• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatayda kurbanlık denetimi
02 Kasım 2011 Çarşamba 16:06

Karatay'da kurbanlık denetimi

Karatay Belediyesine bağlı Veteriner, Sağlık ve Zabıta ekipleri kurbanlık hayvan satış yerinde denetimlerde bulundu.

Karatay Belediyesi’ne bağlı Veteriner, Sağlık ve Zabıta ekipleri kurbanlık hayvan satış yerinde denetimlerde bulundu.

İlçe halkının kurbanlarını sağlıklı, güvenilir ve hijyenik ortamlarda satın almaları için, daha önceden belirlenen kurban satış noktasında denetimlerde bulunan Zabıta ve Veteriner Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yaptığı denetimlerde, kurbanlık hayvanların sağlıklı olup olmadıkları, veteriner sağlık raporu ve 'menşe-i şehadetnameleri'nin kontrolünü yaptı. Karatay Belediyesi Veteriner Müdürü Mehmet Ali Can, Veteriner, Sağlık ve Zabıta ekiplerinin kontrolü ve denetimleri ile halkın sağlıklı ortamda alış-veriş ve kesim yapmalarının sağlanması için çalıştıklarını belirtirken, 'menşe-i şehadetnamesi' bulunmayan hayvanların karantinaya alınması için Tarım il ve İlçe Müdürlüklerine bildirileceğini de ifade etti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ilçenin düzen ve temizliği için belirlenen noktalar haricinde vatandaşların, kurban satış ve kesimine izin vermeyeceklerini bir kez daha hatırlatarak, bayram süresince belediye hizmetlerinin aksamadan yürütülmesi içinde tüm tedbirlerin alındığını kaydetti. Başkan Hançerli açıklamasında; "Belediyemize bağlı Veteriner ve Zabıta Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, halk ve çevre sağlığının korunması için hayvan satış noktasındaki kontrol ve denetimlerini aralıksız olarak sürdürmektedir. Yapılan denetimler bayram süresince hayvan kesim noktalarında da devam edecektir. Ayrıca Kurban Bayramı süresince vatandaşlarımızın özellikle ilk iki gün temizlik konusunda yaşayabileceği sorunların önlenmesi için aldığımız tedbirlerle, temizlik elemanı ve çöp toplama aracı sayısını artırarak, kesim ve satış yerindeki kurban atıklarını düzenli ve fenni bir şekilde toplatarak, depolama sahalarında uygun şekilde bertarafı için sevk edeceğiz" dedi.

Toplu kurban kesim yerlerinde veya kendi özel mülkünde, kurban kesimi yapıp çevreyi kirletenlere veya kaçak olarak umuma açık yerde kesim yapanlara denetim birimlerince Çevre Kanunu'nun ilgili hükümleri ve Zabıta Talimatnamesi doğrultusunda yasal işlem uygulanacağı da belirtilen Başkan Hançerli; vatandaşlar kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine neden olan veya olabilecek olumsuzlukların görülmesi veya tespiti halinde gerekli yasal işlemin yapılması için Karatay Belediyesi Zabıta ve Temizlik birimlerine 350 13 13 nolu telefonla ulaşarak bildirilebilecekleri kaydedildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA