• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karikatürlerin yayımlanması protesto edildi
15 Ocak 2015 Perşembe 08:06

Karikatürlerin yayımlanması protesto edildi

Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerini yayımlanması İstanbul ve Edirne'de protesto edildi.

Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo'nun karikatürlerini yayımlaması İstanbul'da protesto edildi.

Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasının yakınlarına gelen bir grup, "Hüzünlenme Ya Resullah, Bu Ümmet Seninle" yazılı pankart taşıdı, tekbir ve kelime-i şahadet getirdi.

Grup, "Cumhuriyet gazetesi hesap verecek", "Burası Türkiye, Fransa değil" şeklinde slogan atarken, bazı grup üyeleri de oturma eylemi yaptı.

Gazete önünde gözaltına alınan 3 kişinin serbest bırakıldığını öğrenen grup, eylemini sonlandırdı.

Bu arada, Cumhuriyet gazetesinin bulunduğu İstiklal Sokak'ın tamamı araç ve yaya girişine kapatılırken, sokağın iki girişine de Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) konuşlandırıldı.

Öte yandan, sokağın yaya geçişine kapatılmasından önce gazetenin önüne ellerinde pankartla gelen 3 kişi ile daha sonra gazetenin sayfalarını yakarak protestoda bulunan 2 kişi gözaltına alındı.

Milli Türk Talebe Birliği üyelerinden protesto

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) üyesi bir grup, Charlie Hebdo dergisinin  4 sayfasını yayımlayan Cumhuriyet gazetesini protesto etti.

Fatih Camisi avlusunda akşam namazının ardından toplanan grup, dergi ve gazete aleyhinde sloganlar attı.

MTTB İstanbul Şube Başkanı Ömür Aydın, yaptığı açıklamada, Charlie Hebdo'nun yayımladığı karikatürler nedeniyle daha önce İslam dünyasının tepkisi çektiğini hatırlatarak, bunun ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesini kabul etmediklerini söyledi.

Dergiye yönelik saldırıda ölenler için gösterilen duyarlılığın Müslüman ölümlerine gösterilmediğini belirten Aydın, başta Fransa olmak üzere Batılı devletlerin Müslümanları katlettiğini savundu.

Ömür Aydın, "Ölen insanlar Müslüman olduğu ya da Avrupalı olmadığı zaman en asgari şekilde bile kınama göstermeyen zalim devletler, Batı'da yaşanan terör olayından sonra ölen 12 kişi için neden bu kadar seferber olmaktadır?" diye sordu.

Cumhuriyet gazetesinin yayınına da tepki gösteren Aydın, "Dünyanın pek çok yerinde yaşanan zulümlere göz yuman gazete, bu yayınıyla kimlere yaranmaya çalışmaktadır? Elbetteki Türkiye'deki tüm basın kuruluşları özgürdür. Ancak yapılan yayınlar, millete hizmet yönünde olmalıdır. Malum gazete bu yayınıyla hangi devletlere hizmet etmektedir?" dedi.

Edirne

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Edirne Şubesi üyesi bir grup da Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo dergisinden bazı karikatürleri yayımlamasına tepki gösterdi.

MTTB Edirne İl Başkan Yardımcısı Umut Şahinbaş, Eski Cami önünde toplanan ve çeşitli sloganlar atan grup adına yaptığı açıklamada, Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisi çalışanlarına düzenlenen ve 12 kişinin hayatını kaybettiği olayı anımsattı.

Olaya ilişkin Fransa'da yürüyüş düzenlendiğini belirten Şahinbaş, "Aynı şekilde terör devletleriyle kol kola girip yürüyüşe katılan diğer ülke liderleri neden omuz omuza verip dünyanın diğer yerlerinde akan kanı durdurmamış, en azından bu yolda ortak hareket etme ve güç birliği yapma özverisini gösterememiştir" dedi.

Şahinbaş, Cumhuriyet gazetesinin dergiden bazı karikatürleri yayımlamasına tepki gösterdi.

Yarın da gazetede dergiden karikatürler yayımlanacağını öğrendiklerini aktaran Şahinbaş, "Dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan zulümlere göz yuman Cumhuriyet gazetesi bu yayını ile kimlere yaranmaya çalışmaktadır" ifadelerini kullandı.

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepki- Bir grup, Cumhuriyet gazetesini protesto etti

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA