• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karşı safa katıldılar
09 Nisan 2014 Çarşamba 09:45

Karşı safa katıldılar

2011'de devrime verdiği desteğin ardından 2013 darbesinde muhalif gösterilerde rol oynayan 6 Nisan Hareketi, cunta yönetiminin liderlerine hapis cezası vermesine tepkili.

Mısır'da önce 2011'de Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinde aktif rol oynayan ancak 2013'te katliamları beraberinde getiren darbe sürecinde askeri yönetime destek veren gösterilerde başı çeken 6 Nisan Hareketi, liderlerine verilen hapis cezasına tepki gösteriyor. Hareketin kurucuları Ahmed Duma, Ahmed Mahir ve Muhammed Adil hakkında verilen 3 yıl hapis cezasının onanması Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protesto edildi. 'Ahmed Duma, Ahmed Mahir ve Muhammed Adil'e özgürlük' ve 'Gösteri yasasına hayır' yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, 3 aktivistin serbest bırakılması için geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'a çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmasından bu yana Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteriler yasaklanmıştı. Bu gösteriyle yasak ilk defa delinmiş oldu.

TEMERRUD'LA BİRLİKTE

Geçen yıl yaşananlara bir göz atacak olursak, 28 Nisan 2013'de Mursi'yi 30 Haziran'da görevinden istifa ettirmek için 15 milyon imza toplanmasının amaçlandığı taban hareketi olan Temerrud başlatıldı. Hareketin yönetici çevreleri, tüm Mısır'da ve özellikle Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde 'barışçıl' gösteriler için toplanma çağrısında bulundu. Hareket ayrıca Ulusal Kurtuluş Cephesi, 6 Nisan Gençlik Hareketi ve Güçlü Mısır Partisi tarafından desteklendi.

SEBEP GÖSTERİ YASASI

Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin gerçekleştirdiği darbenin ardından gelen gösteri yasağı ile birlikte 6 Nisan Hareketi bu kez cunta karşıtı eylemlerde boy gösterdi. Geçici Cumhurbaşkanı Mansur tarafından geçtiğimiz kasım ayında onaylanarak yürürlüğe giren 'gösteri yasası' ilk günden itibaren protestolarla karşılaşmıştı. Yasa çerçevesinde 10'dan fazla kişinin katıldığı her türlü gösteri için 3 gün öncesinden ilgili makamlardan izin alınması şartı

getiriliyor. Yasaya aykırı hareketler için hapis ve ağır para cezaları öngörülüyor. Tartışmalı yasa, darbe karşıtlarının yanı sıra sol ve liberal kesimlerin de tepkisini çekiyor.

Cezaya sert tepki

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, 6 Nisan Hareketi'nin kurucuları Ahmed Mahir, Ahmed Duma ve Muhammed Adil hakkında verilen 3 yıl hapis cezasının onanmasından 'derin rahatsızlık' duyduklarını bildirdi. Psaki, Mahir, Duma ve Adil'i 'barışçıl demokrasi yanlısı aktivistler' şeklinde tanımladı. Uluslararası Af Örgütü de verilen hapis cezasının Kahire Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanmasını, 'Mısırlı yetkililerin ifade ve toplanma özgürlüğünü daha da kısıtladığının bir işareti' olarak nitelendirdi. Mahir, Adil ve Duma, kasım ayında kabul edilen yeni protesto yasasına karşı gelmekten hapse mahkum edilen ilk Mısırlılar oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA