• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karşılıksız aşk cinayetlerinin nedeni!
20 Mart 2010 Cumartesi 10:59

Karşılıksız aşk cinayetlerinin nedeni!

Türkiye, bu aybaşından beri aşklarına karşılık bulamayan üç erkeğin yaşamlarına kıydığı üç genç kız ile bu genç kızlardan birinin annesinin ölümüyle sarsıldı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, aşklarına karşılık vermeyen kadınları katleden erkeklerle ilgili, ''Küçüklüğünden beri her isteği karşılanan erkeklerde, zamanla elde edemedikleri şeylere zorla sahip olma eğilimi gelişiyor. Buna zorla sahip olamazlarsa da yok etme yolunu seçiyorlar'' dedi.
    

Türkiye, bu aybaşından beri aşklarına karşılık bulamayan üç erkeğin yaşamlarına kıydığı üç genç kız ile bu genç kızlardan birinin annesinin ölümüyle sarsıldı.
    

İstanbul Bağcılar'daki Ticaret Odası İlköğretim Okulunda ana sınıfı öğretmenliği yapan Derya Çakır (25) aynı okulda müdür yardımcısı olan Ekrem Şavran (33) tarafından öğrencilerinin gözü önünde, yine ana sınıfı öğretmeni Saadet Ulus (24) uzun süredir kendisini taciz ettiği için savcılığa şikayet ettiği Yalçın Algan (42) tarafından evinin önünde vahşice katledildi. Son olarak da önceki gün İstanbul'da Mustafa Yazıcı, nişan hazırlığı yapan Dilek Fil'in (28) ailesiyle birlikte yaşadığı evi silahla basarak, genç kızı ve annesi Sevim Fil'i öldürdü, kız kardeşi Zeynep Fil'i (20) ise ağır yaraladı.
    

Prof. Dr. Çuhadaroğlu, aşklarına karşılık vermeyen genç kadınların yaşamlarını sonlandıran bu üç erkeğin ortak yönünün, ''elde edemediklerini yok etme eğilimine sahip, kişilik bozukluğu bulunması'' olduğunu söyledi.
    

Türk toplumunda, özellikle erkek çocuklarının, her istediklerinin verilerek yetiştirilmesi gibi yanlış bir eğilim bulunduğunu anlatan Çuhadaroğlu, ''Küçüklüğünden beri her isteği karşılanan erkeklerde, zamanla elde edemedikleri şeylere zorla sahip olma eğilimi gelişiyor. Buna zorla sahip olamazlarsa da yok etme yolunu seçiyorlar'' dedi.
    

Küçüklüğünden beri her istediği yerine getirilen kişilerde, ileride aynı durumun devam etmemesi nedeniyle kişilik bozukluğu gelişebildiğini ifade eden Çuhadaroğlu, şunlara işaret etti:''Toplumda bu tür şiddet olaylarının görülmesi, son derece hastalıklı kişilerin yetiştiğinin bir göstergesi. Bu tür davranışlar hem hastalıktır hem de ilkellik. Bir toplumun gelişmişliği ulaştığı medeniyet düzeyi ile gösterilir. Bu da isteklere sınır koyma ve başkalarının koyduğu sınırlara saygı göstermekle olur. Diyalog yoluyla uzlaşmaya varılamaması durumunda kabullenme şarttır. İlkel toplumlarda zor kullanarak sahip olmak yaygındır. Kız kaçırmak da bu tür ilkel davranışlardandır.''
    

Aşkın biraz da sahiplenme duygusu içerdiğini vurgulayan Çuhadaroğlu, ''İstediği her şeyi elde etmeye alışmış kişiler reddedilmeye tahammül edemez. Oysa, aşk karşılıklı olunca güzeldir. Aşkına karşılık bulamayan kişinin bunu kabullenmesi gerekir'' ifadesini kullandı.
    

Boşanmak isteyen eşlerini yaralayan, hatta öldüren erkekler de bulunduğunu hatırlatan Çuhadaroğlu, ''Eğer erkek kendisi boşanmak isterse bunu normal görüyor ama bu talep karısından gelirse asla kabullenemiyor'' diye konuştu.
    

Şiddetin yaygın olduğu toplumların uygarlık düzeyinin de düşük olduğuna dikkati çeken Çuhadaroğlu, ''Bizim toplumumuzda şiddetin bu kadar yaygınlaşmasında medyanın büyük payı olduğunu düşünüyorum. Bu konuda ruh sağlığı uzmanları ile basın mensuplarının iş birliği yaparak ortak bir tavır belirlemesinde büyük yarar var'' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA