiyorduk. Dışardan 4-5 el silah sesi duyunca Abdulhakim ve Mehmet'in arkasından dışarı fırladım. Hemen 156'yı aradım. O arada Abdulhakim bahçeye geldi. Sonra 156'yı aradım, olayı bildirdim. Ancak kiminle konuştuğumu bilmiyorum. Akabinde Ahmet üsteğmeni, Sedat üsteğmeni aradım. Ahmet üsteğmen telefonu cevapladı. Kendisi mevziyi terk etmememizi istedi ve geleceklerini söyledi. Biz mevzide kaldık. 1,5 saat geçtikten sonra Ayhan başçavuş geldi. Ben de onlara yol göstermek üzere oradan ayrıldım. Üzerime atılan atılı suçlamayı kabul etmiyorum.

SU DEPOSUNDA MEVZİLENDİK

Süleyman Çelebi: Olay günü Ömer'in evinde Mehmet Sait, Abdulhakim, Süleyman ve Ömer ile yemek yedik. Ayrıca misafir vardı. Silah sesleri duyunca dışarı çıktık ve su deposunun bulunduğu yere mevzilendik. 156'yı aradılar. Sonra Ahmet üstteğmeni aradılar. Ahmet üstteğmen cevapladı. Bize mevzide beklememizi ve ayrılmamamızı söyledi. Daha sonra Ayhan başçavuş gelerek Ömer'i aldı. Biz mevzide kaldık. Daha sonrasında Ahmet üst teğmen gelerek bizi aldı ve Ahmet Çelebi'nin evine götürdü. Üzerime atılan atılı suçu kabul etmiyorum

SİLAHLARIN NİŞAN YÜZÜNDEN ATILDIĞINI ZANNETTİM

Emin Çelebi: Ben 5 yıl öncesine kadar koruculuk yapardım. Daha sonra istifa ederek nakliyeciliğe başladım. Olay günü sabah Diyarbakır' dan aracıma tuğla yükledim. Yükümü akşam saatlerinde Nusaybin'e boşaltarak tekrar yola çıktım. Gece yarısı ezanı okunduğunda köyüme vardım. Nusaybin'e indirdiğim yük ile ilanlı irsaliye mevcuttur. Tarih ve saat irsaliyede yazılmaktadır. Ben geldiğim sırada ezan yeni okunmuştu. O anda silahlar patladı. Öncelikle 4-5 el ateş atıldığını eşim bana köyde nişan olduğunu Diyarbakır'dan kız istemeye geldiklerini bu nedenle silahların patladığını söyledi. Sonra silah sesleri çoğaldı. Bu esnada Mehmet Sait Çelebi, Ömer Çelebi, Abdulhakim Çelebi ve Sülayman Çelebi dışarı çıktılar. Evim köyden 500 metre uzaktadır. Bana içeri gir sen korucu değilsin, eve gir dediler. Ben de eve girdim ardından gece 3 civarı askerler beni gelip evden aldılar.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA