• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karatay da restorasyon çalışmaları devam ediyor
03 Aralık 2009 Perşembe 16:28

Karatay' da restorasyon çalışmaları devam ediyor

Karatay Belediyesince ilçede bulunan tescilli tarihi evlerin restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Karatay Belediyesince ilçede bulunan tescilli tarihi evlerin restorasyon çalışmaları devam ediyor. Son yapılan çalışmalarla Mengüç Caddesi ve Mahmut dede sokağındaki iki adet tescilli tarihi evlerin hayata kazandırma çalışmaları kapsamında iki adet evin restorasyonu bitirilmek üzere.
 
Bir kentin kültür kimliğinin üzerinde yoğunlaştığı en önemli öğelerin başında tarihi eserlerin geldiğini belirten ve yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, “Konya kültürü ve sivil mimarlık örneklerini yansıtan tarihi alanlara müdahale yapılması gerekmektedir. Zaman içerisinde değerli varlıklarımızın kaybolmaya yüz tutacağı görülmektedir. Tarihi eserlere yapılacak her türlü olumlu müdahale, kültürümüzün korunması ve tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.
 
Daha önceki yıllarda tarihi Köprübaşı Karakolunun restorasyonunu gerçekleştirdiklerini ardından Konya Sokağı olarak tabir edilen Mahmut Dede Sokak içerisinde üç adet binanın restorasyonunun yapıldığını hatırlatan Başkan Hançerli; 2009 yılı içerisinde emlak paylarından alınan %10 ek vergilerden artan paralar ve İl Özel İdaresinden çıkan ödeneklerle bir tanesi Cıvıloğlu olarak tabir edilen Mengüç caddesinde diğeri ise Mahmut Dede Sokak üzerinde yine iki adet binanın yaklaşık 750 Bin TL lik bir harcamayla yakın bir zamana kadar yapımı bitirilmek üzere olduğunu ifade etti. Başkan Hançerli; yapımı devam eden ve daha önceleri tamamlanmış binaların Konya’nın kültürünü yansıttığını belirtti. Aslına uygun bir şekilde restore edilen binaların çevre düzenlemeleri ile alakalı belediye ekiplerinin yine yoğun çaba sarf ettiğini dile getiren Hançerli, Tescilli eski eserlerde yoğunlaşan vasıfların tespiti, korunması için projelendirilme çalışmaları, bakım ve onarımı ile kullanımının temin edilmesi sürecinde Belediyemiz farklı çalışmaları aynı anda yürütmektedir.  Bu çalışmaların gerçekleştirilmesi esnasında Belediyenin temel hedef ve stratejisi, kent kimliğinin geliştirilmesi, gelecek nesillere aktarılabilmesi ve sürdürülebilir bir kent kimliliğinin sağlanmasıdır, 5393 sayılı yasa çerçevesinde çıkan kanununla birlikte tescilli tarihi binaların yeniden hayata kazandırılarak kurtarıldığı kanaatinde olduğunu vurguladı. Hançerli; sadece Karatay’da değil Konya belediyelerinin de bu kanun çerçevesinde tescilli binaları restore ederek kültürümüze kazandırıyor dedi.
 
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, restorasyonu devam eden iki binan 2009 yılı içerisinde bitirileceği müjdesini de verirken bitirildikten sonra ise aslına uygun bir şekilde kullanılması yönünde çabalarının olacağını kaydetti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA