• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatay’da organ bağışının önemine değinildi
22 Kasım 2015 Pazar 12:31

Karatay’da organ bağışının önemine değinildi

Karatay Belediyesi 2015 yılı ikinci 6 aylık Hizmet-İçi Eğitim Programı kapsamında Hemşire Betül Arslan ve Ebe Nilgün Demir koordinatörlüğünde Organ Bağışının Önemi konusuna değindi.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli; belediye personelinin her konuda bilinçlenmesi ve bilgi seviyesini yükseltmesi amacıyla farklı konularda verilen eğitimlere önem verdiklerinin altını çizerek organ bağışı konusunun tamamen insani alanda bilinçlenmeye yönelik olduğunu ve yanlış bilgileri gerçek bilgilerle düzeltmek amacıyla bu konuya değindiklerini belirtti. Mehmet Hançerli; her yıl binlerce hasta insanın organ yetmezliği sebebiyle hayata gözlerini yumduğunu hatırlatarak beyin ölümü gerçekleşmiş vatandaşların bağışlanan organları ile bir çok hasta insanın tekrar hayata tutunduğunu ve sevdikleri ile ikinci bir yaşama başladıklarını hatırlattı. Başkan Hançerli gerek hizmet içi eğitim programları kapsamında Belediye personeline gerekse Karatay Konferansları kapsamında tüm Konyalı vatandaşlara yönelik bu tür bilgilendirici konferanslara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmacı Betül Arslan ise beyin ölümü gerçekleşen hastalardan 72 saat içerisinde alınacak canlı organlar ile bir çok hastaya umut olunduğunu belirterek bağış yapmak isteyenler için izlenecek yollardan bahsetti. Arslan; Sağlık kuruluşları, özel ve devlet hastaneleri, emniyet müdürlükleri ve internet aracılığı ile yapılabilecek başvurularda iki kişinin şahitliğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek verilen bağış kartlarının muhakkak saklanması gerektiğini vurguladı. Şu anda böbrek, kalp, karaciğer, akciğer, ince barsak, kalp kapağı, pankreas, kornea yetmezliği sebebiyle 28.172 hastanın veri tabanına kayıtlı olduğunu ve organ nakli beklediğinin altını çizen Betül Arslan, organ bağışı konusunda tüm vatandaşları doğru bilgilendirebilmek adına sağlık kuruluşlarına davet etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA