• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karadeniz değil, Konya
02 Haziran 2012 Cumartesi 14:52

Karadeniz değil, Konya

Konyanın Hüyük ilçesine bağlı Göçeri beldesinde, 8 yıl önce vefat eden bir vatandaşın evinden ahırına geçebilmek için yol üzerine inşa ettiği üst geçit hala kullanılmaya devam ediliyor.
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Göçeri beldesinde, 8 yıl önce vefat eden bir vatandaşın evinden ahırına geçebilmek için yol üzerine inşa ettiği üst geçit hala kullanılmaya devam ediliyor.

Belde merkezinde 10 yıl önce yapıldığı belirtilen ilginç üst geçit karşıdaki ahırda bulunan hayvanlara kısa yoldan ulaşım imkanı sağlıyor. Belde sakinlerinden Ali Bülbül, yaptığı açıklamada, üst geçidi inşa eden hayvancılıkla uğraşan Fehim Yanar'ın 8 yıl önce vefat ettiğini belirterek, yapımında ilginç bir hikayenin anlatıldığını söyledi. Üst geçidi yapan Yanar'ın hayatta olduğu dönemde 10 yıl önce köprünün inşa edildiğini anlatan Bülbül, "Bu üst geçidi, ahırda bulunan hayvanlarını kontrolde tutabilmek için inşa etti. Amacı; evinin kapısını açmadan yolun karşısındaki ahırını gece gündüz kontrol edebilmekti" dedi. Bülbül, üst geçidin yapılmasına neden olduğu söylenen ve kendisine de aktarılanlar ile ilgili ise şunları söyledi:

"Bu üst geçidi yapmadan önce çok sevdiği bir arkadaşı, rahmetli ahırda hayvanlarına bakarken şaka niyetine kapıyı üzerine kilitlemiş. O da içeriden çıkamamış. Burada 1-2 saat kalıp ahırdan çıkamayınca, 'ben burada hapis kaldım' deyip böyle bir proje geliştirmiş. Halen de aile evlerinin kapısını açmadan bu geçit sayesinde hayvanlarına bakabilmektedir."

Göçeri Belde Belediye Başkanı Mehmet Bülbül de, gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Karadeniz'e gitmeye gerek yok herhalde' diyerek beldesinde de fıkralara konu olabilecek bu tür manzaraların olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Bülbül, yol üzerine ahırdaki hayvanlarına ulaşabilmek için üst geçit yapan arkadaşının artık aralarında olmadığını belirterek, ancak onun yaptığı bu geçitle beldede anılır hale geldiğini ifade etti. Bülbül, yolun dar olması nedeniyle zaten ağır tonajlı ve büyük araçların buradan geçemediğini, bu yüzden yol için herhangi bir sorun teşkil etmediğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA