• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanuni günde beş vakit namaz kılardı
03 Şubat 2011 Perşembe 14:50

Kanuni günde beş vakit namaz kılardı

Tarihçi yazar Talha Uğurluel, ''Muhteşem Osmanlı'nın Görkemli Yüzyılı ve Kanuni Sultan Süleyman'' konulu konferansında, tarihi anlamak için tarihe ait değerlerle hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
Tarihçi yazar Talha Uğurluel, ''Muhteşem Osmanlı'nın Görkemli Yüzyılı ve Kanuni Sultan Süleyman'' konulu konferansında, tarihi anlamak için tarihi güne ait değer yargılarıyla hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) tarafından Konya Rixos Otel'de düzenlenen konferansta, tarihçi yazar Talha Uğurluel tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatı anlatıldı.
Kanuni Sultan Süleyman'ın sıkı bir eğitim döneminden geçtiğini ifade eden Uğurluel, ''Osmanlı'da padişahların eşleri kocalarını görmüyorlardı. Şehzadelerle birlikte saraydan uzakta başka illerde yaşıyorlardı. Bu detaylar çok iyi bilinmeli'' dedi.
 
Kanuni Sultan Süleyman'a ''Kanuni'' denmesinin nedeninin, ünlü padişahın pek çok kanun koyarak bunları doğru şekilde uygulamasından kaynaklandığını anlatan Uğurluel, şunları kaydetti:
''Kanuni Sultan Süleyman bazı kişilerin yanlış söylemleriyle aktardığı gibi içki içen biri değildi. Bu yanlıştır. Günde 5 vakit namaz kılan birinin içki içmeyeceği bilinen bir gerçektir. Kanuni, şerbet içerdi. O dönemde Avrupa'da Osmanlı'ya özenti vardı. Avrupa'da şark geceleri düzenlenirdi. Şimdi bir takım yerlerde gösterildiği gibi Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Hafsa Sultan dekolte kıyafetlerle sarayda dolaşmazdı. Bu tür giyime ancak Fransız saraylarında rastlanır. Hafsa Sultan Kanuni sefere çıktığı zaman gece kalkıp dua ederdi.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA