• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatay, güneşi arkasına aldı
08 Kasım 2019 Cuma 16:30

Karatay, güneşi arkasına aldı

Karatay Belediyesi’nin yapımını tamamladığı Karatay Güneş Enerji Santrali, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise 5.8 milyon liraya mal olan tesisle Karatay Belediyesi’ne ait bütün bina, park ve tesislerin tükettiği tü

Karatay Belediyesi tarafından Saracoğlu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Karatay Güneş Enerji Santrali, düzenlenen törenle hizmete girdi. Vali Cüneyit Orhan Toprak, “Bugün hizmete sunulan tesis gerçekten önemli. Tesisin mali boyutu, güneş enerjisinin değerlendirilmesi, çevreye olan katkıları, Türkiye örnek olması, kısacası neresinden bakarsak hepimizin göğsünü kabartacak bir tesis. 20 dönüm üzerinde yapılan ve yaklaşık 6 milyon liraya mal olan bu tesis, güneş ışınlarının değerlendirilmesine yönelik çok güzel bir örnek. Bu vesileyle tesisi hizmete sunan Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’yı can-ı gönülden tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

karatay-gunes-enerji-1.JPG

“GERİ DÖNÜŞÜ GÜZEL OLAN BİR YATIRIM”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yenilenebilir enerjinin son dönemlerde ülkemizde ve dünyada önemli bir yatırım alanlarından biri haline geldiğini belirerek Türkiye’nin bu alanda önemli çalışmalar yaptığını söyledi.  Başkan Altay, “Hükümetimiz tarafından Karapınar’da oluşturulan Enerji İhtisas Bölgesi sayesinde Türkiye’nin en büyük ve en önemli güneş enerji santrali yapılacak. Bizler de yerel yönetimler olarak bu alana yönelik yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Karatay Belediyemiz de bugün burada 1 megavatlık bir güneş enerji santralini hizmete açıyor. Böylece belediyemizin tüm elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak. Bu çok çevreci bir yatırım ve bir taraftan da 5 yıllık bir süreçte geri dönüşünün olması da önemli bir yatırım olduğunun bir göstergesi. Ben bu gayretleri dolayısıyla Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’yı kutluyorum. Yatırımın şehrimiz ilçemiz ve vatandaşlarımız adına hayırlar getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı. AK Parti MKYK Üyesi ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da, Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 65'ini yerli ve milli kaynaklardan elde edildiğini kaydetti. Ahmet Sorgun, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir zamanlar 60 milyar dolar cari açığımızın tamamı enerji giderimizdi ama şükürler olsun bu her yıl düşmekte ve şu anda yüzde 65’ini kömür, güneş, rüzgar ve yerli ve milli hidrolik santrallerden elde ediyoruz. Bunun da yarısını yenilenebilir enerjiden elde ediyoruz. Karatay Belediyemiz de bunu başarmış ve bugün burada bu önemli projenin güzel bir örneğine hepimiz şahit olduk. Güneş enerji santralinin Konya'ya hayırla getirmesini diliyorum.”

karatay-gunes-enerji-2.JPG

“YILLIK 1,5 MİLYON LİRA KAZANÇ ELDE EDECEĞİZ”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, açılış programına katılımlarından dolayı tüm konuklarına teşekkür ederek, yapımı tamamlanarak hizmete giren Karatay Güneş Enerji Santrali’nin 20 bin metrekarelik bir alan içerisine kurulduğunu belirtti. Başkan Hasan Kılca, “Tesisimiz, 4 bin 400 adet panel 25 adet inverter ile 90 ton çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edilmiştir. Kullandığımız solar panellerin tamamı yerli üretimdir. Tesisin doğru akım gücü bin 188 kilovat alternatif akım gücü ise bin kilovattır. Tesisin ürettiği yıllık enerji ise 2 bin 138 megabayttır. Tesisten yıllık edilecek kazanç 1 milyon 496 bin TL’dir. Tesis maliyetimiz; 5 milyon 780 bin TL’dir. Tesisin amortisman süresi 4 yıl, yapım süresi ise 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Bu çalışmamızla çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakma hedefindeyiz. Güneş enerji paneli yatırımımızla yıllık yaklaşık 88 bin ağacı doğaya kazandırmış oluyoruz” dedi. 

karatay-gunes-enerji-3.jpg

SERA GAZI SALINIMINI ENGELLENMİŞ OLACAK

Kılca; “Yaklaşık 980 tona yakın sera gazı salınımı da engellemiş oluyoruz. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 30'a çıkarılması hedeflerine destek olmak için bizler bu vesileyle katkı yapmış oluyoruz. Bu dönemin gücünün birlikte çalışmayla daha da üst seviyelere çıktığını görüyoruz. Teşkilatımızla, Milletvekillerimizle, Belediye Başkanlarımızla, Valimizin önderliğinde her gün Konya’mızda yeni bir yatırımla yeni bir temel atma ve müjdeyle birlikte oluyoruz. Güneş enerji santralimizin hayata geçmesinde önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Hançerli Bey’e de bu çalışmayı başlattığı için teşekkür ediyorum. Konya’mıza Karatay’ımıza bu tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

karatay-gunes-enerji-4.JPG

karatay-gunes-enerji-6.jpg

•SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Arkadaşları Kadir Şeker’in doğum gününü unutmadı
  • Kadir Şeker'in cinayetten önce bindiği tramvaydaki görüntüleri ortaya çıktı
  • Kadir Şeker'e, üniversite sınavı için cezaevinde eğitim desteği
  • Konya’da düğünler ve düğün salonlarıyla önemli düzenleme
  • Konya’da kamyonet yan yattı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA