• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaciğerin düşmanı
07 Haziran 2014 Cumartesi 07:48

Karaciğerin düşmanı

Ülkemizde her yaşta görülebilen hastalık tipi olan hepatit virüsleri hakkında uzmanlar uyarıyor. Hepatit A, B, C, D, E diye adlandırılan türleriyle insanlara bulaştığında karaciğerde iltihaba yol açan önemli bir hastalığa dönüşüyor. Hepatitin ciddi bir sağlık problemi olduğunu belirten Dr. Aytaç Keskineğe; 'Karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonların kontrolünde erken tanı çok önemlidir' dedi.

Karaciğer, vücutta kendi kendini yenileyebilen tek organ. Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri olarak biliniyor. Peki, her şey yolundayken çalışma sisteminden haberdar bile olmadığımız karaciğerimiz neden hastalanır? Hepatit B, C ve D virüsleri belirti vermeden kronikleşerek siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Akut ve kronik hepatit virüsü enfeksiyonlarında, hem hepatit tablosunun tanı ve tedavisi hem de uzun süre sonra ortaya çıkabilen karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonların kontrolünde erken tanı çok önemli bir yer taşıyor.

Olumsuz Yaşam Koşulları Hepatitlere Davetiye Çıkarıyor!

Hepatit virüsleri arasında yiyecek ve içecekler yoluyla bulaşan Hepatit A ve Hepatit E virüsleri yanında kan ve cinsel yolla bulaşan Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit D virüsleri olduğunu dile getiren Dr. Aytaç Keskineğe; 'Hepatit B ve Hepatit C virüsleri kronikleşebilen enfeksiyonlara yol açabiliyorken Hepatit A ve Hepatit E virüsleri yalnızca akut enfeksiyonlara sebep olurlar'dedi.

Hepatit A ve Hepatit E virüsleri her ne kadar sadece akut enfeksiyonlara sebep olabiliyorlarsa da erişkin yaşlarda ağır klinik seyir izleyebiliyor, hatta nadiren de olsa siroz ile sonuçlanan aniden ve süratle kötüleşen hepatit tablosuna yol açabileceğini belirten Dr. Keskineğe; 'Hepatit D virüsü; yalnızca Hepatit B virüsü ile beraber enfeksiyon yapabiliyor. Bunun için ya Hepatit B virüsü ile aynı anda enfeksiyona sebep olur ya da daha önceden Hepatit B ile enfekte olmuş ve kronik taşıyıcı durumuna dönüşmüş hastalarda sonradan kazanılmış enfeksiyonlara sebep olabiliyor.'dedi.

Hepatit Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

 

Hepatit virüsü enfeksiyonlarında, çoğu akut ve kronik hepatit tablosunda hastanın hiçbir şikâyeti olmazken, yağlı yiyeceklere tahammülsüzlük gibi belirtilerin ortaya çıktığını belirten Dr. Keskineğe; 'Göz küresinin kornea dışında kalan dış yüzeyini saran beyaz renkteki sert tabakada, idrarda ve ciltte sararma ile beraber karın ağrısı, halsizlik ve karaciğer fonksiyon testlerinde bozulmasının eşlik ettiği ikter ya da halk dilinde sarılık olarak bilinen tablo ile de karşımıza çıkabilir' dedi. Hepatit A enfeksiyonunda, karaciğeri yormayacak özellikte diyet ve destek tedaviler uygulanırken, hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarında hastalığın kronikleşme özelliği ve şiddetine göre; virüsün çoğalmasını engelleyen anti-viral ilaçlar yanında interferon-alfa gibi bağışıklık sistemi yanıtını düzenleyen ilaçlar kullanılabiliyor. Günümüzde Hepatit A ve Hepatit B virüslerinin aşıları mevcutken Hepatit C ve Hepatit E viruslarının henüz faz çalışmalarını tamamlamış aşıları bulunmuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA