• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARA-TAY ilk yarışına katıldı!
02 Eylül 2013 Pazartesi 13:50

KARA-TAY ilk yarışına katıldı!

Konya Ticaret Odası (KTO) - Karatay Üniversitesi öğrencilerinin TÜBİTAK Formula G yarışları için yaptıkları "Kara-tay", yarışlarda 16. oldu.
Konya Ticaret Odası (KTO) - Karatay Üniversitesi öğrencilerinin TÜBİTAK Formula G yarışları için yaptıkları "Kara-tay", yarışlarda 16. oldu. Öğrenciler, 'Kara-tay'ı Mevlana Meydanı'nda halka tanıttı.
KTO - Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan 6 kişilik Şems Takımı, 6 aylık çalışmalarının sonucunda güneş enerjisiyle çalışan, Kara-tay ismini verdikleri bir araç üretmişlerdi. Ürettikleri araçla, 24-25 Ağustos tarihlerinde İzmit Körfez Pistinde gerçekleşen, 40 üniversiteden 48 aracın katıldığı, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılan öğrenciler, yarışlarda 16. oldu. Yarışların ardından Kara-tay ile birlikte Konya’ya dönen öğrenciler, Alaaddin Bulvarı’nı dolaşarak Mevlana Meydanı’na geldi. Burada öğrenciler aracı, halka tanıttı. Kara-tay ile tanışan vatandaşlar aracı inceleyerek, gidişini seyretti.
Konya’yı bu sene, TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışlarda KTO-Karatay Üniversitesi olarak temsil ettiklerini belirten proje başkanı Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencisi Hakan Özücan, “Yarışlar gayet yoğundu. Yoğum bir çalışmayla Mühendislik Fakültesi öğrencileri tarafından üniversitemizin verdiği imkanlar doğrultusunda gerçekleştirilen bir projeydi. Finalde yarıştık, başarılı da olduk. Adımızı duyurmak, bizim için bir başarıydı. Çalışmalarımız, oradaki eksiklerimizi gördüklerimizle birlikte aynı hızla devam edecek. Önümüzdeki yarışlara da katılmayı düşünüyoruz” dedi.
 
“KONYA’NIN GURURU OLARAK CADDELERDE TURLAMAYA HAZIRIZ”
Yarışlardan sonra Konya’da bir şehir turu planladıklarını ifade eden Özücan, “Trafikten izinlerimizi aldık. Konya’da, hiçbir enerjiye bağımlı kalmadan, güneş enerjisini kullanarak ve kendi elektriğini üreten aracımızla, şehir turu yapacağız. Takım arkadaşlarımızın tamamı Mühendislik Fakültesi öğrencileridir, aracın tamamı da öğrenciler tarafından yapıldı. Konya’nın gururu olarak caddelerde şu an şehir turu için hazırız” şeklinde konuştu. Aracın şu an ortalama 80 kilometre hıza kadar çıkabildiğini vurgulayan Özücan, “Araç, ivmelendiği zaman sürat 110 kilometreye kadar çıkabiliyor. Tabi bu durum rüzgarlı ortamlar olmadığı, hava şartlarının iyi olduğu zamanlarda mümkündür. Rüzgarlı ortamlarda çok süratlenemiyoruz. Aracın üzerinde 1 kilovatlık güneş paneli var. Güneşten elde ettiği enerjiyi, akülerini depolayarak motor sayesinde mekanik enerjiye çeviriyor. Bu sayede hareket enerjisini sağlamış oluyoruz. Aracın maliyeti 80 bin liradır. Araç ortalama 80 kilometre hızla ortalama 2-3 saat kullanılabiliyor. Aynı zamanda güneşli ortamda kendisini şarj edebiliyor. Gece kullanımlarında ise akülerini kullanıyor. Güneşli ortamda illa güneşi görmesi gerekmiyor, gün aydınlığında da kendisini şarj edebiliyor” diye konuştu.
Konuşmanın ardından Kara-tay, Mevlana Meydanı'ndan yola çıkarak, Alaadin Bulvarı'nda turladı. Kompozit ve karbon fiber kullanılarak üretilen 180 kilogram ağırlığındaki Kara-tay, saatte ortalama 80 kilometre hız yapabiliyor. Ayrıca 4.65 metre boyunda, 1.80 metre enindeki araç, üzerindeki 213 güneş hücresiyle 110 volt enerji üretebiliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor
  • Erkon döküm, yılda 12 bin ton demir işliyor
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA