• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatay MKM çevresine girdi!
28 Temmuz 2011 Perşembe 12:25

Karatay MKM çevresine girdi!

Karataya modern bir kimlik kazandırmaya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Karatay Belediyesi kamulaştırma çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

Karatay’a modern bir kimlik kazandırmaya yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren Karatay Belediyesi kamulaştırma çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyor.

Halkın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veren Karatay Belediyesi,  5393 sayılı Belediye Kanunun 69 ve 73’üncü maddelerine göre belediye ve mücavir alan sınırlarımız içinde kentsel dönüşüm ve gelişim alanı kapsamında konut alanları, teknoloji parkları, kamu hizmet alanları, rekreasyon ve her türlü sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak amacıyla Meclis Kararı alınan Aziziye ve Çelebi Mahallerini kapsayan Mevlâna Kültür Merkezi karşısı toplu konut ve kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiriyor.

Mevlâna Kültür Merkezi karşısında,  yapılması planlanan kensel dönüşüm, ve rekreasyon alanları için yapılan kamulaştırma çalışmaları hakkında bir açıklama yapan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, kamulaştırma çalışmalarının Karatay için önemine değinerek çalışmalar yürütülürken çok titiz davranıldığının altını çizdi.
 
Yeni dönemde de kamulaştırmaya hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Başkan Mehmet Hançerli; Karatay’ın, Konya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğuna dikkat çekerek Karatay’ın yeni bir kimliğe bürünmesi gerektiğini ve bunun için de kamulaştırmanın gerekli olduğunu vurguladı.

Başkan Hançerli, Mevlâna Kültür Merkezi karşısında 250 bin m²’lik devasa bir alanda uygulanan kentsel dönüşüm çalışmasında arsa ve konut sahipleri ile yüzde 60 oranında anlaşma sağlanıldığını, bugün itibari ile 4 milyon 500 TL kamulaştırma bedeli ödendiğine dikkat çekerek, anlaşma sağlanan parsellerde bulunan binaların yıkımına başlandığıni ifade etti.

Başkan Hançerli, yapılan bu kamulaştırma çalışmalarıyla Mevlâna Müzesi çevresinin yakın bir zaman içerisinde şu anki görünümünden kurtularak, yeşil alanları, toplu konutları ile modern bir hale getirileceğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA