• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karadenizin Turizm Kalesi
28 Kasım 2011 Pazartesi 16:30

Karadeniz'in ''Turizm Kalesi'

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, ''Giresun Kalesi'nin yeni yüzünü, Karadeniz'in tarihini, kültürünü ve doğasını tüm şirinliği ile turizmin hizmetine sunacağız'' dedi.
Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, ''Giresun Kalesi'nin yeni yüzünü, Karadeniz'in tarihini, kültürünü ve doğasını tüm şirinliği ile turizmin hizmetine sunacağız'' dedi.
     Yılmaz, Giresun Kalesi'nin kenti ikiye bölen yarımadanın ucundaki tepe üzerinde, I. Pharnakes tarafından M.Ö. 2. Yüzyıl'da yaptırıldığının tahmin edildiğini, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluştuğunu söyledi.
    
Güney batıdan başlayıp, kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanan kale duvarlarının bir bölümünün geçen süre zarfında yıkıldığını ifade eden Yılmaz, ''İç kalede bir saray kalıntısı bulunmaktadır. Büyük blok taşlarla örülmüş olan kalenin kuzeyinde, sığınak olarak kullanıldığı düşünülen mağaralar yer almaktadır. Burası ülkemizin önemli tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini taşıyan önemli mekanlardan biridir. Yaklaşık 43 dönüm üzerine kurulan Giresun Kalesi'nin halen üçte birlik kısmı gezilebilmektedir. Başlatılan yeni düzenleme çalışmalarıyla kalenin tamamının yerli ve yabancı turistler tarafından gezilebilmesi amaçlanmaktadır'' diye konuştu.
     Giresun Kalesi'nin her yönüyle turizme kazandırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2006 yılında 8 milyon lira bedelle bir proje başlattığını hatırlatan Yılmaz, şunları kaydetti:
     ''Proje kapsamında geçen yıl, yol genişletmesi ve yürüyüş yolu çalışmaları yapıldı. Bu yıl ise yolun kenarlarındaki duvar çalışmaları yapılmaktadır. Yürüyüş yolunu genişleterek kalenin kullanılamayan alanlarını ziyaretlere açık hale getirmeye çalışıyoruz. Bakanlığımızın 2011 yılındaki ihalesinde, kentin batısına bakan surların restorasyon çalışmaları için düğmeye basıldı. Surlarımız restore edilerek tarihi dokusu bozulmadan güzel bir görünüme sahip olacak. Sadece mesire alanları değil, diğer kullanılmayan alanlarında temizliğine başlandı. Temizlik çalışmaları Giresun Orman Bölge Müdürlüğü ve Giresun Belediyesi koordinesinde devam etmektedir. Çalışmalar tamamlandığında eski ve yeni Giresun Kalesi arasında büyük fark olacak ve burada ortaya çıkarılacak güzellikler tüm zenginliği ile hizmete sunulacak.''
    
-''Altın değerindeki bir tarihi değeri korumak büyük sorumluktur''
   
     Antik kaynaklarda adından 'Bronz Duvarlı Kale' olarak bahsedilen Giresun Kalesi'nin korunması ve turizme kazandırılması için önemli çalışmalar yapıldığını ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:
     ''Gelecekle geçmiş arasında köprü vazifesi gören bu yapıların korunması sadece bizim değil tüm insanlık için önemli bir sorumluluktur. Projelerimiz bittikten sonra Giresun Kalesi güzel bir görünüme sahip olacak ve bundan tüm insanlık istifade edebilecektir. Turizme kazandırmayı hedef edindiğimiz bu alana saygı duyulması gerek. Herkes çevre güzelliğini korumak adına üzerine düşen görevi yapmalıdır. Yakın zamanda Giresun Kalesi'nin, yeni yüzünü Karadeniz'in tarihini, kültürünü ve doğasını tüm şirinliği ile turizmin hizmetine sunacağız.''
    
Yılmaz, yaklaşık 4 bin yıllık geleneğin yaşatıldığı Uluslararası Karadeniz Giresun Aksu Festivali programında yer alan ve Doğu Karadeniz'e tur düzenleyen turizm acentelerinin gözdesi olan Giresun Kalesi'ni her yıl 10 binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA