• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatayda yaralı hayvanlar tedavi ediliyor
29 Şubat 2012 Çarşamba 12:34

Karatay'da yaralı hayvanlar tedavi ediliyor

Konyanın ilk ve tek hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyan Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi vahşi hayvanlar için sadece beslenme ve barınma anlamını taşımıyor.
  Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi olma özelliğini taşıyan Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi vahşi hayvanlar için sadece beslenme ve barınma anlamını taşımıyor.
 
Doğal yaşamda çeşitli sebeplerle yaralanan vahşi hayvanlar duyarlı vatandaşların ve derneklerin katkılarıyla Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü’nün deneyimli ve uzman veterinerlerine tedavi ve iyileştirme için emanet ediliyor.
 
Vahşi hayvanlar tedavi süreçlerinin tamamlanmasının ardından doğada hayatta kalabilecek beceri ve yetiye ulaştıklarında ise doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. Tedavi sonrasındaki iyileştirme sürecinde ise vahşi hayvanlar ayrıştırılmış kafeslere kapatılarak soyutlanması önlenip, iyileşme süreçleri hızlandırılıyor.
 
 İyileşme sürecindeki yaraları tedavi edilmiş hayvanlar diğer sağlıklı türdeş hayvanlarla aynı kafese alınarak, psikolojik olarak da hayvanlara destek sağlanıyor.
 
       Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi bünyesinde toplam 31 vahşi hayvanın tedavi ve iyileşme süreçleri halen devam ediyor. Karatay Hayvanat Bahçesi’ne emanet edilen yaralı vahşi hayvanların tedavi ve iyileşmeleri ile ilgilenen Veteriner Hekim Fatih Altay, Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi İç Anadolu Bölgesi Vahşi Hayvanları Rehabilitasyon  Merkezi’nin yaralı olarak getirilen hayvanların tedavi edildiğini ve yaşamını idame ettirebilecek sağlığa kavuştuklarında doğaya bırakıldıklarını dile getirdi.
 
Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki 31 vahşi hayvanın 19 tane şahin, 8 tane pelikan, 2 tane puhu, 1 tane atmaca ve 1 tane de flamingodan oluştuğunu belirten Veteriner Hekim Fatih Altay, tedavi ve iyileşme aşaması sona eren bazı hayvanların önümüzdeki günlerde havaların ısınmasının ardından doğal yaşam alanlarına bırakılacağını söyledi. Yaralanmış hayvanların  tedavileri bitse de olumsuz hava koşullarında doğal hayata bırakılmalarının hayvanların hayatta kalma ihtimalini azaltacağına dikkat çeken Veteriner Hekim Fatih Altay, belirli bir süre de olsa insanlar tarafından güvenli bir ortamda beslenmiş vahşi hayvanların doğal hayata tekrar uyum göstermesi için doğaya uyum süreci geçmesi gerektiğini, bu sürecinde daha olumlu iklim koşullarında yaşamanın hayvan ve doğa için daha iyi sonuçlar getireceğini belirtti.

        Doğada buldukları yaralı hayvanları Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ne teslim ederek hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluk olduğunu hatırlatan Veteriner Hekim Fatih Altay, bütün Konyalıları hayvanlara ve doğaya duyarlı olmaya davet etti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA