• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatayda Geri Dönüşüm Projesi devam ediyor
26 Temmuz 2010 Pazartesi 12:52

Karatay'da Geri Dönüşüm Projesi devam ediyor

Hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler ve yaşam standartlarının yükselmesiyle birlikte ortaya çıkan aşırı tüketimden kaynaklanan çevre kirliliğinin kontrol altına alınması ve kaynakları daha iyi,

  Konu ile ilgili bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli; Geri Dönüşüm Projesi uygulaması hakkında bilgi vererek, geri dönüştürülen her atığın çevrenin korunmasına katkı sağlamasının yanında ülke ekonomisine de destek verdiğini vurguladı. Değerlendirilebilir atıkların ekonomiye geri kazandırılmasıyla; Plastik, cam, metal,  kağıt gibi malzemelerin, depolama alanlarına gömülmek yerine ikincil ham madde olarak değerlendirilebildiğini vurgulayan Başkan Hançerli, bu çerçevede halkı bilinçlendirmek adına tanıtıcı afiş broşürlerin hazırlanarak örnek bir çöp poşeti ile site sakinlerini kapı kapı gezen Geri Dönüşüm Uygulama Ekipleri’nin halkı bilgilendirdiğini söyledi. Hançerli; Geri Dönüşüm Projesi uygulamasına halkın daha duyarlı olması gerektiğini de belirterek, Karatay Belediyesi olarak uygulanan Geri Dönüşüm Projesi’nin kendilerine herhangi bir külfet getirmediği gibi aksine temizlik hizmetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlandığını da sözlerine ekledi.

 

Karatay Belediyesi olarak 2007 yılında başlanılan Geri Dönüşüm Projesi ile bu güne dek, Plastik 764 Bin535 Kg. Kağıt 1 Milyon 793 Bin414 kg. Metal 238 Bin 196 kg. Cam 321 Bin 021 kg. ambalaj atığı toplandığını dile getiren Başkan Hançerli; mesken, okul, işyeri, alışveriş merkezi  vb.  yerlerden çıkan ambalaj atıklarının güvenli bir şekilde toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığını ifade etti.

 

     

 

        Geri Dönüşüm Projesi’nin çevreye ve ekonomiye katkıları ile 30 Bin 488 Adet yetişkin ağacın kesilmesinin önlendiğini, 32 Bin 100  lt. petrol tasarrufu sağlandığını, toplamda ise  11.974.350 kW/ST enerji tasarrufu sağlandığını ifade eden Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli; Geri Dönüşüm Projesi ile ülke ekonomisine katkı sağlayarak temiz bir çevre oluşturmayı amaçladıklarını ve gelecek nesillere de yaşanabilir bir ilçe bırakmayı hedeflediklerini açıkladı. Hançerli ayrıca ambalaj atıklarının geri dönüşümüyle doğaya salınan sera gazı oranlarının büyük ölçüde azaldığını belirterek, dönüşebilen atıkların trilyonlarca liraya yapılan katı atık depolarına gönderilmesi ile ekonomiye tekrar kazandırılarak katı atık depolama alanlarının ömrünün yaklaşık olarak %15-20 oranında uzadığını da dile getirdi. 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA