• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karadayıdan Erdoğana: İmam kökenli adam
18 Şubat 2009 Çarşamba 18:17

Karadayı'dan Erdoğan'a: İmam kökenli adam

İsmail Hakkı Karadayı'ya ait olduğu iddia edilen yeni ses kaydında, Dostlar Meclisi adlı bir yapılanmadan bahsediliyor. Kayıtta Erdoğan için 'İmam kökenli adam' deniliyor.

Ortam dinlemeden elde edilen ses kayıtları video paylaşım sitelerinde yayınlanmaya devam ediyor. Haber 7’ye gelen bir mailde video paylaşım siteleri yayınlananyeni bir ses kaydının linkleri yer alıyordu. Maili gönderen isimle videoyu siteye atan isim aynı.

Yeni videoda Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın ses kaydı olduğu iddia edilen konuşmalar yer alıyor. Ses kaydı daha öncekiler gibi yazı ve fotoğraflarla desteklenerek bozuk bir imla ile yazılmış.

‘Karadayı Encümen-i Daniş toplantılarını kayda almış’ konu başlıklı mailin içerdiği linklerdeki videolar da aynı başlıkla kayıtlı.

Konuşmalarda ön plana çakın unsular ise şöyle:

Karadayı’ya ait olduğu iddia edilen ses, Encümen-i Daniş toplantılarını kayda aldığını söylüyor.
367 Kararının Encümen-i Daniş Toplantısında konuşulduğu söyleniyor.
Encümen-i Daniş gibi bir oluşum daha olduğu ve adının ‘Dostlar Meclisi’ olduğu  söyleniyor.
Dostlar Meclisi’ndeki isimler sıralanıyor.
Necmettin Karaduman’ın ‘Türkçe ezan ve Demokrat Parti dönemi konuşulurken’ ‘Bizler de çok hatalar yaptık’ dediği yer alıyor.

Başbakan Erdoğan için ‘İmam kökenli adam oraya geçiyor, böyle şey olur mu? deniliyor.

İşte konuşmanın tamamı:

“Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a mektup yazarız ama bütün imzamızla beraber atar, 23 kişi ama her zaman herkes gelmiyor, bazen işi oluyor gelmiyor, kim varsa o toplantıda imzayı atar, ondan sonra yazılar yazılır gönderilir. Bakana 1 sefer gönderdik, 2 sefer, Cumhurbaşkanı’na ve Cumhurbaşkanı da çok mutlu oldu. Hatta ben bir telefon ettim, dedim ki, ‘böyle gönderdik’, ‘aaa’ dedi ‘hala masamın üzerinde duruyor’, teşekkür etti ben de geldim arkadaşlara teşekkürü ilettim. Her yaz Haziran mayıs sonunda en son toplantı olur, o konuşmaları ben dinlerdim, banda alırdım, Dostlar Meclisitatile girdi, 2 tane dostlar meclisi var, üst düzey şeyler var, çok değerli insanlar var.”

DOSTLAR MECLİSİ ENCÜMEN-İ DANİŞ GİBİ
“Dostlar Meclisi aşağı yukarı Encümen-i Daniş gibi onun havasından tamamen farklı, fakat Encümün-i Daniş’te olan birkaç kişi de onların içerisinde. Mesela Sefa Reisoğlu, Mustafa Aysan eski Profesör, Milliyet’te yazısı çıkıyor. Ondan sonra Kurtul var, Kurtaran birkaç kişi var. Oğuz Gökmen, Oktay İşcan var, üç beş tane, Kemal var profesör eski doktorlardan. İki üç tane Prof. Var. Cumhuriyet’te yazı yazan Kemal Önen, Cumhuriyet’te yazı yazar, yani üst kademe hepsi üst kademe başkanlık yapmış, bilmem ne yapmış. Aşağı yukarı onlar da 20-25 kişi. O toplantıya gider onun da üyesiyim. Fakat ilk açılışta bunun bir özelliği var bunlar yemek yediriyor. İlk açılışta zengin bir adam var. Yani o şeyde eski Hürriyet gazetesini satan adam bunlar üst düzey iş adamı. Açılışı ben yapayım demiş, beytide yemek yiyelim orada yapalım, yukarıya aldılar, orada beydide benim davetli resmimi asmışlar. Özel salon var oraya asmışlar, getirdi gösterdi Paşam bunları asacağız diye, şimdi orada bir de kapanışında Kemal Önen Çamlıca’da yaptı. Normal toplantılar Baltalimanı’nda, Üniversitede, orada hem yemek yeriz hem de özel bir oda tahsis edilir. Hem konuşuruz hem de yemek yeriz.”

“Çankırı Vakfında mütevelli heyetindeydim, Mustafa kemal Üniversitesi’nde akademik Konsey’de üyeyim, Encümen-i Daniş’te üyeyim, ondan sonra Dostlar Meclisi’ne üyeyim, orada birkaç eski şahıs var, yani orada 3 kişi var. Encümen-i Daniş çok disiplinlidir. Saat 1’de bir buçukta başlayacak dendi mi gong vurur gibi bir buçukta başlar.”

Sabah gazetesinde yer alan ‘Encümen’i Daniş’te 367’yi konuşmadık haberi’ Karadayı’nın fotoğrafı ve Sabah gazetesinin logosu birlikte gösterilerek konuşma aktarılıyor:

367 KONUSU KONUŞULDU
“İste Encümen-i Daniş elit bir tabaka,  yani 28 kişi var, üst düzeyde adamlar hep şimdi orada hep şeyi bahsettiler, orada hocalar var ya Sefa Reisoğlu falan, 367 olur mu olmasın mı, yani nedir onu tartıştılar. Birinci oturum öyle geçti, oturumun sonunda 10 dakika vardı ben dedim söz alayım. Derim ki şimdi sizler bugün dedim, birinci oturumda hep şeyi bahsettik, bunlar oldu mu, olmadı mı? Bunları televizyonlardan izledik dedim. Bir kısım şeyden bahsetti, söyle bir kısım 367 olur diğeri de olmaz, onu dinlediğim zaman ona inanıyorum onu dinlediğim zaman ona inanıyorum. Esas bizim dedim düşünmemiz konuşmamız icab eden Demokrat Parti iktidarı kazandı, 14 Mayıs’ta Haziran 28’de Türkçe ezanı Arapçaya çevirdi, Demokrat Parti zamanında ondan sonra efendim bunları anlattım. Oradan başladım taa ileri doğru ondan sonra Necmettin Karaduman dedi maalesef bizlerin de suçları oldu dedi. Bizler de bu konuda çok hatalarımız oldu dedi, ben de kendisine teşekkür ederim hataları kabul etmek büyük bir şeydir, büyüklüktür. Sizlere teşekkür ediyorum dedim. Takdir Ediyorum. Haddim değil ama dedim, ondan sonra bu iktidarın yaptığı ettiğini anlattım.”

İMAM KÖKENLİ ADAM
“Ondan sonra şeyden İstanbul Belediyesi’nden gelmiş imam kökenli adamın, oraya geçiyor imam, böyle şey olur mu?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA