• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaca:Oran tavanı % 90a çıkarıldı
18 Mart 2012 Pazar 19:12

Karaca:'Oran tavanı % 90'a çıkarıldı'

TOBB Türkiye Sağlık Kurumları Meclisi Başkanı ve Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca hükümete teşekkür etti.
TOBB Türkiye Sağlık Kurumları Meclisi Başkanı ve Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca hükümete teşekkür etti.
Dr. Seyit Karaca, özel sağlık alanında uygulanan hizmet fiyat modellemesine ilişkin uzun süredir devam eden çağrılarına nihayet hükümetin ses verdiğini belirtti.  Karaca "Hizmet fiyat oluşumu, SGK tarafından bizlere ödenen bedel ile sınıflama puanı aralığına göre hastalardan alacağımız fark ücretlerinden oluşmaktaydı. İlk oluşturulduğu zaman SGK tarafından ödenen ücretin % 30’u olarak belirlenen bu fark, daha sonra özel kesimin taleplerine tam uymasa da % 30-70 aralığında basamaklandırılmıştı. Ancak bu oranlar da özel hastanecilik hizmetlerinin bedelini karşılamaktan uzaktı. Bu husustaki çalışmalarımıza devam ederken, daha önce kısa vadede yapılabilecek işlemler olarak seslendirdiğimiz, hastadan alınabilecek fark ücret tavanının Bakanlar Kurulu yetkisi olan 'bir katına kadar' artırılması yönündeki önerimiz kısmen kabul görmüş, oran tavanı % 70’ten % 90’a çıkarılmıştır" dedi.
Ara kademe basamaklandırmaların bu günlerde SGK tarafından yayınlanacak tebliğle düzenleneceğini ifade eden Karaca açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bu konuda sesimize kulak veren başta SGK Başkanımız olmak üzere tüm bürokratlarına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik Bey’e, hükümetin diğer üyelerine ve Sayın Başbakanımıza TOBB Türkiye Sağlık Kurumları Meclisi adına ve ilimizde faaliyet gösteren özel hizmet sunucuları adına teşekkürü borç biliyorum. Yine daha önceki taleplerimiz çerçevesinde, orta ve uzun vadede yapılabilecekler açısından SUT hizmet fiyat cetvelinin gözden geçirilmesi ve maliyet esaslı bir çalışma ile fark konusunun yeniden düzenlenmesi konularında SGK ile işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”
Bu oran artışının hastalara yansıyan hizmette ciddi artışlara yol açmayacağını ifade eden Dr. Karaca, Konya'daki hizmet sunucularının zaten piyasa şartlarında rekabete dayalı olarak hastalar için en uygun imkanlarda hizmet ettiklerini ve buna devam edeceklerini belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA