• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kargaşanın temeli küresel hedefler!
21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:26

'Kargaşanın temeli küresel hedefler!'

Katliama ilk günden beri tepkilerini dile getirdiklerini belirten Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan,insan hakları konusunda duyarlı olması gereken,kurumların tepkisiz kalmasını yadırgadıklarını söyledi
Mısır’da yaşanan katliam dünyanın gündemine oturmuşken bazı çevrelerin sessiz kalması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda yaşanan gezi olaylarında eylem yapan kişilerin ve örgütlerin Mısır konusunda ses çıkarmamaları çifte standart olarak algılanıyor.
‘BARO OLARAK TEPKİMİZİ DİLE GETİRDİK’
Baro olarak olayın olduğu gün tepkilerini dile getirdiklerini ifade eden Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, bazı hukuk örgütlerinin ve hukuk kişiliklerinin sessiz kalmasını kendilerinin de eleştirdiklerini söyledi. Kayacan, “ Demokrasinin darbe ile sonlandırılması öte yandan insanların acımazsızca katledilmelerine insan hakları konusunda duyarlı olması gereken kişi ve kuruluşların tepkisiz kalmasını bizde yadırgıyoruz.  Ülkemizde en son gezi olaylarında umarsızca eylem yapan kişiliklerin ve örgütlerin bugün sessiz kalması ancak çifte standartla açıklanabilir. Çifte standart ise hukukçu kimliğine yakışmayan bir harekettir. Bu yanlıştır. Hangi ülkede hangi sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın mazlum insanlara her türlü terörün her türlü zulmün hukukçularla tepkiyle karşılanması gerekir. Baro olarak sadece Mısır’da değil dünyanın dört bir yanında insanlık suçunu eleştiriyoruz” diye konuştu.
‘KARGAŞANIN TEMELİ KÜRESEL HEDEFLER’
Mısır’da yaşanan olayların açıkça ortada olduğunu vurgulayan Kayacan, “ Zannedilmesin ki, bu ülkede yaşananlar birden bire gelişmiştir. Yaşananlar masa başında hazırlanan bir senaryonun sahnelenmiş halidir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı düşürüldü. Tutuklanarak bilinmeyen bir yere götürüldü. Şehirlere güvenilir generaller vali olarak atandı.
“ORTADOĞU’DA YÖNETİCİLER HALKTAN FARKLI DÜŞÜNÜYOR”
Ortadoğu’daki yönetim halkın yönetimde değilse oradaki güçlerin yönetimindeyse sessiz kalması normaldir.  Çünkü bu kargaşanın temelindeki hedef bazı küresel güçlerin çıkarlarıdır. Ortadoğu yönetimindeki güçlerin küresel güçlerle ilişkisi olduğunu düşünüyorum. Sessizliğinde bundan dolayı olduğunu, Ortadoğu insanının katliamları tasvip etmediği, yöneticilerle halkın düşüncelerinin farklı olduğu kanısındayım.” dedi.
‘GEZİ SENARYOLARI TUTMADI’
Türkiye’de yaşanan Gezi olayları bir senaryo olduğunu ve tutmadığını belirten Kayacan, “Tutmadı çünkü eski Ordu zihniyeti işbaşında değildi. Ülkemizde Genelkurmay bugün Mısır’daki zihniyette olsaydı Türkiye de böyle bir kargaşayla karşılaşabilirdi. Zamanlamasına bakar mısınız; birkaç hafta sonra Mısır’da benzeri bir senaryo sahnelendi. Tuttu mu tutmadı mı şu an bir şey söyleyemiyoruz. Ancak bu gün itibarıyla Müslümanca yaşamak isteyenler kıyım altında. Kıyımı yapan kim?  Ordu. Ordunun bir başı var. Mısır’ı korumakla görevli. Üst rütbe ve alt rütbe tüm askerlerin görevi bu. Ama yaptıkları terör değil mi? Hedefteki insanların ısrarla, “silahla direnmeyeceğiz” demelerine karşın. Türkiye öncesinde darbelerle ilgili bir yargılama süreci başlattı. Bu yargılamalarında adil, adalete uygun yapılması her zaman beklentimizdir. Öze baktığımızda bu yargılama önemliydi. Bu yargılamalar yapıldığı için gezi olayları tutmadı. Akabinde kargaşa tutmadı Çünkü Türk demokrasisi kökleşmeye başladı onun için yargılamaların rolü çok önemli. Demokrasiye alışacağız. Demokraside farklılıklar olacak. Gerekirse farklı düşüncelerin iktidarını da kabul edeceğiz. Bugün milli irade hakim, milli irade ne derse o olacaktır. Dolayısıyla demokrasi böyle bir şey. Türkiye de de demokrasinin yerleştiğini görüyoruz. Gezi parkında da demokrasi sayesinde o süreç atlatıldı. Amaçlanan bir senar yo vardı ama gözden kaçırılan artık milli iradeye değer verildiğiydi.  İSMAİL POÇAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA