• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karacadan 2023 uyarısı
08 Ocak 2013 Salı 13:21

Karaca'dan ''2023'' uyarısı

Yaklaşan Oda Başkanlık seçimi öncesi KTO Meclis Başkanı Karaca'dan önemli uyarı: ''Konya başka sektörlere yönelmezse 2023 hedefi zor''

Konya Ticaret Odası (KTO) Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca, yaklaşan Konya Ticaret Odası Başkanlık seçimleriyle ile ilgili açıklamada bulundu.

Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı, Konya Platformu Derneği ve Torku Selçuk Basketbol Takımı yöneticileri ile ilgili kurumların üyelerinin bir araya geldiği toplantıda konuşan Başkan Karaca, “Birlik ve hizmet ekibi olmak hedefimizdir. Gelecek neslimiz için göreve talibiz.


” sözleriyle Konya için hep birlikte hareket etmeye hazır olduklarını dile getirdi. Başkan Karaca, seçimlerin şimdiden hayırlı olmasını temenni etti.

“KONYA TİCARET ODASI EN ÖNEMLİ ODALARDAN BİR TANESİ”
14 yıllık oda çalışmaları esnasında bulunduğu görevler itibari ile Konya için önemli faaliyetlerde bulunulduğunu ifade eden KTO Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca, bu görevleri yerine getiren ekibin bir üyesi olmaktan duyduğu gururu dile getirerek,  oda yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Karaca, 20 bin civarında üyesi olan Konya Ticaret Odası’nın ülkemizin ilk ve en önemli odalarından bir tanesi olduğunu vurgulayarak, Konya’nın Türkiye açısından taşıdığı önem nedeniyle Ticaret Odası’nın da bu öneme yakışır nitelikte olması gerektiğini, yöneticilerin bu amaç için gayret etmesi gerektiğini belirtti. Başkan Karaca, odalarda komite yapılanmasının son derece önemli olduğunu, komitelerinde sektörünü en iyi şekilde temsil edecek ve sektörünü daha iyi noktalara taşıyacak kişilerin görev alarak oluşacak meclis yapılanması ve yönetimlerde bu amaca hizmet edecek şekilde hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca oda seçimleri sonrasında çatı örgütü olan TOBB ve iştiraklerinde Konya’nın bir dönem olduğu gibi en iyi şekilde temsil edilmesi gerektiğini ve bunun için gerekenlerin yapılacağını kaydetti.

“YATIRIM DEĞERLENDİRMESİ YAPILMALI”

Başkan Karaca, ‘‘Konya, şu anda Tarım, Tarıma Dayalı Sanayi, Gıda Sanayi, Fabrika Yapan Fabrikalar, Otomotiv, Tekstil, Ayakkabı, hizmet sektörü ve bu sektörleri içinde barındıran büyük işletmelerin bulunduğu 3 organize sanayi bölgesine sahip ve 4’ncü organize sanayi bölgesi çalışmaları da yapılıyor, küçük özel organize sanayi bölgeleri ile beraber KOBİ’lerin yoğunlaştığı Büsan, Konsan, Tırsan-Anadolu-Zafer, Ketenci, Kostim, Kottim, Karatay, Meram, Demirciler, Marangozlar, Ağaç İşleri, Mobilyacılar, Eski Sanayi, Vatan Sanayi, Yeni Marangozlar, Fatih Demirciler, Hurdacılar, Makparsan, Aslım, Selçuk, Uzman, Aykent, Modesa, Ensan, Topkapı gibi küçük sanayi siteleri ile Konya KOBİ’lerinin yoğun olduğu bir il.  Sektörler bazında Konya’da Hizmet Sektöründe Otelcilik, Sağlık Hizmetleri, Kongre Turizmi, İnanç Turizmi, Eğitim Sektöründe, Tarım Sektöründe yatırım anlamında değerlendirmeler yapılması gerekiyor’’ dedi.

2023 HEDEFİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Konya’nın lokomotif özelliği olan yeni sektörlere ihtiyacı olduğunu belirten Karaca, mevcut sektörlerdeki üretim ve ihracat politikası ile 2023 hedefinin (15 milyar dolar ihracat ) yakalanmasının zor olduğunu dile getirdi. Karaca, bilek ve omuz gücünden bilgi katma değeri yüksek sektörlere geçiş gerektiğini, geçiş esnasında inovatif yaklaşımlar gerektiğini, bunun için 4 Üniversitesi ve Bilim Merkezi ile işbirliği içinde çalışmanın faydalı olacağını dile getirdi.  Konya'ya çekici sektörler kazandırılması gerektiğini belirten Başkan Karaca, yıllardır bazı sektörlerin öne çıktığı ve bazı sektörler açısından ilimizin doyuma ulaşmaya doğru gittiğini, en azından mevcut sanayi altyapıyla başka sektörlere yönelemez isek koyulan 2023 ihracat hedeflerini yakalamamızın zor göründüğünü kaydetti.

“HEDEFLERE STRATEJİLERLE ULAŞILIR”

Gıda makinaları sanayi ve otomotiv yan sanayi de dahil olmak üzere mevcut alt yapının katma değeri yüksek bazı sektörlere yönlendirilebileceğine dikkat çeken Karaca, ‘‘Özellikle geleceğin sektörleri olan enerji ve yenilenebilir enerjilerle çalışan teknolojilere yapılacak yatırımlar ile CNC tezgah üretimi gibi sanayicinin üretimde kullanımından vazgeçemeyeceği kalemlerde üretim yapmak gibi bazı konuların sanayimizin gündemine alınması gerekiyor. Konulan hedeflere, belirlenecek stratejilerle ulaşılabilir. Strateji belirlemeden konulan hedeflerde gelinen aşama kontrol edilemeyeceğinden alınan mesafenin de değerlendirilmesinin pek mümkün değildir. Bu stratejilere odaların öncü olması için gerekenler yapılacaktır’’ diye konuştu.

ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ VURGUSU

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Konya’ya verdiği önemi hatırlatan Başkan Karaca,
‘‘Başbakanımızın Konya’ya verdiği önem son derece kıymetlidir. Bunun yanında Sayın Dışişleri Bakanımız ve işinin erbabı vekillerimiz varken, ilave olarak Enerji İhtisas Bölgesi ilanının da iyi değerlendirilmesi gerektir. TÜYAP Fuar alanı bölgesinde yer alan araziyi de daha verimli değerlendirmek üzere Konya Ticaret Odası Kongre ve Ticaret Merkezi ve Sosyal Tesisler Projesi’nde TOBB başta olmak üzere yerel aktörlerin de ortaklığı ile geleceğin Konya'sına hizmet edecek, kongre turizmi, fuar turizmi ve ticaret hayatının gerekleri olan konaklama, beslenme, eğlenme ve dinlenme açısından her türlü mekânı içeren bir yaşam alanı şeklinde planlanacaktır. Fuar alanının da içinde olacağı mekân yılın sadece belli günlerinde kullanılan, genelde atıl kalan bir alan olmaktan kurtarılacaktır’’ dedi.

 

MESLEK KOMİTELERİ ODALARIN EN ÖNEMLİ ORGANI

Meslek komitelerinin odaların en önemli organları olduğunu ifade eden Karaca şöyle devam etti: ‘‘Ticaret Odası’nda her komite için, komite çalışmalarını koordine edecek ve sektörel ekonomik verilerle rehberlik ederek, komite üyeleri ile beraber çalışacak uzmanların tahsis edilmesi gerekiyor. Meclisin teşekkül etmesini de sağlayan meslek komitelerinin çok iyi dizayn edilmesi ve seçimler sonrası da iyi çalışması veya çalıştırılması gerekir. Odaya ve yönetimlere düşen görev, komitelerin çalışmasına uygun ortamı hazırlamaktır. Sadece fiziki mekanı veya ikramı hazırlamakla da kalmayıp, odada istihdam edilecek uzmanlarla komiteler arasında kurulacak köprü vasıtasıyla, her biri belirlenecek sayıda meslek komitesine hitap edecek, mevzuatı ve sektörün durumunu komiteye hazır edecek, onlardan gelecek taleplerle toplantıları yönlendirecek bir yapı sağlanmalıdır. Bu alanda da dil problemini çözmüş, ilgili alanlarda eğitimini tamamlamış elemanlar istihdam edilmelidir.’’

“KİŞİSEL HIRSLAR BİR KENARA BIRAKILACAK”

Karaca, Konya Ticaret Odası’nın günlük iş hacmi ve sirkülâsyonu itibariyle oldukça yoğun tempoda çalışan bir oda olduğunu, bu yoğun tempoda zaman zaman yönetim kademeleri ve oda üyeleri arasında iletişimi artırmayı gerektiren anlaşmazlıklara konu olabildiğini ifade ederek, ‘‘Çözüm için doğrudan seçilmişlerin koordinasyonunda yürütülecek bir çalışmaya ihtiyaç var. Yönetim kurulu üyeleri ile meclis üyelerinin işleyişe dair kazanımlarını ve birikimlerini de artırma adına daha önce yapılan nöbetçi yönetim kurulu ve meclis üyesi çalışması uygulamasının tekrar hayata geçirilecektir. Odamız ve Konya için önemli bir prestij unsuru olan üniversitemiz için, odaya ve üniversiteye zarar verecek kişisel hırsları bir kenara bırakarak, yapılması gereken her türlü destek verilecek, mevcut bölümlerine öğrenci alımı konularında gereken çalışmalar oda işbirliği ile planlanacaktır’’ dedi.

“KONYA HAK ETTİĞİ EKONOMİK VE SOSYAL DÜZEYE ULAŞACAK”

KTO Meclis Başkanı Dr. Karaca, Kent Ekonomi Konseyi’nin kurulması gerektiğini söyleyerek, ‘‘Sayın Valimiz başkanlığında, odalar, belediyeler, ilgili iş adamı dernekleri, ilgili kamu kuruluşları temsilcilerinden oluşan bu yapı istişare mekanizması niteliğinde de olsa iş adamlarımızın karşılaştığı sorunların görüşüldüğü ve sorunların hızlı çözümüne katkı sunan bir platform olacak, şehirde yer alan tüm paydaşların katılımı ile Konya Gelişim Lobisi, şehrin geleceğine dair bilimsel çalışmalarla tespit edilecek vizyon doğrultusunda, siyaset ve bürokrat katılımı ve Konya dostlarının da merkeze alınacağı bir yapı kurulacak ve bu yapı sayesinde Konya adına düzenli bir lobicilik faaliyeti yürütülecek. Ulusal ve uluslararası alanda Konya’yı hak ettiği ekonomik ve sosyal düzeye ulaştırmak için gerekli çalışmaları yapmak üzere oluşturulacak bu yapıda Konya açısından tüm paydaşların bulunması sağlanılacak ve Konya Ticaret Odası olarak yapılacak olan çalışmalar için oluşturulacak fona katkı sağlanacak’’ ifadelerini kullandı.

KURUMSALLAŞMA YOLUNDA DANIŞMANLIK

Günümüzde işletmeler açısından kurumsallaşmanın çok büyük önem arz ettiğini ifade eden Başkan Karaca, bunu sağlayamayan işletmelerin uzun vadede kısa ömürlü hale geldiğini ifade etti.

Karaca, şunları kaydetti:

‘‘Kuşak çatışmaları, kardeş kavgaları gibi küçük nedenlerle başlayan çatışmalar zamanla işletmenin dağılmasına neden oluyor. Bunu önlemek için aynı pazara hitap eden ve fiyat rekabetini esas alan öldürücü rekabet şartlarında işletmelerin kaybolup gitmemesi için Konya Ticaret Odası olarak kurumsallaşma yolunda danışmanlık yapılması gerekiyor. Tahkim müessesesine işlerlik kazandırılması sayesinde mahkemelerdeki iş yükleri nedeniyle geciken ticarî anlaşmazlıklar daha hızlı sonuçlandırılabilir. Daha önce kurulan ancak çok fazla etkin kılınamayan bu müessese akil insanlardan oluşturulacak yapı ile tatsızlıkların bile daha uygun ortamlarda halledildiği bir yapı olarak devreye alınacak. Son Anayasa referandumu ile tahkim yapıları da özendirildiği ve güçlendirildiği hatırlanacak olursa, bu konunun önemi daha net ortaya çıkacak.’’

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA