• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karapınarın kaderi değişecek
13 Eylül 2012 Perşembe 17:41

Karapınar'ın kaderi değişecek

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Bakanlar Kurulu'nun Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kararının, Karapınar'ın kaderini değiştireceğini söyledi.
Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, Bakanlar Kurulu'nun Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kararının, Karapınar'ın kaderini değiştireceğini söyledi.
     Mugayıtoğlu'nun, konuyla ilgili makamında düzenlediği basın toplantısına, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Sözen, Ticaret Borsası Başkanı Nazım Sezer, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hikmet Özlü ve Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yaşar Bozu da katıldı.
     3 yıl önce Alman firmasının Karapınar'a gelerek güneş enerjisi tarlaları kurmak için talepte bulunduğunu anımsatan Mugayıtoğlu, ''İlk defa bu tür bir istekle karşılaşınca Konya'da çeşitli kuruluşlarda görüşmeler yaptık. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'a durumu izah ettik. Kendisi araştırıp bizlere olumlu cevap verdi. Bu yatırımın fizibilite çalışmalarını yaptırdı. İlgili Bakanlıklar konuya büyük önem verdi'' dedi.
     Bu konuda Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkarak imzalanıp Resmi Gazete'de yayımlandığını ifade eden Mugayıtoğlu, şunları kaydetti:
     ''İki farklı yerde toplam 60 milyon metre güneş enerjisi endüstri bölgesi ilan edildi. Karapınar, yüz ölçümü olarak dünyanın en büyük güneş tarlaların olduğu bölge olarak açıklanıyor. Burada güneş bol eğimi yüzde 1'den düşük, verimsiz bir alan ve güneşin çok görüldüğü bir yer. Enerji üssü olma adına büyük adımlar atan ilçemiz de üretecek enerji, ülkemizin yüzde 8'lik bir bölümünü karşılayacaktır. Enerjinin sıkıntıda olduğu bu dönemde bu rakam çok önemlidir. Karapınar'da ilerleyen yıllarda bu yatırımların olumlu yönleri kendisi gösterecektir. Nüfusumuz artacak, ekonomisi daha iyiye gidecek, hayat standardı yüksek bir ilçe olacaktır. Kısacası, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kararı, Karapınar'ın kaderini değiştirecek.''
     Mugayıtoğlu, tarımda söz sahibi olan Karapınar'ın bu yatırımlarla sanayide de büyük atılım yaşayacağını sözlerine ekledi.  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA