• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek
03 Haziran 2016 Cuma 10:05

'Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek'

Başbakan Binali Yıldırım, "Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım,"Kararın arka planına bakılacak ve gerekli karşılık verilecek. Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla birlikte birdenbire Almanya ile ilişkilerimizin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli ancak bunun da şu anlama gelmesini asla kimse düşünmemeli; yani buna tepkisiz kalacağız, bir şey söylemeyeceğiz. Zaten böyle bir şey yok. Parlamentodaki üç parti beraberce çok net tepkileri ortaya koydu." dedi.

Başbakan Yıldırım, Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, geleneksel olarak hükümet kurulduğunda ilk yurtdışı gezisinin KKTC'ye, daha sonra da Azerbaycan'a yapıldığını hatırlatarak, kendisinin de bu geleneği sürdürdüğünü söyledi. 

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihin en gelişmiş ve en iyi durumunda olduğunu aktaran Yıldırım, "Azerbaycan'ın bölgede güçlü hale gelmesi, sadece Kafkasların değil, Orta Asya'nın da teminatı anlamına geliyor. Bu yüzden Azerbaycan ile enerji ve ulaştırma alanında çok önemli bölgesel stratejik projeleri Türkiye ve Azerbaycan olarak birlikte gerçekleştiriyoruz." diye konuştu. 

Başbakan Yıldırım, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP), sadece Türkiye'nin değil Balkanlar ve Avrupa için önemli olduğunu aktardı. 

"Ümit ediyoruz ki yanlış hesap Bağdat'a gitmeden geri döner ve aklıselim galip gelir"

İlerki günlerde Alman Parlamentosunda alınan bu kararın ne şekilde değerlendirileceğinin enine boyuna ele alınacağını ve Türkiye olarak gereken tavır ve davranış neyse bunun yerine getirileceğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kararla, Almanya ile Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak bir şeye dikkat çekmek isterim, 650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin katılmış olması aslında Alman Parlamentosunun çoğunluğunun bu kararı içine sindiremediğini de ortaya koymuştur. Şartlar ne olursa olsun, biz dostlarımızla, müttefiklerimizle ilişkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ümit ediyoruz ki yanlış hesap Bağdat'a gitmeden geri döner ve aklıselim galip gelir."

"Ermenistan'ın tarih boyunca kışkırtmalarla, birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor"

Yıldırım, Ermenilerin Azerbaycan'ın topraklarının yüzde 20'sini işgal ettiğini ve yıllardan beridir de hukuksuz işgalin sürdüğüne dikkati çekti.

Bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını ancak bir mesafe katedilemediğini aktaran Yıldırım, "Zaman zaman Ermenistan bu işgalci tutumunu tazeliyor, tekrarlıyor. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde de Azerbaycan ile Ermenistan arasında saldırılar oldu ve bu kez bir şeye şahit olduk ki Azerbaycan, güvenliğini sağlama konusunda, tehditleri bertaraf etme konusunda geçtiğimiz 25 yılda önemli mesafe katetmiş, her bakımdan kendini geliştirmiştir. Bu bölge için, Azerbaycan'ın güvenliği için fevkalade önemli bir gelişmedir. Ermenistan'ın tarih boyunca kışkırtmalarla, birtakım yanlış işler yaptığını dünya alem biliyor." dedi.

"Artık bu ucuz medya oyunlarından vazgeçmek lazım"

Dünkü il başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın bazı basın organları tarafından çarpıtıldığını ifade eden Yıldırım,"Bu konuda da bir açıklık getirmek isterim. 'Anayasa ne derse desin fiili olarak cumhurbaşkanının siyasi sorumluluğu doğmuştur.' Orada söylenen şey şudur; her ne kadar Anayasa 'Cumhurbaşkanı sorumsuzdur' dese de yapılan anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesiyle birlikte doğal olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Çünkü vatandaş oy verdiği insandan hesap sorar. Siyasetin özü ve esası budur. Bu gerçekliği anayasayla düzeltme ihtiyacı vardır. Aksi halde burada sürekli bir tartışma alanı devam edecektir. Söylediğim budur.  Bazıları bunu 'anayasayı tanımıyor' filan diye çarpıtmaya çalışmışlar. Artık bu ucuz medya oyunlarından vazgeçmek lazım." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA