• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karagül;Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu
02 Aralık 2009 Çarşamba 09:32

Karagül;Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu

Yazar İbrahim Karagül, 28 Şubat'tan bu yana verilen askeri ihalelerle ilgili mali soruşturma yapıldığı takdirde, belki de Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk dosyasının açılmış olacağını savunuyor
 Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül, "Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu" başlılı bugünkü köşe yazısında, 2004 yılının, Türkiye'de darbe tartışmalarının, ABD basınından darbe tezgahlarının yoğunlaştığı dönemin kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanları, Ergenekon operasyonu kapsamında ifada vermeye davet edildiğini hatırlatarak, "Bu davet bizi, ABD ve Türkiye'den bazı çevreler tarafından beslenen tetikçilerin, uluslararası medyada "Türkiye'de darbe olacak" yaygaraları kopardığı, İsrail aşırı sağı ve neocon merkezli tasfiye operasyonlarına hız verildiği, İsrail Savunma Bakanlığı'nın, Türkiye'nin AB üyeliğini hedef alan, işi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın devrilmesine ve yeni bir 28 Şubat senaryosuna kadar vardıran rapor hazırladığı döneme geri götürdü" satırlarına yer verdi.

O dönemle ilgili raporları ve senaryoları hatırlatarak yazısını sürdüren Karagül, "30 Haziran'da, "28 Şubat'çılar da yargılansın" başlığı altında, Avni Özgürel tarafından yazılan, bir generalin "bilgisayarında tespit edilen, bir ülkenin karar mercilerine yazılan, emekliliğini önlemeye çalışan, deprem felaketini bile bu uğurda kullanan, emekli olurca cumhurbaşkanı olacağını bildiren" mesajıyla bağlantılı olarak, bu kirli ortaklığın özellikle mali/yolsuzluk boyutuna dikkat çekmiştik" anımsatmasında bulundu,

"O zaman da önerdim şimdi de bir şey öneriyorum: 28 Şubat'tan bu yana verilen askeri ihalelerle ilgili mali soruşturma, yolsuzluk soruşturması açılsın. İnanın bütün karanlık ilişkiler ortaya serilecektir. Belki Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk dosyası açılmış olacaktır" iddiasında bulunan Karagül, "Darbeye destek karşılığında, diyet borcu olarak İsrail'e verilen milyarlarca dolarlık askeri ihalelerde neler döndüğünü, milletin vergilerinin bu ülkeye nasıl akıtıldığını, kimlerin ne kadar nemalandığını, ihalesiz ve Meclis demetinden muaf anlaşmalarla ilgili ne tür çıkar ortaklıklarının olduğunu, milletin vergileriyle Türkiye karşıtı çevrelerin nasıl beslendiğini öğrenmiş olacağız. Aynı zamanda Türkiye'nin siyasi geçmişindeki karanlık noktaları da aydınlatmış olacağız" ifadelerine yer verdi.  

Karagül yazısında şu sorulara yer verdi: "Mesela, İsrail'e verilen tank nodernizasyonu ihalesine (Bugün 30 Kasım) ne oldu? 687 milyon doların İsrail'e akıtılmasını kim istedi? 3 milyon dolara yenisi alınırken bu ülkeye tank başına 5 milyon dolar tamir parası ödenmesine kim öncülük etti? Bu kişilerin kişisel çıkarları neydi? Ne tür kavgalar yaşandı? 160 tanka ne oldu? Mesela, Türkiye, İsrail, ABD'deki bazı çevreler arasında nasıl bir para trafiği vardı? Bu trafikle darbe senaryoları arasında ne tür ilişki vardı?"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA