• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kardeş Pakistan yardımlarınızı bekliyor
18 Ağustos 2010 Çarşamba 16:36

Kardeş Pakistan yardımlarınızı bekliyor

2 bin kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin sokakta kaldığı kardeş ülke Pakistan'da durum içler acısı... İnsanlar açlık ve sefalet içerisinde... Çocuklar çırılçıplak sokaklarda...Salgın tehlikesi kapıda
 Yaşadığı büyük sel felaketinin geride bıraktığı ağır travmayı atlatamayan kardeş ülke Pakistan'da yaralar sarılamıyor. Binlerce afetzedeye henüz yardım eli ulaşmış değil. Ülkenin beşte biri hala sular altında olmasına rağmen çok ciddi su sıkıntısı yaşanıyor. İnsanlar açlık ve sefalet içerisinde... Çocuklar çırılçıplak, sokaklarda... Ve afetzedeler salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya..

Gözler şimdi milyonlarca dolar yardım sözü veren uluslararası toplumda. Türk Kızılayı Pakistan'ın yeniden yapılanması için harekete geçti. Ayrıca Başbakanlık genelgesi ile ülke çapında bir de yardım kampanyası düzenleniyor.

Günlerdir aç, susuz ve barınacak yer olmadan hayatta kalmaya çalışmak. Son günlerde Pakistanlı afetzedeleri anlatan kelimeler bunlar... Felaketten kurtulanlar yaşadıklarına sevinemiyor. Yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği ve milyonlarca kişinin de selden etkilendiği Pakistan'da durum gittikçe kötüleşiyor.

Yardımlar hayli sınırlı. Birleşmiş Milletler bazı bölgelerdeki afetzelere hala hiçbir yardımın uluşmadığını duyurdu. Selden etkilenen tarım alanları gıda sıkıntısının süreceğinin işareti.

Pakistan hükümeti uluslararası toplumdan söz verilen yardımların bir an önce gönderilmesini istiyor. Şu ana kadar vaadedilen yardımların yarısı bile ülkeye ulaşmadı.

BAŞBAKANLIKTAN PAKİSTAN'A ACİL YARDIM GENELGESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgeyle Pakistan'da meydana gelen sel felaketinden zarar görenler için yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyanın ulusal koordinasyonunu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı sağlayacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan genelgede, Pakistan'da, 2 Ağustosta başlayan ve günlerce devam eden sellerden 20 milyon civarında Pakistan vatandaşının etkilendiği, 2 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği hatırlatılarak, çok fazla maddi ve manevi kayba sebebiyet veren felaket nedeniyle halen binlerce insanın barınma, açlık, susuzluk ve salgın hastalık problemleriyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

Günümüz dünyasında, büyük çaplı böylesi bir felaketle tek bir ülkenin kendi imkanlarıyla başa çıkmasının güçlüğüne dikkat çekilen genelgede, bu düşünceyle olayın haber alınmasından itibaren ilk harekete geçen ülkelerden biri olan Türkiye'nin, 4 uçak dolusu 2 milyon ABD Doları değerinde ayni yardım ile 10 milyon ABD Doları para gönderdiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, halkın da beklentileri doğrultusunda Pakistan'daki afetzedeler için her türlü yardım ve desteği sağlayacağı vurgulanan genelgede, bu amaçla bir yardım kampanyası başlatılmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

Afet mağdurlarına yardım için Hükümet'in çabalarına ilaveten başka yardım amaçlı pek çok özel inisiyatifin de katkılarının devam ettiği belirtilen genelgede, yardım kampanyası açılması kadar, ülke kaynakları kullanılarak toplanan bu yardımların ihtiyaç sahiplerine yerinde ve zamanında ulaştırılması, etkin kullanımı ile ulusal ve uluslararası kamuoyuna gerektiği gibi duyurulmasının da önemine değinildi.

Bu çalışmaların başarı ile yürütülüp sonuçlandırılabilmesi için iyi işleyen iş birliği ve koordinasyon mekanizmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret edilen genelgede, ulusal koordinasyonu sağlamak üzere, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görevlendirildiği bildirildi.

Valilikler, belediyeler ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca toplanan yardımların, ilgili Başkanlığın ekte belirtilen hesap numaralarına aktarılacağı ifade edilen genelgede şunlar kaydedildi:

''Gerçek ve tüzel kişiler bu hesaplara doğrudan bağış yapabilecekler. Sivil toplum kuruluşlarımızdan istekli olanlar topladıkları yardımı, afetzedelere ulaştırmak üzere şartlı ve şartsız bu hesaplara aktarabilecekler. Tüm yardım toplama faaliyetleri, 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılacak.

Benzer acıları daha önce yaşamış olan halkımızın, ulusal ve yerel basınımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, kamu kurum ve kuruluşları ile her düzeydeki kamu görevlilerinin, meslek odalarının ve birliklerin bir insanlık görevi olan bu yardım kampanyalarına gönüllü olarak her türlü destek ve yardımı sağlayacaklarına inancımız tamdır.''

YARDIM İÇİN HESAP NUMARALARI

Pakistan'daki afetzedelere yardım için açılan hesap numaraları da şöyle:

Ziraat Bankası Aşağıayrancı Şubesi

Hesap No : 555 555 55 Ana Hesap

5001 TL

5002 Dolar

5003 Euro

Türkiye Halk Bankası Bakanlıklar Şubesi

Hesap No : 05000005 TL

5300003 Dolar

2 P 000023 Euro

Vakıflar Bankası Finans Market Şubesi

Hesap No : 205 55 55 TL

405 66 66 Dolar

405 77 77 Euro

DİYANET'TEN 'FİTRE VE ZEKATLARI SELZEDELERE VERİN' ÇAĞRISI

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İzzet Er, fitre ve zekatların Pakistan'daki sel felaketinden zarar görenlere gönderilebileceğini belirtti.

Er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pakistan'da meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, milyonlarca kişinin evsiz kaldığını söyledi.

Bölgedeki şartların çok zor olduğuna işaret eden Er, selzedelerin yiyeceklerinin, giyeceklerinin ve meskenlerinin olmadığını dile getirdi.

Pakistanlıların büyük bir felaketle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Er, yaralara merhem olması amacıyla Türkiye'de bir yardım kampanyası başlatıldığına dikkat çekti. Er,  şöyle devam etti:

''Yaşanan dramı televizyonlardan görüyoruz. Her türlü şeylerini kaybettiler. Evleri barkları yok. Tarım arazileri sular altında kaldı, yiyecekleri yok. Onlar muhtaç değil de kim olacak? Vatandaşlarımız zekat ve fitrelerini rahatlıkla yardım için belirlenen hesap numaralarına yatırabilirler. Yapacak başka bir şey yok. Zekat ve fitrelerimizi Pakistanlı kardeşlerimize verebiliriz. Buradaki kardeşlerimizin ızdırabının giderilmesi için yardım kampanyasına vatandaşlarımızın katılımını bekliyoruz.''

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI CUMA NAMAZI SONRASINDA CAMİLERDE NAKDİ YARDIM TOPLAYACAK, TÜRK KIZILAYI İSE AYNİ YARDIMLARI BÖLGEYE ULAŞTIRACAK

Pakistan'daki sel felaketinde zarar görenler için Başbakanlık tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında, Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma namazı sonrasında camilerde nakdi yardım toplayacak, Türk Kızılayı ise ayni yardımları koordine ederek bölgeye ulaştıracak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Pakistan'da 1929'dan beri yaşanan ve sonuçları itibariyle en büyük yıkımı oluşturan sellerde, Pakistan Hükümetinin raporlarına göre; bin 343 kişi hayatını kaybetti, bin 600 kişi yaralandı.

14 milyondan fazla insanın etkilendiği, 722 bin evin yıkıldığı sel felaketinde, yaklaşık 560 bin hektar tarım arazisinin sel suları altında kaldığı ve 10 bin büyükbaş hayvanın telef olduğu, afetten etkilenen insanların 3 aylık ihtiyaçlarını karşılamak için 460 milyon dolar yardıma ihtiyaç duyuluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla bugün yayımlanan genelgeyle, Türkiye genelinde afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenirken, Türk Kızılayı ve Diyanet İşleri Başkanlığı da kampanyada aktif rol alacak.

Diyanet, 20 Ağustos Cuma günü yurt içi ve yurt dışında yardım kampanyası düzenleyecek. Cuma namazı sonrasında camilerde Pakistan'daki selzedeler için nakdi yardım toplanacak. 

Türk Kızılayı ise ''Pakistan yardım bekliyor-Gözyaşları sel olmasın'' sloganıyla ayni yardımları koordine ederek, bölgedeki ihtiyaç sahiplerine gönderecek.

Başbakanlık genelgesiyle başlatılan kampanya kapsamında toplanan nakdi yardımlar da yine Türk Kızılayı tarafından Pakistanlı selzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bölgeye ulaştırılacak.

İsteyen firma, kurum ve kişiler, ''www.kizilay.org.tr'' adresinden ve 168 ücretsiz bağış ve danışma hattı üzerinden Türk Kızılayı'na ayni yardımda bulunabilecek.

Kızılay yardım faaliyetleri kapsamında önümüzdeki günlerde bölgeye ihtiyaçlar doğrultusunda 105 tonluk yardım malzemesi daha gönderecek.

-140 TONLUK TEMEL İHTİYAÇ MALZEMESİ GÖNDERİLDİ-

Türk Kızılayı 2 Ağustos'ta başlayan yağışların ardından bölgeye ilki 4 Ağustos'ta olmak üzere 4 parti yardım malzemesi gönderdi.

Yardım malzemelerinin içinde gıda ve temizlik malzemeleri, içme suyu, mutfak seti, battaniye, uyku tulumu, mat, ilaç, havlu ve çadır bulunuyor.

Bölgeye şimdiye kadar 2 bin 880 adet 5'er litrelik su, 140 tonluk temel ihtiyaç maddesi ulaştırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA