• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kat mülkiyetine geçiş kolaylaşıyor
12 Haziran 2009 Cuma 17:49

Kat mülkiyetine geçiş kolaylaşıyor

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, başvuru üzerine idarece kendiliğinden yapılmasını öngören kanun tasarısı, komisyonda kabul edildi. Değişiklik ne gibi kolaylık getiriyor?
KAT MÜLKİYETİNE GEÇİŞTE KOLAYLIK...

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, başvuru üzerine idarece kendiliğinden yapılmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.

Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısıyla kat irtifakından kat mülkiyetine geçişin, kanunda gösterilen şartlar uyarınca kat irtifakına sahip ortak maliklerin talebine bağlı olmaksızın ilgili idare tarafından yapılması amaçlanıyor.

Tasarıya göre, kat irtifakı, yapının tamamı için düzenlenecek yapı kullanma izin belgesine dayalı olarak, kanundaki şartlar uyarınca kat mülkiyetine çevrilecek.

Vatandaşa yüklenen mali külfetin ve bürokrasinin azaltılması amacıyla, kat mülkiyetinin kurulmasında istenen belgelerde değişikliğe gidiliyor.

Kat irtifakı tesis edilmeksizin, doğrudan kat mülkiyeti kurulmasında istenilen belgelerden ''noter tasdikli liste'' şartı kaldırılıyor, onun yerine ''kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası'' eklenerek, bu bilgilerin mimari proje ile yapı kullanma izin belgesinde yer alması öngörülüyor.

Kat mülkiyetine geçişte, birden çok yapılardaki yerleşimleri gösteren vaziyet planı istenmeyecek.

Bir arsa üzerinde kat irtifakının kurulması ve tapu siciline tescil edilmesi için, o arsanın malikinin veya bütün paydaşlarının düzenlenen projeyi ve yönetim planını tapu idaresine vermeleri gerekecek. Kat mülkiyetine geçişte, ayrıca yönetim planı istenmeyecek.

-KENDİLİĞİNDEN YAPILACAK-

Yapının tamamlanmasından sonra, kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi, yetkili idarece yapı kullanma izin belgesinin verildiği tarihten itibaren 60 gün içinde, ilgili tapu idaresine gönderilmesi üzerine kendiliğinden yapılacak.

Tasarı, 2009 Kasım ayı sonuna kadar kat mülkiyetine geçmeyenlere 1000 TL idari para cezası verilmesini düzenleyen yasa hükmünü de ortadan kaldırıyor.

Kanunun yürürlüğe girmesinden önce, kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma izin belgesi alınmış yapılarda, kat irtifakına sahip ortak maliklerden birinin başvurusu veya yapı kullanma izin belgesinin yetkili idarece tapu idaresine gönderilmesi üzerine kat mülkiyetine kendiliğinden geçilecek.

-''İŞLEMLERİN EN KOLAY YAPILDIĞI ÜLKE''-

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, tasarıyı sunarken, kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş için önceden apartmanda oturan herkesin tapu dairesine gitmesi gerekirken, şimdi buna gerek olmadığını söyledi.

Türkiye'nin, tapu kadastro ve kayıt tescil işlemlerinin en kolay yapıldığı ülkelerden birisi olduğunu belirten Demir, bazı ülkelerde süreçlerin çok uzun olduğunu ve bu süreçlerdeki işlemlerin maliyetinin de pahalı olduğunu kaydetti.

Mustafa Demir, bu ülkelerdeki işlemlerin 15-20 gün sürdüğünü ifade ederek, ''Ancak, oralarda, bu işlemleri yapan kişiler olduğu için vatandaş bu işlerle uğraşmıyor'' dedi.

Tasarı, TBMM Adalet Komisyonunda görüşüldükten sonra Genel Kurulda ele alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA