• Konya4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karanlıkta gören adam

26 Ağustos 2014 Salı 16:55

               

               Yeni Başbakanımız Ahmet Davutoğlu için çok güzel sözler, önemli yazılar ve kanaatleri okuduk, okuyoruz. 2010 yılında Konya MÜSİAD’ı ziyaret eden Şehir Üniversitesi Vakıf Başkanı Mustafa Özel’in Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili söylediklerini o günlerde yazmıştım. Yıllardır Davutoğlu ile birlikte çalışan Özel, o gün Ahmet Davutoğlu’nu “Şaman”  yani karanlıkta gören adam olarak tarif etmişti.

                Çok önemli ve hiç unutmayacağım ifadeleri hatırlatmak isterim. 11 Eylül saldırılarından sonra, 2010 yıllarında Amerikan’ın başkanının bir siyah olacağını söyleyen bir Türk vardı. 2001 yılındaki bu saldırıdan sonra ABD’nin kendisine düşman olarak gördüğü ülkeleri işgal edeceğini de (Irak ve Afganistan) söylediği görüşleri küçük bir kitapta toplanan kişi Ahmet Davutoğlu’dan başkası değildi.

                O zaman yakın dönemde Amerika’nın girişeceği işleri de birebir öngörmüştü. ABD’nin güç gösterisini bir ülkede deneyip, işgal bekleyen yerleri de doğru tahmin etmişti, “Küresel Bunalım” kitabında Ahmet Davutoğlu.”

          Şimdi Yeni Türkiye’nin Yeni Başbakanı oldu. Omuzlarında oldukça ağır bir yük olacak belki. Ancak O, Dünya’nın nereden gelip nereye gittiğini, en iyi bilenlerden biri. Hem yakın coğrafyada oluşacak dengeler, hem Latin Amerika’dan Uzak Asya’ya, gelişen Afrika ve Kafkaslara her bölgeyi tabiri caizse avucun içi gibi biliyor. Her bölgenin çözümü ne? Nasıl diplomasi geliştirilir? Bunların her birine bir formülü “stratejik derinlik”te yazdığı gibi var zaten.

             Bu günlerde sorulanlara bakılırsa, Başbakan Davutoğlu’nun AK Parti’yi nasıl yöneteceği kaygısı taşıyanlar var. İnanın bana, Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra Ak Parti’yi yönetecek en doğru isim sayın Davutoğlu’dur. Çünkü insan yönetimi ve milletle ilişkisi başka akademisyenlere benzemeyecek ölçüde sosyal ve içtendir. Nerden mi biliyorum? 2011 seçimlerinde Konya’da o zamana kadar hiçbir bakanın yapmadığını yaparak, 31 ilçeyi nerdeyse köy köy gezmiştir. Hem her bir ilçeye özel bir mesajla gitmiş hem de her gittiği yerde binlerce insanla göz göze, gönül gönüle konuşmuştur.

               Konya’nın taşra ilçelerinden alınan oyda sayın Davutoğlu’nun ziyaretlerinden sonra  artış olduğu bir gerçektir. Konya’nın büyükşehirler arasında son 3 seçimde rekor kırmasında, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan Erdoğan’ın selamını candan bir şekilde bu yörelere iletmesinin önemli katkısı vardır.

               Ak Parti için en uygun Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’dur. Diğer taraftan Türkiye için felaket tellalları tarafından Başbakan Davutoğlu’nun ekonomi yönetimi risk olarak görülmektedir. Bunun gerçek olmasını temenni edenler, ülkenin batıp, yine faiz lobisine el avuç açmasını bekleyenlerdir. Beklentilerinin boşa çıkacağını peşinen söyleyelim. İnşallah bundan sonra Türkiye ne faiz lobisiyle, ne de para baronlarının istekleriyle terbiye dilecek bir ülke olmayacaktır. Başbakan Davutoğlu’nun bu konuda sağlam bir çalışma planı ve ekibi olduğunu söyleyebiliriz.

               Ahmet Davutoğlu’nun bakanlıktan sonra Konya’ya ilk geldiği 16 Mayıs 2009 günü tarihi bir dönemeçtir Konya için. Başbakan olarak isminin ifade edildiği 21 Ağustos günü ise sadece Konya için değil, Türkiye ve İslam dünyası için kutlu bir tarih olacaktır inşallah.

               Bu günü; Mısır, Irak, Suriye, Gazze, Arakan, Doğu Türkistan, Afganistan başta olmak üzere tüm mağdur ülkeler, gerçek bir dönüm noktası olarak görürken, temenni edelim de Konya böyle bir fırsatı ıskalayacak davranış ve duruş içinde olmasın. Vakit, Başbakan Davutoğlu’na destek ve dua vaktidir.  

             Bakarsınız Mustafa Özel, Başbakan Davutoğlu’nun hiç bilinmeyen başka yönlerini tam da Başbakan olduğu bu Cuma günü Konya’da anlatıverir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’ya şehit ateşi düştü
  • ‘Yarını İnşa Et’ projesi Konya’da yapıldı
  • Yanındaki tavuk alınınca çılgına dönen horoz adamı kovaladı
  • Öztürk şiirleriyle Akşehirlilerle buluştu
  • Hasan Kılca Buğday Pazarı esnafını ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA