• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatayda engelleri kaldıralım semineri
24 Mart 2011 Perşembe 16:32

Karatay'da 'engelleri kaldıralım' semineri

Karatay Belediyesi ve Karatay Kent Konseyi tarafından Alaaddin Keykubat salonunda Hayatı Paylaşmak için Engel Yok adı altında 'Engelleri Kaldıralım' semineri, engelli çocukların aileleri ve ..

Karatay Belediyesi ve Karatay Kent Konseyi tarafından Alaaddin Keykubat salonunda Hayatı Paylaşmak için Engel Yok adı altında “Engelleri Kaldıralım” semineri, engelli çocukların aileleri ve konuşmacı olarak da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim görevlilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen Seminere Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay Kent Konseyi Başkanı ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ergun ile çok sayıda davetli katıldı. Seminer öncesi kısa bir konuşma yapan Karatay Kent Konseyi Başkanı Ali Ergun, düzenlenen seminerin faydalı olacağına inandıklarını ve engellilere yönelik neler yapılmalı ve üretilmeli noktasında çaba içerisinde olduklarını söyledi.

Ardından kürsüye gelen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ise engellilerle sürekli iç içe olduklarını belirterek engellilere yönelik çeşitli sosyal aktiviteler düzenlediklerini söyledi. Toplumun %12 sinin özürlülerden oluşan bir hayatı paylaştıklarını dile getiren Başkan Hançerli, yerel yönetimler olarak üzerilerine düşen görevi layıkıyla yapmanın gayreti içerisinde olduklarını vurguladı.

Protokol konuşmalarının ardından seminere ilk olarak S.Ü. Mes.Eğt.Fak.Çocuk Gel. Ve Ev Yön.Eğt.Ört. Üyesi Doç.Dr.S.Sunay Yıldırım Doğru Engelli Eğitimi konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Engelli bir insanın her şeyi öğrenebileceğini fakat doğru koşullarda öğrenebileceklerini söyleyen Sunay Yıldırım Doğru, akla gelebilecek her türlü beceriyi engelli çocuklara belli bir program dahilinde öğretildiğini ifade etti. Engelli çocuklarının en büyük sıkıntılarının çevre ile nasıl iletişim kuracaklarını bilemediklerini vurgulayan Sunay Yıldırım Doğru, bu nedenle çocuğun çok iyi tanınması gerektiğini ve onun neyi yapabileceğine doğru karar verilmesinin altını çizerek; ailelere “Eğer geride çocuğunuzun kendi kendine yetebilir bir hale gelmesini istiyorsanız birazcık uzmanlara güvenmek ve onlarla işbirliği yapmak zorundasınız” dedi.

S.Ü. Mes.Eğt.Fak.Çocuk Gel. Ve Ev Yön.Eğt.Ört. Üyesi Yard. Doç. Dr. Nazan Aktaş ise Engellilerde Beslenme konulu konuşmasında,         amaçlarının toplumda beslenme okur yazarlığının arttırılmasına yönelik çabalara katkı sağlamak olduğunu söyledi. Beslenmenin hayatın en temel ihtiyacı ve aynı zamanda bir bilim dalı olduğunu dile getiren Aktaş, uzun ve verimli bir yaşamda üretken olarak başkalarına bağımlı kalmadan besin öğelerini yeterli ve dengeli bir biçimde tüketilmesinin gereğini vurguladı.

Seminerde son olarak söz alan S.Ü.Mes.Eğt.Fak.Çocuk Gel. Ve Ev Yön.Eğt.Böl.Başkanı Prof. Dr. Ramazan Arı Engelli Çocukla İletişim ve Öfke Kontrolü konulu konuşmasında çocuklardan daha çok ailelerin eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuklarımıza sevgimizi bir koşula bağlı olarak veriyoruz diyen Arı, şartsız olarak onun varlığı kabul ediliyorsa diğer yandan ona ilgi gösteriliyorsa, çocuk annesi ve babası tarafından sevildiğini anlar dedi. İnsanın hayatta kalabilmesi için yemeye, içmeye, korunmaya ve temizliğe ihtiyaç duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Ramazan Arı, ihtiyaçlar çerçevesinde bunlardan da önemlisinin güven olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlenen seminerin ardından Engelli ailelerine katılımcı sertifikası verilirken konuşmacılara Karatay Kent Konseyi Başkanı ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ergun tarafından plaket takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA