• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kar, belediyelere tasarruf yaptırdı
19 Şubat 2010 Cuma 11:58

Kar, belediyelere tasarruf yaptırdı

Bu yıl karın az yağması nedeniyle, zaten gelirleri sınırlı olan belediyeler önemli bir mali külfetten kurtuldu.
Bu yıl karın az yağması nedeniyle, zaten gelirleri sınırlı olan belediyeler önemli bir mali külfetten kurtuldu.
 
Meteoroloji Konya Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, geçen yıl Konya Ovası'nda, Ocak ayı ortalama sıcaklığı -1.9 olarak ölçülürken, bu yıl aynı dönemde -0.7 olarak gerçekleşti.
 
Konya Ovası, karın en çok yağdığı Ocak ayında geçen yıl 5 gün karla kaplı kalırken, karla kaplı gün sayısı bu yıl Ocak ayında sadece 1 gün olarak tespit edildi.
 
Karın geçen yıla göre az yağması nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi ve 3 merkez ilçe belediyesi, geçen yıla göre ekip, mesai, donmayı önleyici solüsyon, çatlayan asfalt yaması ve tuz alımından yaklaşık 500 bin lira tasarruf sağladı.
 
Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu tasarrufun, Konya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanına yok denecek kadar az kar yağması nedeniyle gerçekleştiğini, bunun diğer belediye hizmetlerinde kullanılacağını açıkladı.
 
Bu yıl hava sıcaklığının düşük seyretmesi nedeniyle Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü de donmadı.
    
Karla mücadele çalışmalarına bu yıl daha az para harcanması, en çok, ödenek yetersizliğinden şikayet eden ilçe ve belde belediyelerini sevindirdi.
 
Bu yıl bir kez bile karla mücadele çalışması yapmayan Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, kar yağışının az olmasının birçok belediyede olduğu gibi Beyşehir'de de önemli ölçüde tasarruf sağladığını söyledi.
 
Taşcı, belediyenin karla mücadele çalışması yapılmaması nedeniyle ne kadar bir tasarruf yaptığının tespitini henüz yapmadıklarını ancak önemli ölçüde bir mali külfetten kurtulduklarını belirterek, ''Elde ettiğimiz tasarrufun birkaç mislini hizmete dönüştürmeyi planlıyoruz'' dedi.
 
Üzümlü Beldesi Belediye Başkanı Salih Şenoğlu ise bulundukları yerleşim birimlerinin yüksek rakıma sahip olması nedeniyle her mevsim bol miktarda kar yağışı aldığını belirtti.
 
''Ancak bu yıl eskiye göre kasabamız daha az kar yağışı aldı'' diyen Şenoğlu, ''Belediyemiz açısından, bu yıl karla mücadele çalışmasını az yaptığımız için 'tasarruf ettik' diyebiliriz'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA