• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaşık ekibi Letonyayı coşturdu
13 Eylül 2011 Salı 13:30

Kaşık ekibi Letonya'yı coşturdu

Letonyada düzenlenen ve 7 farklı ülkeden belediyeler, STKlar ve halk oyunu ekiplerinin katıldığı festival sona erdi.
Letonya’da düzenlenen ve 7 farklı ülkeden belediyeler, STK’lar ve halk oyunu ekiplerinin katıldığı festival sona erdi. Meram Belediyesi Konya Kaşık Ekibi, festivalde en çok alkış alan ve beğenilen ekip oldu.
 
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, 8 – 10 Eylül 2011 tarihleri arasında Letonya’nın başkenti Riga’ya bağlı Kekava ilçesinde düzenlenen uluslar arası festivalin çok yararlı geçtiğini belirterek, “Yaklaşık 6 ay önce Avrupa Birliği hibe projesi kapsamında Letonyalı izcileri Konyamızda misafir ettik ve şehrimizin tarihi - doğal güzelliklerini tanıttık. Biz de Kekava Belediyesi’nin davetlisi olarak meclis üyelerimiz, idarecilerimiz, Konya kaşık ekibimiz ve belediye çalışanlarımızdan oluşan bir heyetle birlikte festivale katıldık. Letonya ile birlikte Almanya, Estonya, Litvanya, Polonya ve Beyaz Rusya’dan ekiplerin katıldığı festivalde ülkemizi Konya’dan Meram Belediyesi, Bursa’dan da Nilüfer Belediyesi temsil etti” dedi.
 
Festivalde Meram Belediyesi 2 ayrı stand açtı; Birinde MERMEK ürünleri sergilenirken diğerinde ise ülkemizin ulusal tatlıları tanıtıldı. Standı ziyaret edenlere geleneksel tatlılarımızla birlikte Konya şekeri ve gevrek ikramı yapıldı. Letonya büyükelçimiz Serap Özcoşkun da Meram Belediyesi stantlarını ziyaret ederek, “Ülke kültürümüze ve ekonomimize katkı sağlayacak bu çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum. Bu tür festivaller, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından son derece faydalıdır.” dedi.
 
Letonya’nın başkenti Riga’ya bağlı Kekava’da düzenlenen “VIA Kekava 2011” kültür festivali, kortej yürüyüşünden sonra Letonya halk oyunları gösterileriyle başladı. Festivale katılan gruplar, kendi ülkelerinin yöresel halk oyunlarını sahnelediler. Meram Belediyesi’nin Konya Kaşık Ekibi festivalde en çok ilgi gören ve alkış alan grup oldu.
Festivalin sonunda Kekava Belediye Başkanı Robert Jurkis, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı’ya teşekkür ederek şunları söyledi: “Festivalimiz önceki yıllara göre çok daha güzel ve renkli geçti. Bundan sonraki festivallerimize de bekliyoruz.”
Letonya’nın ulusal televizyonuna demeç veren Başkan Kalaycı, Hz. Mevlana'nın "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler" sözünü hatırlatarak bu tür etkinliklerin önemine değindi.
 
Festivale farklı ülkelerden katılan belediye başkanları, kardeş belediye protokolleri yapılması ve ilişkilerin geliştirilmesi için yapılabilecek çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulundular. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA